EL: Prva pobeda Cibone

Košarkaši Cibone pobedili su ruski Himki 82:63 (20:17, 20:8, 18:18, 24:20) u meču petkog kola grupe H Top 16 faze Evrolige.

Sreda, 03.03.2010.

20:51

Ovim ubedljivim trijumfom Zagrepčani su stigli do prve pobede u grupi, dok je Himki trećim porazom ozbiljno ugrozio šanse za plasman u četvrtfinale. Cibona je utakmicu rešila fenomenalnom igrom u drugoj četvrtini koju je dobila sa 20:8, a istakla su se dva igrača. Džamont Gordon je ubacio 23 poena i imao osam skokova, dok je najkorisniji igrač bio Bojan Bogdanović sa 22 poena i devet skokova.

Dvocifren broj poena imao je i Marko Tomas, 15, ali je on veoma loše šutirao iz igre (3/7 za dva, 1/7 za tri). Odličan je bio Lukša Andrić koji je bio na korak od 'dabl-dabla' sa po devet poena i skokova. Najbolji u ruskom timu bio je Kit Lengford sa 16 poena. Keli Mekarti je ubacio 10.

Već u uvodnim minutima meča bilo je jasno da Cibona želi da iskoristi poslednji meč na svom terenu kako bi stigla bar do jedne pobedeu Top 16 fazi. Ekipa Velimira Perasovića vrlo brzo je stigla do osetljive presnosti jer je povela sa 12:4. Ipak, do kraja perioda gosti se vraćaju u igru i stižu na samo tri poena zaostatka (20:17).

Međutim, u nastavku su 'vukovi' eksplodirali i dopustili gostima samo osam poena za deset minuta pa su stekli čak 15 poena prednosti pred drugo poluvreme (40:25). Posle trećeg perioda razlika je ostala ista, gosti su na trenutak bili supeli da neznatno smanje zaostatak, ali su Cibosi imak sačuvali veliku prednost pre završnih deset minuta (58:43).

U četvrtoj četvrtini Rusi su se potpuno predali pa je Cibona do kraja samo uvećala prednost i zabeležila prvi trijumf u duroj fazi (82:63), dok će Himki u poslednjem kolu morati da pobedi Olimpijakos na svom parketu, nada se porazu Kahe Laboral od Cibone da bi, uz adekvatnu koš razliku, uspeo da se plasira u Top 8.