Kup UEFA: Remi Milana, HSV ubedljiv

Branilac trofeja u Kupu UEFA, Zenit iz Sankt Peterburga, savladao je Štutgart u prvom meču 1/16 finala sa 2:1.

Sreda, 18.02.2009.

23:05

U prvom meču odigranom u sredu Dinamo Kijev je na svom terenu remizirao protiv Valensije (1:1), a Sent Etjen je iznenadio Olimpijakos u Pireju slavivši sa 3:1. Ubedljiv trijumf zabeležio je HSV na gostovanju NEC-u (3:0), Milan je remizirao sa Verderom u Bremenu (1:1), a do pobeda su stigli Metalist protiv Sampdorije (0:1), Olborg protiv Deportiva (3:0), a PSŽ nad Volfzburgom sa 2:0.

Aston Vila i CSKA su igrali 1:1 dok na meču Bordo - Galatasaraj nije bilo golova.

Sent Etjen je rano došao do vođstva u Pireju, a strelac gola u 12. minutu bio je Ilan. Od tog trenutka grčki šampion je krenuo u ofanzivu ostavljajući mnogo prostora brzim napadačima Sent Etjena koji su to iskoristili u 43. minutu udvostručivši prednost preko Dernisa. Olimpijakos je nastavio sa napadima uspevši da smanji rezultat preko kapitena Predraga Đorđevića u 64. minutu sa penala. Ipak, francuski klub je na samom kraju meča još jednom iskoristio ofanzivu domaćina i postigao i treći gol, a strelac je bio Gomis.

Štutgart je pre dvadeset godina postigao protiv Zenita pet golova na svom terenu, a ukoliko žele plasman u narednu rundu Kupa UEFA moraće da ponove dobru partiju jer je u prvom meču 1/16 finala u Sankt Peterburgu bilo 2:1 za branioce trofeja.

Zenit je poveo posle samo dva minuta preko Šabolša Huštija koji je odlično reagovao nakon šuta Semšova i odbijene lopte. Ipak, „švabe“ dolaze do izjednačenja u 15 minutu preko njihovog najboljeg igrača Maria Gomeza. Konačan rezultat postavio je budući član Bajerna iz Minhena, Anatolij Timoščuk koji je u nadoknadi vremena prvog dela igre iskoristio asistenciju Portugalca Danija i savladao Jensa Lemana. Zenit je imao priliku i za ubedljiviju pobedu ali je Semšov pogodio samo prečku u 58. minutu.
FoNet
HSV je već nakon prvog meča verovatno obezbedio plasman u osminu finala pobedom u gostima nad NEC-om od 3:0. Nemački tim do prednosti je došao četiri minute pre kraja poluvremena preko Trohovskog 41, a već u 45. Aleks Silva je povećao na 2:0. Konačan rezultat postavio je Olić u 76. minutu, a utakmicu je obeležio i jedan incident. Naime, nakon što je glavni sudija pokazao zuti karton Kendersu u 64. minutu pogođen je sa tribine, verovatno novčićem, nakon čega je morao da primi medicinsku pomoć zbog krvarenja.

Sigurne pobede na svojim terenima zabeležili su Olborg i PSŽ. Oro je doneo pobedu "svecima" protiv Volfzburga golovima u 79. i 84. minutu, dok je Due takođe bio dvostruki strelac za Olborg protiv Deportiva u 54. i 72. minutu, a pobedu je potvrdio Jakobsen u 90. iz penala.

Milan je i pored nešto lošije igre poveo protiv Verdera preko Filipa 'Pipa' Inzagija u 36. minutu ali nisu uspeli da sačuvaju vođstvo. Izjednačio je sjajni Dijego u 84. minutu, a Nemci su imali šansu i za trijumf ali je Pizaro u 90. minutu pogodio samo prečku.
FoNet
Prvi meč 1/16 finala odigran je u Kijevu gde su Dinamo i Valensija igrali nerešeno 1:1. „Slepi miševi“ poveli su preko Silve u devetom minutu, ali je remi Ukrajincima doneo Milevski u 63. pošto je nakon njegovog šuta lopta zakačila Albiola i ušla u gol. Milevski je svega dva minuta kasnije dobio crveni karton.

Preostali mečevi na programu su u četvrtak, a revanš utakmice igraće se 26. februara.