Aman svetski šampion u letovima

Švajcarac Simon Aman osvojio je titulu svetskog šampiona u ski letovima na slovenačkoj Planici i tako zaokružio fantastičnu sezonu.

Izvor: Jelena Trajkoviæ

Subota, 20.03.2010.

13:25

Aman je do trijumfa došao ukupnim skorom od 935,8 bodova i skokovima od 215,5, 216,5, 227,0 i 236,5 metara i tako je ovu sezonu završio sa titulom dvostrukog olimpijskog šampiona, osvajača Svetskog kupa i svetskog šampiona. Drugo mesto zauzeo je Austrijanac Gregor Šlirencauer, dok se na treći stepenik pobedničkog postolja popeo Anders Jakobsen iz Norveške.

Ne mogu da poredim titule koje sam osvojio ove sezone. Osećaj je savršen, ovo je bila savršena sezona za mene i sada mi sledi odmor. Ski skakači pred sebe ne postavljaju velike ciljeve pred sebe, i ja sada ne bih da obećavam ništa za narednu sezonu, ali priznajem da bih želeo da pobedim na turneji „Četiri skakaonice“, rekao je za B92 posle trijumfa Aman.

Švajcarac je dodao i da su šanse 50-50 da će se i dalje takmičiti posle naredne sezone.

Rekao sam da ću učestvovati na Svetskom prvenstvu u nordijskim disciplinama sledeće godine u Oslu i tako će i biti. Šanse su 50-50 da ću se povući ili nastaviti sa takmičenjem. Tada ću doneti odluku i ona će biti konačna“, istakao je Aman.

Drugoplasirani Šlirencauer na Planici nije uspeo da odbrani titulu osvojenu pre dve godine u nemačkom Oberstdorfu, ali ističe da je sezona u kojoj je gotovo sve vreme bio u senci Amana bila odlična za njega.

Po završetku prošle sezone, u kojoj sam postavio veliki broj rekorda, povredio sam se pa su moje pripreme dobile drugi tok. Ipak, bio sam drugi u Svetskom kupu, drugi ovde, na Planici, i uz to sam osvojio i tri olimpijske medalje što je fenomenalno“, izjavio je za B92 je mladi Austrijanac.

Iza prve trojice na kraju individualnog dela takmičenja našao se Poljak Adam Mališ, ispred domaćeg skakača Roberta Kranjeca, Austrijanaca Volfganga Lojcla i Tomasa Morgenšterna i Antonina Hajeka iz Češke. Prvu desetoricu kompletirali su rekorder u dužini leta Norvežanin Bjorn Ejnar Romoren i Martin Koh iz Austrije.

Svetsko prvenstvo u ski letovima na Planici se završava u nedelju timskim takmičenjem, čija prva runda počinje u 10.15 časova.

Rezultati individualnog takmičenja na Planici:
1. Simon Aman (Švajcarska) 935.8 (215.5, 216.5, 227.0, 236.5)
2. Gregor Šlirencauer (Austrija) 910.3 (209.5, 205.0, 222.5, 230.5)
3. Anders Jakobsen (Norveška) 894.0 (217.0, 194.5, 230.5, 227.5)
4. Adam Mališ (Poljska) 893.6 (217.5, 215.0, 211.0, 211.5)
5. Robert Kranjec (Slovenija) 873.5 (223.5, 203.5, 212.5, 222.5)
6. Volfgang Lojcl (Austrija) 865.3 (207.0, 211.5, 213.5, 200.0)
7. Tomas Morgenštern (Austrija) 855.4 (196.5, 211.5, 225.5, 215.5)
8. Antonin Hajek (Češka) 844.9 (203.5, 210.5, 223.5, 236.0)
9. Bjorn Ejnar Romoren (Norveška) 844.5 (214.5, 196.5, 205.0, 223.0)
10. Martin Koh (Austrija) 839.8 (208.5, 206.0, 220.0, 200.0)

O trećem danu takmičenja na Planici možete da pročitate i na blogu na našem sajtu.