LE: Valensija, Lil, Anderleht

Pobedama u poslednjem, šestom kolu Lige Evrope plasman u nokaut fazu takmičenja ostvarili su Anderleht, Valensija i Lil.

Četvrtak, 17.12.2009.

21:25

Anderleht je u grupi A pobedio u gostima Ajaks sa 3:1 i sa prvom mesta se plasirao u drugi krug. Dinamu je trebala pobeda ali je Temišvar slavio u Zagrebu 2:1. U grupi B Lil je samo rešio svoju sudbinu pobedom nad Slavijom od 3:1, dok je Valensija osvojila više od potrebnog poda pobedom u Đenovi 2:1. U grupi C Hapoel je pobedio HSV (1:1) i osvojio prvo mesto dok su Rapid i Seltik igrali 3:3.

Grupa A:

FoNet
Ajaks – Anderleht 1:3 (0:3)
Emanuelson 77 - Lukaku 13, 22, Leger 43
Dinamo Z. – Temišvar 1:2 (0:0)
Skutaru 80ag - Bukur 67, Goga 84

Anderlehtu je trebao samo bod iz Amsterdama, a osvojio je tri bez problema. Kombinovani sastav Ajaksa, sa Pantelićem i Sulejmanijem na terenu, a Suarezom, Romedalom i De Zeuvom na klupi, nije dugo izdržao navalu gostiju koji su do 22. minuta već imali velikih 2:0.Romelu Lukaku, 16-godišnje belgijsko čudo od deteta je golovima u 13. i 22. minuta rešio pitanje plasmana svog tima u nokaut fazu. Do kraja poluvremena Leger je još jednom savladao Stekelenburga za potvrdu poberde. U nastavku meča ubacio tri startera koja su ostala na klupi i sa tri napadača pokušao da se spasi sramote pred svojom publikom. Ipak, sve što su ’kopljanici’ uspeli da urade do kraja je gol Urbija Emanuelsona u 77. minutu.

U drugom meču grupe Dinamo je na ’Maksimiru’ dočekao Temišvar kojeg je morao da pobede i da čeka povoljan rezultat iz Amsterdama da bi prošao dalje. Rumini su takmičenje u LE odavno završili, ali su iskoristili pritisak kojem su podlegli ’modri’ i sa 2:1 se osvetili za poraz iz prvog meča. Bukur je u 67. minutu doneo prednost nekadašnjoj Politehnici, u 80. je Skutaru autogolom vratio navu ’Bed blu bojsima’, ali je Goga samo četiri minuta kasnije zapečatio sudbinu Hrvata.

Pošto je u prvom meču između Ajaksa i Anderlehta u Briselu bilo 1:1, Belgijanci s na kraju takmičenje u grupi završili na prvom mestu ispred rivala koji je imao isti broj bodova, 11. Dinamo je treći sa šest, a Temišvar poslednji sa pet.

Krespo 51 – Saltor 45, Vilja 90

Najzanimljiviji meč u četvrtak bio je duel Valensije i Đenoe koji je direktno odlučivao o plasmanu u narednu rundu. Špancima je u Italiji odgovarao i remi za plasman ali su krajem prvog poluvremena uspeli da povedu preko Saltora koji je posle prekida glavom sa 15 metara prebacio lotpu preko Skarpija. U drugom poluvremenu Đenoa je krenula na sve ili ništa i već u 51. minutu preko veterana Krespa uspeva da izjednači. U nastavku su se domaćini opredelili za totalnu ofanzivu što je ostavilo dosta prostora Valensiji za kontre kojima je mogla da reši meč. Najbolju priliku propustio je David Vilja pet minuta pre kraja kada je promašio penal. Ipak, sjajni napadač je iskoristio grešku Skarpija koji mu je u poslednjem minuta poklonio loptu na sredini terena, Vilja ga je lako predriblao i posle kratkog trka poslao lopu u pražnu mrežu.

U drugom meču Lil je sam rešavao svoju sudbinu protiv Slavije. Francuzi su svesni toga od početka dominirali, a već posle prvih 45 minuta stvorili su dva gola prednosti preko kabaje i Žervinja. U nastavku meča Vicel smanjuje na 2:1, ali je Obraniak deset minuta pre kraja potvrdio plasman svog tima u drugu fazu.

Valensija je sa 12 bodova i bez poraza u grupi završila na prvom mestu, drugi je Lil sa deset osvojenih bodova, Đenoa je takmičenje završila sa sedam, a Slavija samo tri.

Jeboa 23

U grupi u kojoj je sve bilo poznato timovi su u poslednjem kolu igrali samo za prestiž, ali je duel Hapoela u HSV-a ipak odlučivao o prvom mestu u grupi. Izraelci su svoju sjajnu sezonu u Le potvrdili minimalnim trijumfom nad Nemcima, a strelac jedinog gola bio je Jeboa polovinom prvog poluvremena.

Drugi meč, iako nebitan, bio je mnogo zanimljiviji. Seltik je zamalo svoju očajnu sezonu u Evropi završio debaklom u Beču. Rapid je posle samo 20 minuta imao tri gola prednosti, ali su gosti u nastavku meča ipak uspeli da spasu čast svog tima. Jelavić je za samo destet minuta doveo Austrijance do dva gola presnoti, a onda je uzvratio asistencijom Salihiju koji je u 19. minutu povećao na 3:0. Pet minuta kasnije Fortun je smanjio rezultat i vratio nadu Škotima. Isti igrač je u 67. minutu potpuno vratio Seltik u igru, a Mekgova je u poslednjem minutu doneo i veliki bod, iako nebitan za plasman.

1. Hapoel Tel Aviv…..........….4 0 2 13:8 12
2. Hamburg………….……...…3 1 2 7:6 10
3.Seltik……………….....……….1 3 2 7:7 6
4. Rapid Beč…………....……..1 2 3 8:14 5