Trener Panatinaikosa i nekadašnji trener i selektor reprezentacije Željko Obradović u razgovoru za B92 govorio je o velikom uspehu reprezentacije Srbije, razlici koju je uz borbenost i kvalitet tima napravio Dušan Ivković, Milošu Teodosiću, tesnim utakmicama na Evropskom prvenstvu i klasi Španije, pripremama Panatinaikosa i novajlijama, ali i svečanoj akademiji koju su njemu u čast organizovali prijatelji u Čačku.
Autor: Igor Vujičin
Po tradiciji Obradović se sa svojim timom priprema na Zlatiboru za novu sezonu u kojoj zelene očekuju mnoga iskušenja. Vlasnik najvećeg broja titula prvaka Evrope, i nekadašnji trener i selektor reprezentacije sa pažnjom je pratio utakmice na Šampionata ’starog kontintenta’ u Poljskoj. Uspeh koji je napravila najmlađa selekcija na šampionatu je prema rečima Obradovića fantastičan, ali i pravi podstrek za Mundobasket u Turskoj.
„Rezultat koji smo napravili u Poljskoj je izuzetan u svakom pogledu. Pred Šampionat želja stručnog štaba, igrača i javnosti bila je plasman na Svetsko prvenstvo, a prevazišli su sva očekivanja i zaista napravili veliko zadovoljstvo svima koji prate košarku u našoj zemlji. Srebrna medalja za najmlađu ekipu na turniru bi trebalo da bude podstrek tim igračima da se sledeće godine dobro pripreme za Svetsko prvenstvo i da shvate da imaju kvalitet. Ono što sam primetio gledajući izveštaj posle utakmice i slušajući izjave igrača posle meča je da je par igrača bilo svesno da su odigrali finale slabije. Međutim, to apsolutno ne može da pokvari utisak svega što su uradili na prvenstvu i ja im lično čestitam na srebrnoj medalji".
Pored borbenosti, razliku u korist srpske reprezentacije po Obradoviću donosio je prema rečima Dušan Ivković. Ocena trenera Panatinaikosa ima specifičnu težinu, pošto su sarađivali godinama.
„Razliku u našu korist donosilo je i najbolje vođenje sa klupe. Duda je bio najbolji trener na Evropskom prvenstvu, to je bilo očigledno svima koji se razumeju u košarku. To da je ekipa delovala kao ekipa takođe je njegovo delo, atmosfera koja je u svakoj utakmici mogla da se vidi koja vlada među igračima, disciplina. Takođe u svakom trenutku jasna situacija, i odbrambeno i napadački. Sigurno ogromne zasluge pripadaju i njemu i svemu onome što je uradio, ne na ovom Evropskom prvenstvu, nego od trenutka kada je preuzeo reprezentaciju prošle godine, i počeo da stvara tu ekipu koja kroz kvalifikacije, eto, stigla do srebrne medalje“.
Javnost je novog heroja reprezentacije pronašla u Milošu Teodosiću, a Obradović ga prati godinama, a priliku da ga gleda izbliza ima od kada je plej koga mnogi proglašavaju novim Aleksandrom Đorđevićem prešao u Olimpijakos prošlog leta.
„Treba imati u vidu da je Teodosić u juniorskim i mlađim selekcijama bio glavni igrač. On je igrač koji voli da preuzme odgovornost, a to je uradio i ove godine u reprezentaciji, ali nije samo on, ovo je uspeh cele reprezentacije. U velikim utakmicama i kada igrač odigra dobro dobija se veliki igrač, kao krajnji rezultat. On je zaista to polufinale odigrao fenomenalno, a ja se nadam da će nastaviti ovako da igra u reprezentaciji, a ne bi valjalo da nastavi da igra i u Olimpijakosu“, našalio se Obradović.
kosarka.si
Najtrofejniji trener u Evropi ističe da će ovo Eropsko prvenstvo biti upamćeno po brojnim tesnim utakmicama, velikoj borbenosti, ali bez i prevelikih taktičkih novina.
„Još pre početka sam prognozirao da je Španija apsolutni favorit, a da sve ostale reprezentacije imaju šansu, i da svako svakoga može da dobije. Na kraju je i ispalo tako. Kada se vratimo na početak i one zaista sjajne utakmice naše reprezentacije protiv Španaca, gde su oni igrali slabo, a mi dobro, sve to nije u stvarnosti baš tako izgledalo. Treba imati u vidu da je Španija počela šampionat bez Rudija Fernandeza, koji je zaista mnogo važan igrač za njihovu selekciju, i da Gasol nije odigrao ni jednu utakmicu u pripremnom periodu, pa je posle kroz prvenstvo sticao formu. Videli smo na kraju kako su odigrali četvrtfinale, polufinale i finale“.
