EL: Barsa poslednji polufinalista

Košarkaši Barselone pobedili su TAU rezultatom 78:62 u petoj, odlučujućoj utkamici četvrtfinalne serije Evrolige.

Četvrtak, 09.04.2009.

22:27

Uz podršku 7500 gledalaca u Blaugrani Barsa je u prvoj četvrtini stekla prednost koju nije ispuštala do kraja. Najbolji je bio Ersan Iljasova sa 19 poena (5-9 za dva, 3-3 za tri), 10 skokova i 4 asistencije, a Huan Navaro dao je 19 poena. Goste iz Vitorije predvodio je Tijago Spliter sa 19 poena (7sk), dok je Pit Mikel imao 14 poena. Igor Rakočević ubacio je 10 poena (5-12 iz igre, 3sk, 29 min.).

Rafal trojki na samom startu meča značajno je rezultatski odvojio Barselonu već posle pet minuta – 14:4. Po jednom su iza linije 6,25m bili precizni Lakovič i Iljasova, a Navaro je dva puta pogodio za tri.

Spliter je bio jedini raspoložen kod gostiju iz Vitorije sa devet poena, pa je Barsa posle prvih deset minuta vodila 23:15.

Katalonci su igrali vrlo čvrsto u odbrani, na granici faulova, a i sudije su im, čini se, tolerisale nešto grublju igru. Najveću prednost imali su posle trojke Andersena (40:27), ali je Priđoni uspeo da vrati trojku za -10 posle prvog poluvremena (40:30).

Domaćim košarkašima nije popuštala koncentraciju i nisu dopustili Taukeramici ni da pomisle na preokret. Meč je prelomljen krajem treće i početkom četvrte deonice. Andersen je ubacio dva šuta sa distance, a Iljasova je uz zvuk sirene pogodio trojku od tablza 58:44 posle trideset minuta igre.

Iljasova je potom još jednom bio precizan za tri, a posle trojke Lakoviča bilo je nedostižnih 68:49, pa je Barsa obezbedila prolaz na ’fajnal-for’.

Završni turnir održava se u Berlinu (1-3. maj), a sastaju se CSKA - Barselona i Panatinaikos - Olimpijakos.