Završena je sezona 2012/2013, a poslednje kolo odlučilo je da će Šalke igrati Ligu šampiona Frajurg i Ajntraht Ligu Evrope, a Fortuna u Cvajti.

Izvor: A. Kovaèeviæ

Subota, 18.05.2013.

17:29

Šalke je u direktnom duelu za mesto u kvalifikacijma za Ligu šampiona slavio u Frajburgu sa 2:1. Šesto mesto i LE Ajntrath je osvojio remijem sa Volfsburgom 2:2.

Hofenhajm je velikom pobedom u Dortmundu sa 2:1 izborio baraž za opstanak u Bundesligi (protiv Kajzerslauterna), pa je Fortuna ispala posle poraza od Hanovera 3:0.

Augsburg je pobedom nad Grojter Firtom 3:1 obezbedio opstanak u ligi, dok je Bajer pobedio u Hamburgu 2:1 i ostavio HSV bez Evrope.

Meč dana odigrali su Borusija i šampion Bajern Minhen u Menhengladbahu, gde su Bavarci posle velikog preokreta slavili sa 4:3.

U meču bez takmičarskog značaja Nirnberg je savladao Verder Bremen sa 3:2.
Beta/AP Photo/Michael Probst
Heroji dana bio je bosanskohercegovački reprezentativac Sejad Salihović koji je sa dva penala doneo Hofenhajmu veliku pobedu u Dortmundu i šansu da u baražu protiv trećeplasirane ekipe iz Cvajte izbore opstanak.

Iako za sedam dana igra finale Lige šampiona, Borusija je izašla sa najjačim timom i povela već u šestom minutu golom Roberta Levandovskog. Domaćin je dominirao, ali nije uspeo da stigne do novog gola. Gosti se nisu predavali, pa su dočekali svojih 15 minuta.

U 77. Salihović je iz prvog penala izjednačio, da bi samo pet minuta kasnije Roman Vajdenfeler napravio još jedan koji je igrač ih BiH takođe realizovao za veliko slavlje Hofenhajma.

Sa druge strane, Hofenhajmu je na ruku išao i rezultat iz Hanovera. Domaćin je sa 3:0, golovima Mame Biram Dijufa i dvostrukog strelca Didijea Ja Konana savladao Fortunu i poslao je u Cvajtu.
Beta/AP Photo/Frank Augstein
U derbiju poslednjeg kola Šalke je posle velike borbe slavio u Frajburgu i potvrdio četvrtu poziciju. Julijan Draksler je doneo prednost Šalkeu u 20. minutu, da bi nadu domaćinu vratio Jontan Šmid u desetom minutu nastavka.

Međutim, samo tri minute kasnije vezista domaćina Julijan Šuster pogodio je svoju mrežu i poslao ekipu iz Gelzenkirhena u Ligu šampiona.

Najjači tim nije odmarao ni Bajern, koji je priredio spektakl u Menhengladbahu za kraj sezone u Bundesligi. Borusija je fenomenalno počela meč, postigal tri gola u prvih deset minuta i povela sa 3:1 protiv šampiona.

Međutim, golovima dvostrukog strelca Franka Riberija, Bajern je izjednačio, da bi pobedu pola sata pre kraja doneo Arjen Roben.
Beta/AP Photo/Matthias Schrader
Suma sezone 2012/2013: Novi šampion Nemačke je Bajern Minhen, u kojeg će Ligu šampiona igrati još Borusija Dortmund i Bajer Leverkuzen. Mesto u eliti kroz kvalifikacije će pokušati da izbori Šalke. Plasman u Ligu Evrope ostvarili su Frajburg i Ajntraht iz Frankfurta.

Bundesligu su napustili Fortuna Diseldorf i Grojter Firt, dok će Hofenhajm igrati baraž za opstanak protiv Kajzerslauterna. Novi Bundesligaši su Herta Berlin i Ajntraht Braunšvajg.

Titulu najboljeg strelca sezone podelili su Štefan Kisling iz Bajera i Robert Levandovski iz Borusije Dortmunda sa po 24 pogotka.

Tačku na sezonu u Nemačkoj staviće dva najbolja tima, novi šampion Bajern i stari Borusija, koji će 25. maja igrati u finalu Lige šampiona na Vembliju.