„Tačno je i da su neke reprezentacije bile bez ključnih igrača, ali kada je tako, uvek iskoči neko drugi, mlađi dobijaju šansu. Ono što je bilo očigledno je da su sve ekipe odigrale maksimalno borbeno, da je mnogo utakmica odlučivano u poslednjim sekundama, da se igralo dosta produžetaka. To je ono što je davalo draž ovom prvenstvu. U velikim utakmicama u završnici, pa i u grupama koje su odlučivale o rasporedu za nastavak, bilo je nemoguće očekivati neku lepu igru, iako je bilo i spektakularnih poteza i lepe igre. Kada se igra na rezultat, onda je to mnogo teško, onda to mogu da rade samo veliki asovi, a to je na ovom prvenstvu bila reprezentacija Španije. Jurili su formu, i na kraju odigrali najbolje u samoj završnici. Bilo je i drugih reprezentacija koje su probale, igrale dobru košarku, bilo je i zanimljivih stvari koje su treneri i igrači pokušavali da primene u toku utakmice, ali bez nekih prevelikih noviteta“.
Beta
Izlizana fraza, ali tako adekvatna u slučaju Panatinaikosa, „teže je braniti nego osvajati“. Ekipa je prošle sezone osvojila „triplu krunu“, ali je, ipak, Obradović već bio i u takvoj situaciji, ne tako davno. Ekipa je osvežena i to na bekovskoj poziciji, dovedeni su Nik Kalates i Milenko Tepić.
„Imamo već to iskustvo, pre dve godine smo osvojili sve tri titule i znamo koliko nam je teška godina bila nakon te. Svi će jurišati, igrati sa velikom motivacijom protiv Panatinaikosa. Međutim, računamo i mislimo da imamo ekipu koja zaista može u svim takmičenjima da ode daleko. Imao sam na Evropskom prvenstvu petoricu igrača koji su igrali, četvoricu Grka i Tepića. Zaista mislim da je njima neophodan odmor i kako bi se reklo „da promene čip u glavi“, da shvate da igraju za PAO posle napornih priprema i nastupa za nacionalne timove. Daću im sigurno osam-devet daba slobodno, ali ih i manje koristiti u periodu koji je pred nama do početka prvenstva. Pojačanja takođe iziskuju vreme za uklapanje. Ali, to se svake godine dešava, uvek dolazi par novih igrača, i za Kalatesa i za Tepića mislim da su vrlo inteligentni igrači, i da neće imati preveliki problem sa adaptacijom i privikavanjem na filozofiju i igru Panatinaikosa. Čeka nas teška sezona, ali nikada nema lake sezone. Ipak, to je veliki izazov da vidimo šta možemo posle onakve sezone“.
Pored brojnih trofeja u evropskim okvirima, Obradović je jedno od najvećih priznanja u životu doživeo od svojih Čačana. Tokom leta održana je svečana akademija u čast trofejnog trenera i nekadašnjeg igrača i reprezentativca. Kada takvo priznanje dobijete od prijatelja i to u gradu koji obožava košarku,onda se takvo veče pamti ceo život
„To je jedno od najlepših večeri u mom životu. Kada ti takvo priznanje daju ljudi koje smatraš velikim prijateljima, to je urađeno iz srca, apsolutno spontano, ja nisam ni očekivao tako nešto, očekivao sam da će to biti uži krug mog društva i prijatelja koje srećem kada dođem u Čačak. Međutim, napravili su jedno veče koje nikada neću zaboraviti i još jednom bih iskoristio priliku da se svima zahvalim svima koji su učestvovali u tome", rekao je Obradović za B92.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Na samom ulazu u Bokokotorski zaliv, na poluostrva Luštica, nalazi se malo primorsko selo Rose – mesto koje poslednjih godina sve češće privlači pažnju turista koji su u potrazi za mirom i autentičnim doživljajem mora.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Eskalacija sukoba Izraela i Irana u poslednja 24 sata stavila je predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa pod pritisak da spreči širi rat i sačuvaju stabilnost Bliskog istoka.
Infrastruktura železnice Srbije podnela je zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu za faznu realizaciju projekta izgradnje stanice BG voza Karaburma i pruge od tunelskih cevi Vračar do buduće stanice.
Američko ratno vazduhoplovstvo zatražilo je 2,2 milijarde dolara za proizvodnju novog aviona "sudnjeg dana", proizlazi iz uvida Sputnjika u budžetsku dokumentaciju.
Eskalacija sukoba Izraela i Irana u poslednja 24 sata stavila je predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa pod pritisak da spreči širi rat i sačuvaju stabilnost Bliskog istoka.
Američko ratno vazduhoplovstvo zatražilo je 2,2 milijarde dolara za proizvodnju novog aviona "sudnjeg dana", proizlazi iz uvida Sputnjika u budžetsku dokumentaciju.
Preko severne i zapadne Evrope, premešta se u sklopu veoma izraženog hladnog fronta snažan oblačni sistem koji će doneti obilne padavine, jake oluje sa grmljavinom, olujni vetar, ali i jako zahlađenje, a u višim delovima Alpa i sneg.
