Zvezda u istoriji ABA lige!

Košarkaši Crvene zvezde savladali su MZT u Skoplju sa 79:76 i tako su zadržali maksimalni učinak u ABA ligi posle 13 kola.

Izvor: SO

Ponedeljak, 22.12.2014.

20:25

Tom pobedom crveno-beli su ostvarili najbolji start u istoriji Jadranske lige, pošto su oborili rekord Olimpije od 12 trijumfa u nizu.

Ekipa Dejana Radonjića odigrala je briljantno prvo poluvreme, vodila je sa 55:35, ali je u nastavku usledio ogroman pad, pa je na sedam minuta do kraja MZT poveo sa 64:63.

Ipak, crveno-beli su se tada trgli, prvo je Blažič vezao četiri poena, a potom je Jović preuzeo odgovornost – pogodio je trojku, a onda i upisao dve asistencije za Marjanovića.

Poslednju šansu MZT je propustio na dvadesetak sekundi do kraja – Cvetković je pri zaostatku 77:74 promašio polaganje, a Blažič je sa penala potvrdio trijumf.

Najefikasniji kod crveno-belih bio je Majk Cirbes sa 13 poena (6-8 iz igre, 8sk), a on je sve poene postigao u prvom poluvremenu. Luka Mitrović imao je 12 poena (5-12 iz igre) i 10 skokova, Markus Vilijams takođe je upisao 12 poena (4-8 iz igre, 2ast), Boban Marjanović dao je 10 poena (5-7 iz igre, 4sk), baš kao i Stefan Jović (4-5 iz igre, 4ast).

Meč je u startnoj petorci počeo Marko Tejić i dao je 5 poena za devet minuta na parketu, a igrao je i Nikola Rebić – 2 poena i po skok i ukradena lopta za pet minuta u igri.

Aleksandar Cvetković, Zvezdin plej na pozajmici u MZT-u, bio je najbolji kod domaćih sa 19 poena (5-14 iz igre), 4 skoka i po 3 asistencije i ukradene lopte, dok je Predrag Samardžiski dodao 17 poena (7-13 iz igre) i 10 skokova. ’Dvocifren’ je bio i Sead Šehović sa 14 poena.

U sledećem kolu, već u sredu od 13 sati, Crvena zvezda gostuje Levskom u Sofiji, a MZT dočekuje Megu.

Tok meča:

Crveno-beli su odlično počeli meč, pošto tri i po minuta nisu primili koš iz igre. Na drugoj strani je Tejić počeo meč trojkom, nadovezali su se Dangubić i Marjanović, a posle četiri vezana poena Vilijamsa bilo je 11:4.

Zvezdin plej bio je raspoložen za igru, ubacio je trojku i još jedan šuta sa distance, ali i domaći su došli do ritma u napadu, pa crveno-beli nisu uspevali da ’odu’ na dvocifrenu razliku.

Ipak, gosti su i dalje kontrolisali meč i posle koša Cirbesa i Dangubićevog polovičnog učinka sa penala bilo je 25:17 na kraju prve četvrtine.

Cirbes je nastavio sa dobrom partijom, do polovine druge deonice ubacio je 11 poena, a i Zvezda je bila znatno efikasnija – u 13. minutu posle trojke Mitrovića prvi put je na semaforu razlika bila dvocifrena (35:24).

Crveno-beli su sa lakoćom i na različite načine postizali poene – dva puta je pogodio i Dženkins, a posle novih poena Mitrovića Zvezda je povela sa 50:28.

Šansu je već sredinom druge četvrtine dobio i mladi Rebić, koji je ukradenom loptom i polaganjem prekinuo mini seriju MZT-a 6:0, da bi Vilijams trojkom u poslednjoj sekundi doneo Zvezdi +20 (55:35) na poluvremenu.
Početkom treće četvrtine došlo je do opuštanja u redovima Zvezde, a domaći su zaigrali rasterećeno i počeli da pogađaju. U prvih šest minuta crveno-beli su dali samo dva poena, publika se probudila, a MZT je sa Cvetkovićem na čelu smanjio na osam poena zaostatka u 27. minutu (59:51).

Gosti su promašivali otvorene šuteve, nije bilo ritma u napadu, a na drugoj strani razigrao se i Lučić, čijom trojkom je MZT prišao na samo pet poena zaostatka pred poslednji period – 61:56.

Zvezda je nastavila sa letargičnom igrom i na početku poslednjeg perioda - poentirao je jedino Mitrović, ali je bilo previše izgubljenih lopti, MZT je dao šest poena iz kontri i poenima Cvetkovića došao je do kompletnog preokreta – 64:63.

Posle toga je Jović vezao i dva asistencije za Marjanovića, a poslednju šansu MZT je propustio na dvadesetak sekundi do kraja – Cvetković je pri zaostatku 77:74 promašio polaganje, a Blažič je sa penala potvrdio trijumf.