Kadeti šesti u Evropi

Kadetska košarkaška reprezentacija Srbije zauzela je šesto mesto na Evropskom prvenstvu u Letoniji, pošto je u meču za plasman izgubila od Italije sa 72:66.

Izvor: JT

Nedelja, 31.08.2014.

09:44

Naš mladi tim je početkom druge četvrtine stekao deset poena prednosti (30:20), ali je u nastavku susreta napravio suviše grešaka, imao puno promašaja iz izglednih pozicija što je imalo presudan uticaj na krajnji rezultat.

Selekcija Italije bolje se snašla na početku meča u Rigi, povela u petom minutu sa 15:9. Usledila je serija našeg tima od 10:0 koju je inicirao Bojan Nešić, da bi Aleksandar Aranitović sa pet uzastopnih poena postavio konačan rezultat prve četvrtine – 24:20.

Veoma brzo naš mladi tim stigao je do dvocifrene prednosti – 30:20. Usledio je krizni period u igri srpskih kadeta, što je rival iskoristio i serijom 11:0 preokrene rezultat za 31:30. Do kraja prvog poluvremena Srbija je uspela da se konsoliduje, ali su ‘azuri’ zadržali minimalnu prednost (40:39)

Izjednačena borba vodila se većim delom trećeg perioda, ali je selekcija Italije koja je daleko manje grešila i posle isteka 30. minuta imala blagu prednost – 54:50. Ipak, rival je veoma brzo stigao do rekordnog vođstva – 59:50.

Uspeli su naši reprezentativci preko Aranitovića i Simanića da do 35. minutu gotovo anuliraju zaostatak (61:59), ali su Italijani sa dva uspešna napada ponovo uspeli da se odlepe. Usledila je uzbudljiva završnica u kojoj se rival ipak bolje snašao i došao do trijumfa sa 72:66.

Sve je izgledalo dobro do početka druge četvrtine kad smo imali deset poena prednosti. Zatim smo napravili nekoliko grešaka i dozvolili da nam se igra totalno raspadne. Italija je preuzela igru u svoje ruke i do kraja meča nismo uspeli ništa da učinimo kako bi napravili preokret. Sve u svemu ovo je realan rezultat, kako stanja odnosa u ekipi, odnosno našeg kvaliteta. Da smo u ekipi imali Miloša Glišića garantujem da bi igrali finale. Šampionat završavamo skorom 7-2, a da nije bilo samo jedne loše četvrtine u duelu sa Španijom, možda bi se uprkos svemu ipak borili za jednu od medalja. Ali, ponavljam, kad se sve uzme u obzir, postignuti rezultat i osvojeno šesto mesto je sasvim realan”, istakao je Vladimir Đokić, selektor kadeta.

Srbija – Italija 66:72 (24:20, 15:20, 11:14, 16:18)
Srbija: Marjanović, Nešić 10, Nikolić 3, Aranitović 17, Musić 3, Ćućović 2, Beslać 3, Simanić 11, Radanov 4, Radović 7, Dinčić 6, Gašić.
Italija: Pena 14, Anteli 4, Maskiareli 4, Barbon, Viskonti 21, Baldaso 3, Oćilja 7, Moreti, Bućareli 8, Pagani, Livisoto 8, Lever 3.