Betis u Segundi zbog jednog gola

Odigrane su i preostale utakmice poslednjeg, 38. kola španskog prvenstva i Real Betis posle remija ispao iz elitnog društva.

Nedelja, 31.05.2009.

22:07

Barselona je šampion, Real Madrid je obezbedio učešće u Ligi Šampiona, kao i trećeplasirana Sevilja, dok će Atletiko Madrid igrati u kvalifikacijama najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja. Viljareal je ispustio četvrtu poziciju i učestvovaće u Evropa Ligi, kao i Valensija, dok se u Sekundu sele Numansija, Rekreativo i Betis posle jednog od najuzbudljivijih finiša poslednjih godina.

U borbi za opstanak Betis je na domaćem terenu uspeo da izvuče samo 1:1 sa Valjadolidom čime je osvojio 42 boda, isto kao i Hetafe, ali uz gol razliku -7, u odnosu na -6 Hetafea. Tako je za ekipu iz Sevilje zaključena katastrofalna sezona u kojoj su fudbaleri Betisa uspeli da zabeleže samo četiri pobede na domaćem terenu. Gosti su poveli pred kraj poluvremena pogotkom Markosa. Iako je Rikardo Oliveira uspeo da izjednači u četvrtom minutu nastavka, to nije bilo dovoljno da Betis sačuva prvoligaški status.

Hetafe je uspeo da izvuče bod na gostovanju Santanderu, čime je ekipa iz predgrađa Madrida ostala član Primere. Domaća ekipa povela je u 15 minutu pogotkom Morala, a sezonu Hetafeu spašava 21-godišnji Esteban Granjero u 38. minutu utakmice. Srpski reprezentativac Nikola Žigić nije igrao za Santander zbog suspenzije.
Beta
Espanjol je na ubedljiv način završio sezonu koju je tokom jednog perioda proveo u zoni ispadanja. Ekipa iz Barselone je savladala Malagu sa 3:0 het-trikom kapitena Raula Tamuda. Espanjol se tako na najbolji mogući način oprostio od svog stadiona ’Monžuik’, pošto će naredne sezone igrati a novom stadionu sa kapacitetom od 40.000 sedišta. Milan Smiljanić nije bio ni na klupi za rezerve.

Sevilja je sa dva gola u samom finišu utakmice savladala otpisanu Numansiju sa 2:0, čime je sezonu završila na trećoj poziciji. Meč je protekao u sporom ritmu i delovalo je da će mreže da miruju do kraja, ali je dva minuta pre kraja Emilijano Armenteros iskoristio centaršut Ševantona i doveo svoju ekipu u vođstvo. Konačan rezultat postavlja Huan Karlos Moreno u poslednjim sekundama utakmice, tako da se Numansija porazom pozdavila od Primere. Ivica Dragutinović igrao je svih 90 minuta za goste.

Hihon je uspeo da napravi ’kambek’ i savlada Rekreativo sa 2:1. Gosti su pred prepunim El Molinjonom poveli pogotkom Ersena Martina sjajnim volej udarcem, čime se domaća ekipa našla u zoni ispadanja. Ipak, u drugom poluvremenu Hihon je bio znatno bolja ekipa i sa dva pogotka u razmaku od deset minuta (David Baral u 58. i Luis Moran u 67. minutu), domaća ekipa se vratila u sigurnu zonu.

Slabu sezonu porazom je završio i madridski Real koga je domaća Osasuna savladala sa 2:1. Gosti su poveli golom Iguaina u 11. minutu utakmice, ali samo četiri minuta kasnije Jaroslav Plašil je pretrčao Mičela Salgada i poslao, naizgled bezopasnu loptu, koju je Iker Kasiljas propustio kroz prste. Tačku na sezonu ’kraljevskog kluba’ stavio je Huanfran neodbranjivim volejem sa 18 metara u 60. minutu. Pet minuta ranije isključen je Salgado pošto je kao poslednji igrač odbrane oborio Plašila. Real je meč završio sa devetoricom igrača na terenu pošto je Klas Jan Huntelar isključen dva minuta pre kraja zbog drugog žutog kartona. Bio je to peti uzastopni poraz Madriđana, koji su još ranije obezbedili drugu poziciju.

U mečevima odigranim u subotu, Atletiko Madrid je ponovo obezbedio učešće u Ligi Šampiona.

Espanjol – Malaga 3:0