SP U19: Srbija šampion sveta!

Izvor: ŽÈ VN

Nedelja, 22.07.2007.

19:33

Juniorska košarkaška reprezentacija Srbije novi je šampion sveta! Srbija je u finalu, u punoj dvorani novosadskog Spensa, pobedila nacionalni tim SAD rezultatom 74:69 (22:14, 21:16, 14:17, 17:22). U veoma uzbudljivom meču Srbija je načinila manje grešaka u penal završnici i došla do prve titule u ovoj starosnoj kategoriji posle najveće SFRJ generacije iz Bormija 1987. godine. Briljantnu igru u finalu, kao i tokom celog turnira, pružili su Mladen Jeremić (24 poena) i Milan Mačvan (19 poena i 10 skokova).

U američkom timu najbolji su bili Dion Tompson sa 16 poena i Patrik Beverli sa 15 poena i 8 skokova.

Naš tim vodio je od početka, a već posle dva minuta igre bilo je 11:2. Amerikanci nisu uspeli da odgovore na tempo ekipe Miroslava Nikolića, koja je prednost povećavala i na 11 poena. Posle prve četvrtine bilo je 22:14.

Ponovo su naši momci dobro počeli i u drugoj četvrtini i podigli razliku na 12 poena, 29:17.
zvanièni sajt
Amerikanci su uzvratili mini serijom od 4 poena, a onda je krenula serija naših šutera koji su povećali prednost na ogromnih 19 poena, 42:23. Nekoliko vezanih grešaka naših reprezentativaca vratili su Amerikance u život i na kraju poluvremena bilo je "samo" 13 poena razlike.

Treća četvrtina počela je odlično za Amerikance, koji prilaze na 46:42 u finišu tog perioda, ali poslednji minuti ponovo pripadaju Srbiji, koja na poslednju pauzu odlazi sa plus 10 (57:47).

Kada je Srbija četiri i po minuta pre kraja vodila 65:55, izgledalo je da je trofej nadomak ruke, ali su Amerikanci za 70 sekundi serijom 7-0 prišli na 65:62.

Stojačić je odmah uzvratio trojkom, ispostaviće se poslednjim košem iz igre za naš tim. Do kraja trajala je produžena penal-završnica, u kojoj su naši igrači mnogo promašivali, ali su Amerikanci bili podjednako loši (na utakmici pucali penale 11/24!), a dobra igra Srbije u odbrani bila je dovoljna da se pobeda sačuva.

Ključni momenat zbio se kada je Mačvan na ulasku u poslednji minut izgubio loptu, ali se dovoljno brzo vratio na svoju polovinu, ukrao loptu i iznudio faul. Mačvan je za nastup u finalu, ali i tokom celog turnira, proglašen najboljim igračem šampionata.