EL: Teodosić utišao Zagreb (video)

Košarkaši Olimpijakosa, Efes Pilsena i Aseko Prokoma zabeležili su pobede u prvim mečevima četvrtog kola Top 16 faze Evrolige.

Sreda, 24.02.2010.

20:39

Olimpijakos je u neizvesnom meču sa Cibonom slavio u zagrebu sa 97:94 (18:25, 25:20, 27:20, 27:29) i tako zabeležio četrvtu pobedu. Efes Pilsen je teško došao do trijumfa nad Makabijem 63:56 (21:14, 14:16, 12:14, 16:12) u meču punom grešaka. CSKA je propustio da osigura prvo mesto u grupi G jer je poražen od Prokoma 88:81 (20:25, 28:18, 16:26. 24:12).

Košarkaši Olimpijakosa pobedili su u Zagrebu, u penal završnici odličnu Cibonu 97:94 (18:25, 25:20, 27:20, 27:29) u četvrtom kolu Top 16 faze Evrolige. Iako su veći deo meča bili u zaostatku, igrači Cibone su predvođeni fenomenalnim Džamontom Gordonom (32p, 5sk, 4as - 40 indeks) poveli minut pre kraja. Međutim, gosti su bili sigurniji u finišu sa penala, a pobedu je osigurao Miloš Teodosić koji je sa 22 poena i šest asistencija ponovo bio najbolji igrač Olimpijakosa.

Efes je odlično ovorio meč priotiv Makabija koji je uspevao da se vrati najviše zahvaljujući čest okonfuznoj igri domaćeg tima u nastavku. Iako je do same završnice izraelski tim bio na korak od rivala nije bilo dovoljno raspoloženog igrača koji bi serijom poena uspostavio pravi ritam. Kasun i Kaja Peker su dominirali u reketu sa ukupno 25 skokova, dok je Hrvat bio i neumoljiv strelac pogodivši osam od deset šuteva. S druge strane je s vremena na vreme pogađao, a iako je imao veoma loše šutersko veče (4/12 iz igre) bio je najefikansiji u timu.

Cibona – Olimpijakos 94:97 (25:18, 20:25, 20:27, 29:27)

FoNet
Olimpijakos je sa maksimalnim učinkom iz prva tri kola doputovao u Zagreb na gostovanje Ciboni, jedinom timu pez pobede u grupi. Domaći igrači, svesni da novim porazom definitivno gube sve šanse za plasman među osam najboljih, zaigrali su veoma ofanzivno predvođeni raspoloženim Markom Tomasom i Lukšom Tomasom. Odlično su odigrali u prvih deset minuta kada su došli do sedam poena prednosti, ali su gosti u nastavku uspostavili egal i smanjili na 45:43 pred drugo poluvreme. U prvih 20 minuta Tomas je ubacio 12 poena, dok je Andrić dodao 11 uz četiri četiri skoka. S druge strane, Keliza sa 11 i Mavrokefalidis sa 10 su držali goste u igri. Teodosić je u prvom poluvremenu slabo šutirao (1/3 za tri) ali je imao četiri asistencije.

Drugo poluvreme u svom stilu, košem i sa dve asistencije otvara Teodosić koji donosi prednost timu iz Pireja. U nastavku meča i odbrane počinju sa jačom igrom pa je usledilo nekoliko grešaka sa obe strane. Međutim, treći period je u potpunosti pripao Olimpijakosu koji je na krilima Papaloukasa i Teodosića, koji su asistirali, te Kleize i Čildresa koji su pogađali, stigao do 66:58 sa dve trojke srpskog plejmejkera. U nastavku Cibona smanjuje na 70:67, ali Teo svojiom četvrtom trojkom vraća goste na +6. Cibona je uspevala da se približi zahvaljujući Džamontu Gordonu, ali bi gosti odmah vraćali +6 (79:73), a onda otišli i na devet poena (84:75).

'Vukovi' su u finišu ponovo uspeli vratiti na -2 (85:87), ali je Miloš Teodosić novom trojkom ponovo utišao 4500 Zagrepčana. Ipak, domaći se nisu ni tada predali, pa u samom finišu sjajni Džamont Gordon sa pet vezanih poena preokreće rezultat u korist Cibone na minut pre kraja (93:92). Meč je rešan u penal završnici. Kleiza zakucavanjem i Teodosić slobodnim bacanjem donose dva poena prenosti Olimpijakosu. Gordon pogađa samo jedno za 95:94, a pobedu Grka potvrdio je Teodosić koji je na nezgodnom terenu bio siguran oba puta sa linije za slobodna bacanja za konačnih 97:94.

