LE: Favoriti bez greške

Završeno je drugo kolo kvalifikacija, a osim dva srpska kluba, u nastavak takmičenja plasile su se još pet ekipa iz bivše Jugoslavije.

Četvrtak, 22.07.2010.

23:19

Najuverljiviji je bio Zrinjski koji je pregazio Tre Pene 9:2 (ukupno 13:3). Remi bez golova bio je dovoljan Rabotničkom da eliminiše Miku.

Domaći teren iskoristili su Teteks (3:1 protiv Ventspilsa), te Maribor koji je porazio Videoton 2:0. Budućnost je imala mnogo sreće protiv Bakua (1:2), a takmičenje su završili Široki, Borac, Mogren, Šibenik, Cibalija, te Hit Gorica iz Slovenije.

Podgorička Budućnost sa sa mnogo sreće plasirala u sledeću rundu. Nekoliko sati pre početka meča u Podgorici UEFA je obavestila ekipe da je prvi meč registrovan službenim rezultatom 3:0 za Budućnost zbog parnih kartona igrača Bakua Žoela Epale koji nije smeo, a igrao je tu utakmicu koju je Baku dobio sa 2:1. U revanšu su gosti poveli sa 2:0 i bili na korak od izjednačenja rezultata, ali je onda u u 64. minutu bivši fudbaler Partizana Nenad Brnović u svom stilu, udarcem sa 25 metara uspeo da savlada golmana gostiju i potvrdi plasman svog tima u sledeću rundu.

U timova koji su eliminisani, u najboljoj poziciji pred revanš bio je imao dva gola prednosti sa Kipra. Međutim, Anartozis je dokazao da je kvalitetniji tim, u regularnih 90 minuta je nadoknadio deficit, da bi u produžecima stigao i do neophodnog gola preko Okasa.

Borac 65. minuta imao kativan rezultat protiv Lozane, ali je onda Ru postigao gol za Švajcarce, pa ni brzo izjednačenje preko Vukelje nije bilo dovoljno da vrati Banjalučane u igru.

Mogren je sa druge strane pobedio, ali trijumf od 2:1 nije bio dovoljan da se eliminiše Makabi. Izraelci su u Nikšić doneli 2:0 iz Tel Aviva, a već u sedmom minutu Medunjanin je postigao i treći gol pa su Izraelci do kraja meča samo odrađivali posao. Igrači Mogrena su to iskoristili da pa su se golovima Gluščevića u drugom delu pobedom oprostili od Evrope.

Ni u ostalim mečevima nije bilo iznenađenja. Svi favoriti su uspeli da opravdaju taj status, a neki i da ga ubedljivim pobedama potpuno potvrde.

Dinamo Minsk je sa 5:0 slavio u gostima kod Silame te sa ukupnih 10:1 prošao dalje. Jednako ubedljiv bio je i imenjak Belorusa iz Bukurešta koji je sa 5:1 pregazio Olimpiu Balti. APOEL je sa 3:1 dobio Tauras, a treći pogodak postigao je bivši fudbaler Zvezde Tričkovski. Bešiktaš je sa 4:0 pobedio Vikingur, Olimpijakos sa 6:1 (ukupno 11:1) albansku Besu, a Visla sa 5:0 Siauliai.

Međutim, nisu definitivno poznati svi parovi trećeg kola kvalifikacija. Meč između Santa Hulije i finske Mipe prekinut je zbog nevremena u Andori pa će verovatno biti ponovljen iako je zaustavljan u 80. minutu. Finci su vodili 1:0, a prvi meč su dobili sa 3:0 pa će to verovatno biti samo formalnost.

Prvi mečevi trećeg kola kvaifikacija za Ligu Evrope igraju se 29. jula, a revanši su na programu 5. avgusta. Srbija će imati tri predstavnika, Crvenu zvezdu, OFK Beograd i Spartak Zlatibor vodu.