JSL: OFK Beograd preživeo

Fudbaleri OFK Beograda obezbedili su opstanak u Jelen Super ligi pobedom na Karaburmi nad Banatom sa 2:1 (1:0) u okviru poslednjeg kola.

Subota, 30.05.2009.

19:01

“Romantičari” na konačnoj tabeli imaju 33 boda, dok Banat ostaje na 31 i sledeće sezone igraće u Prvoj ligi. Vojvodina je zadržala drugo mesto, remijem sa Radom na Banjici, 2:2, dok je trećeplasirana Crvena zvezda odigrala 2:2 sa Napretkom u Kruševcu. Partizan je savladao u gostima Čukarički sa 1:0, Hajduk je pobedio Borac sa 2:1, a Javor Jagodinu, takođe sa 2:1.

OFK Beograd je ušao u poslednje kolo uz imperativ pobede, jer bi svaki drugi ishod značio odlazak u Prvu ligu. Tim koji nije pobedio u Super ligi od 21. marta (10 mečeva bez pobede – 7 poraza, 3 remija) ostvario je cilj pobedom nad Banata sa 2:1.

OFK Beograd je poveo u 32. minutu preko Petra Jelića, na 2:0 je povisio Aleksandar Jevtić u 59. minutu, da bi u 72. minutu oba tima ostala sa po 10 igrača, nakon isključenja Adamovića i Grumića. Banat je uspeo da smanji na 2:1, golom Marinka Petkovića u finišu utakmice, ali su “Romantičari” sačuvali prednost.

Vojvodina je zadržala drugo mesto remijem sa Radom na Banjici, 2:2 i ostvarila najbolji plasman od 1989. godine, kada je osvojila titulu. Novosađani su poveli već u 4. minutu preko Dušana Tadića, izjednačio je Andrija Kaluđerović u 41, novu prednost Vojvodini doneo je Janko Tumbasević u 78. minutu, a konačan rezultat postavio je Aleksandar Petrović u 90. minutu.

Crvena zvezda je sezonu završila remijem protiv Napretka u Kruševcu, 2:2. Svi golovi postignuti su u prvih 45 minuta. Crvena zvezda je povela preko Parkera, u 9. minutu, da bi Kruševljani izjednačili golovima Jovanovića iz penala u 32. minutu i Perovića u 36. Drugi gol za Zvezdu postigao je Nenad Milijaš u 45. minutu, takođe iz penala.

Partizan je završio još jednu uspešnu sezonu pobedom na Banovom Brdu nad Čukaričkim sa 1:0 (0:0). Slaviša Jokanović još jednom je izveo kombinovani sastav. Utakmicu su počeli Božović, Jovanović, Knežević, Kosorić, Brežančić, Petrović, Tomić, Ljajić, Vujović, Ilić i Bogunović, a jedini gol na meču postigao je Radosav Petrović, u 70. minutu.

Meč je, između ostalog, obeležio i oproštaj nekadašnjeg fudbalera Partizana Alberta Nađa, koji je završio igračku karijeru.

Partizan je sezonu završio sa sa 80 bodova, tačno koliko je osvojio i prošle godine, uz isti broj postignutih golova u Super ligi (63), s tim što je odbrana “crno-belih” ovaj put bila uspešnija (15 primljenih golova u odnosu na 23 prošle sezone).

Centarfor Partizana Lamin Dijara zadržao je prvo mesto na listi strelaca, sa 19 golova, Nenad Milijaš ima 18, a Dragan Mrđa 13.

Rezultati 33. kola:

OFK Beograd – Banat 2:1 (1:0)
(Jelić 32, Jevtić 59 - Petković 90)
Rad – Vojvodina 2:2 (1:1)
(Kaluđerović 41, Petrović 90 – Tadić 4, Tumbasević 78)
Napredak – Crvena zvezda 2:2 (2:2)
(Jovanović 32p, Perović 36 – Parker 9, Milijaš 45p)
Čukarički – Partizan 0:1 (0:0)
(Petrović 70)
Hajduk – Borac 2:1 (1:0)
(Radanović 20p, Komazec 60 – Pavlović 87)

12. Banat..........................33...7-10-16...(21:40)...31

Lista strelaca: 19 golova - Lamin Dijara (Partizan), 18 - Nenad Milijaš (Crvena zvezda), 13 - Dragan Mrđa (Vojvodina), 12 - Pavle Simić (Javor), 9 - Almani Moreira (Partizan), 9 - Judžin Sepuja (Čukarički), 9 - Dušan Tadić (Vojvodina), 8 - Kleo (Crvena zvezda), 8 - Stevan Račić (Javor), 8 - Aleksandar Jevtić (OFK Beograd), 6 - Miloš Bogunović (Partizan), 6 - Zoran Tošić (Partizan, Mančester junajted), 6 - Vladimir Đilas (Jagodina), 6 - Bernard Parker (Crvena zvezda), 6 - Miloš Živanović (Hajduk), 6 - Zoran Rajović (Hajduk), 5 - Adem Ljajić (Partizan), 5 - Miljan Mutavdžić (Javor, Malme), 5 - Ognjen Koroman (Crvena zvezda), 5 - Aleksandar Djukić (Banat), 5 - Milan Bojović (Čukarički)...