Najbolji igrač meča bio je sjajni Gordon sa 32 poena (6/10 za dva, 4/6 za tri) pet skokova, četiri asistencije i 11 iznuđenih faulova. Odlčno su u Ciboni igrali i Marko Tomas sa 20 poena i Lukša Andrić sa 11 poena i šest skokova.

Pored Teodosića koji je meč završio sa 22 poena (2/3 za dva, 5/8 tri) i šest asistencija sa indeksom 26, jedan od ključnih igrača bio je i Linas Kleiza sa 20 poena i četiri skoka. Džoš Čildres je dodao 14 uz pet skokova, a Teo Papaloukas devet uz šest asistencija i pet iznuđenih faulova.

Aseko Prokom – CSKA Moskva 88:81 (20:25, 28:18, 16:26. 24:12)

FoNet
U neverovatnom meču punom preokreta Prokom je uspeo da sjajom igrom u poslednjem periodu savlada CSKA i izjednači se sa njim sa skorom 3:1. Posle izjednačene prve četvrtine CSKA je vodio sa pet poena razlike, ali su već u drugom periodu Poljaci razbili goste 28:18 i preokrenuli na +5 za njih. Treća četvrtina bila je preslikana iz drugog dela ali s tim što je sada dominirao CSKA za novu prednost od pet poena. Poslednji period, kao po pravilu, pripao je domaćem timu koji je stigao do bitne pobede koja ga stavlja na korak od plasmana u Top 8.

Najefikasniji u Prokomu bio je David Logan sa 22 poena i četiri asistencije, dok je najkorisniji igrač bio Jan-Hendrik Jagla sa 18 poena i sedam skokova. Kvintel Vuds je dodao 19, a Ratko Varda bio odličan sa 15 poena i šest skokova. Goste je predvodio Tradžan Lengdon sa 20 poena i šest skokova, Ramunas Šiškauskas je ubacio 19, a Saša Kaun i Viktor Krijapa po 13, s tim što je Krijapa imao i pet asistencija.

Efes Pilsen – Makabi 63:56 (21:14, 14:16, 12:14, 16:12)

Grupa F je potpuno izjednačena, a pošto sva četiri tima ciljaju fajnal for svaki duel predstavlja derbi. Ipak, Efes je protiv Makabija fenomenalno počeo meč sa 9:0 u prvih pet minuta. Međutim, posle tajmauta gosti sa dve trojke se brzo vraćaju u igru. Sjajan meč u Istanbulu nastavljen je do kraja četvrtine sa brzim napadima na obe strane, ali uz mnogo bolju završnicu Efesa koji je poveo sa 17:9, ali posle forsiranja šuta za tri poena u čemu su prednjačili Smit i Torton, Makabi se vraća na 24:24.

Vrlo brzo igra Efesa se potpuno raspala, pa Izraelci stižu i do vođstva (30:26) ali i oni počinju da se gube u napadu pa u meču prepunom grešaka Efes serijom 9:0 stiže do preokreta i vođstva pred drugo poluvreme (35:30). Treći period je takođe priotekao u izjednačenoj igri bez mnogo organizovanih napada, a Makabi, iako je nekoliko puta uspevao da se primakne na poena zaostatka ili izjednačio nije uspeo da ponovo preokrene rezultat, a pred poslednji period uspeo je da smanji zaostatak za samo dva poena (47:44). U poslednjoj četvrtini domaći tim uspeo je da zadrži stečenu prednost i ostvari drugu pobedu (63:56) u grupi F i izjednači se sa Makabijem.

Definitivno igrač meča bio je Efesov Mario Kasun sa 'dabl-dablom' od 14 poena i 31 skokova. Dvocifren broj poena imao je još samo Čarls Smit 11, dok je Igor Rakočević dodao šest uz veoma loš šut (1/4 za dva, 0/4 za tri). Kaja Peker je ubacio samo dva ali je imao 11 skokova. Bojan Popović je za sedam minuta ubacio dva poena i uhvatio dve lopte. Jedini raspoložen kod gostiju bio je David Blutental sa 15 poena i pet skokova, dok je Doron Perkins dodao devet uz šest skokova. Potpuno je podbacio Alan Anderson sa sedam poena i četiri izgubljene lopte.