Povodom incidenta na tribini "ProGlasa" u Frankfurtu, kada je jedan posetilac silom udaljen nakon postavljenog pitanja, analitičari ocenjuju da je reč o primeru netolerancije prema drugačijem mišljenju i kritičkim stavovima.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić dočekuje predsednika Republike Angole Žoaa Manuela Gonsalveša Lorensa, koji boravi u zvaničnoj poseti Srbiji od 8. do 10. juna.
Poznati pevač MC Stojan doživeo je ozbiljan peh tokom nastupa na otvaranju jednog kluba u Hrvatskoj, kada je pao sa scene. Nesvakidašnja i prilično dramatična scena odigrala se u Medulinu, gde je srpski izvođač zabavljao okupljene goste.
Kim Kardašijan ponovo se našla na udaru kritika nakon što je snimljena kako uzima peškir koji je navodno bio ostavljen za Kimija Antonelija nakon Velike nagrade Monaka.
Zvezda serije "Vatreni rivali", Hadson Vilijams, našao se na udaru kritika nakon što se ovih dana pojavila njegova stara fotografija na kojoj pozira sa grupom prijatelja.
Dejvid Saliven, suvlasnik i dosadašnji zajednički predsednik fudbalskog kluba Vest Hem Junajted, podneo je ostavku na svoju funkciju sa trenutnim dejstvom nakon zajedničke istrage BBC-jeve emisije Panorama i lista The Times o njegovom ponašanju.
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, a njihov zadatak je neprekidno filtriranje toksina i održavanje ravnoteže tečnosti. Iako često ne razmišljamo o njihovom zdravlju dok se ne pojave problemi, svakodnevna ishrana može imati značajan uticaj.
Demokratska Republika Kongo je saopštila da je broj potvrđenih smrtnih slučajeva od ebole porastao na 101 i da prisustvo naoružanih grupa nastavlja da ometa napore na suzbijanju epidemije u najteže pogođenoj provinciji, preneo je Rojters.
Osvežavajuća, slatka i puna vode, lubenica nije samo omiljeno letnje voće već i pravi saveznik zdravlja – od zaštite srca do pomoći u mršavljenju i hidrataciji organizma.
Broj slučajeva raka kože naglo je porastao poslednjih godina. Najnoviji podaci pokazuju da bi kombinacija mRNA vakcine i imunoterapije mogla dugoročno da zaštiti pacijente od povratka bolesti.
Kit Harington i Sofi Tarner, koji su odrasli zajedno na setu "Igre prestola" glumeći likove za koje se godinama verovalo da su brat i sestra, ponovo su se našli pred kamerama.
Novi film Breta Goldstina zauzeo je vrh Netflixove liste gledanosti širom sveta, ali umesto klasične ljubavne priče, najveću pažnju privukla je jedna scena koju gledaoci opisuju kao nešto što "nikada neće moći da zaborave".
Novi film legendarnog reditelja Stivena Spilberga pod nazivom "Dan razotkrivanja" (Disclosure Day) stiže u bioskope 10. juna 2026. godine, a već sada izaziva ogromnu pažnju publike širom sveta.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
A powerful storm has hit Wellington, the capital of New Zealand, bringing waves of up to nine meters, cancelled flights and ferry services, road closures, and evacuations of residents.
Russia and Belarus are ready to use all available means, including nuclear weapons, to protect the Union State, said Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The death toll from the 7.8-magnitude earthquake on the Richter scale that struck the Sarangani area on the Philippine island of Mindanao on Monday has risen to 37, the Office of Civil Defense (OCD) said.
U.S. President Donald Trump said that he could present a proposal for an agreement with Iran within the next few days, adding that the negotiations are “going very well.”
A U.S. military AH-64 Apache helicopter crashed near the Strait of Hormuz, and both crew members were safely rescued, according to sources familiar with the incident.
Nakon što je na WWDC 2026 konferenciji premijerno prikazao iOS 27, macOS 27 Golden Gate, iPadOS 27 i watchOS 27, Apple je zvanično potvrdio i listu podržanih uređaja.
Apple je na godišnjoj konferenciji WWDC 2026 predstavio veliku nadogradnju za Siri. Takođe, ovo je bilo poslednje obraćanje Tima Kuka kao izvršnog direktora kompanije.
Britanski regulator za zaštitu konkurencije CMA naložio je da Google izdavačima omogući veću kontrolu nad korišćenjem sadržaja u pretrazi zasnovanoj na AI , kao i prilikom obuke Google AI modela.
Stellantis je opozvao više od 1,3 miliona vozila marke Jeep širom sveta zbog rizika od požara i pozvao vlasnike da parkiraju vozila dalje od objekata i drugih automobila dok se ne sprovede popravka.
Komentari 20
Pogledaj komentare