Čerijot rekordom osvojio Boston

Kenijac Robert Kiprono Čerijot pobedio je na 114. bostonskom maratonu i sa vremenom dva časa, pet minuta i 52 sekunde oborio rekord staze.

Ponedeljak, 19.04.2010.

20:42

Kenijac je na stazi od 42,195 kilometara ulicama glavnog grada Masačusetsa rekord popravio za 82 sekunde i nadmašio starijeg zemljaka Roberta Kipkoeča Čerijota, četvorstrukog pobednika bostonskog maratona, koji je 2006. kroz cilj prošao u vremenu 2:07,14 časova.

Kiprono Čerijotu trijumf je doneo novčanu nagradu od 150.000 dolara plus bonus od 25.000 dolara za obaranje rekorda staze. Drugo i treće mesto u konkurenciji oko 26.000 trkača zauzeli su Etipoljani Tekeste Kebede i Deriba Merga.

Najbrža u konkurenciji maratonki bila je Etiopljanka Tejba Erkeso rezultatom 2:26,11 časova. U jednom od najneizvesnijih finiša u istoriji trke druga kroz cilj je prošla Ruskinja Tatjana Puškareva sa samo tri sekunde zaostatka, dok je treće mesto zauzela dosadašnja šampionka, Kenijka Salina Kosgei.