Tajger Belami i prekid u Lansu

Povratak najkvalitetnijeg fudbalskog takmičenja, Lige šampiona, posle zimske pauze doneo je prosečnu igru, ali mnogo kontroverze. Meč nedelje u Barseloni imao je nasilnu predigru u Portugalu, a duel Lila i Mančester Junajteda možda neće ni dočekati revanš.

Kratke pripreme Liverpula za gostovanje u Barseloni bile su burne, ali očigledno korisne. Na golf terenu južnog Portugala potukli su se Velšanin Kreg Belami i Jun Arne Rise, a mediji su požurili da izveste svet o lošim odnosima u ekipi.

Izvor: Vladimir Novakoviæ

Četvrtak, 22.02.2007.

12:47

Ta priča mogla je da prođe u prva 43 minuta utakmice na Nou Kampu, ali se tada dogodio veleobrt. Ne samo da su upravo učesnici tuče preokrenuli rezultat, nego je Belami svoj gol proslavio imitirajući golf udarac.

Od trenutka kada je Barselona povela od 14 minuta pa sve do završnice prvog poluvremena činilo se da je sve ono što se događalo poslednjih nedelja samo trenutna kriza. Međutim, Liverpul je dokazao da se radi o većem problemu. Igrači engleskog tima su se vratili na teren posle meča, gde su ih navijači dočekali pesmom 'You'll never walk alone'.

Iako pobeda u gostima predstavlja veliku prednost, istorija duela Liverpula sa Kataloncima nosi upozorenje – Dekov gol je prvi koji je Barsa tom rivalu dala u 4 meča na svom stadionu, a njihov prošli meč na Enfildu pripao je španskom prvaku rezultatom 3:1. Zato će revanš 6. marta u gradu na Mersiju biti u centru pažnje evropske javnosti.
Gol Gigsa u Lansu (Foto: AFP)
Manje od 50 kilometara ka istoku, dan kasnije bi trebalo da se igra revanš utakmica između Mančester Junajteda i Lila. Da li će se igrati, odlučiće disciplinska tela Evropske fudbalske unije, posle dramatične završnice utakmice u Francuskoj. Naime, posle kontroverznog pogotka Rajana Gigsa u 87. minutu, kojim je Junajted dobio meč 1:0, trener domaće ekipe Klod Piel pozvao je svoje igrače ka klupi za rezerve.

Svi su pomislili da će doći do tek drugog prekida utakmice u 15-godišnjoj istoriji Lige šampiona, ali predsednik francuskog kluba Mišel Sajdu tvrdi da je Pielova namera bila sasvim drugačija i da je nesporazum posledica različitih pravila igre.

"Na taj način se vrši zamena glavnog sudije četvrtim sudijom utakmice. U Francuskoj je to dozvoljeno. Mi znamo da su u Francuskoj takva pravila, možda tako nije i u takmičenjima koja organizuje UEFA."

Znači, niste hteli da prekinete meč?

"Ne, ne nikako. Samo smo hteli zamenu sudije."

Da li očekujete da će UEFA kazniti vaš klub?

"Ne znam, zaista ne znam."

Da li se plašite toga?

"Ne, ne razmišljam na takav način. Nikada ne razmišljam tako, jer kada tako razmišljate, uvek morate nešto da izgubite.", izjavio je Sajdu.

Usledila su tri minuta potpune konfuzije, koja je srećom razrešena hladnokrvnom reakcijom holandskog sudije Erika Bramhara, a utakmica je privedena kraju. To ne znači da su uslovi za fudbal bili savršeni – domaća publika je do kraja konstantno gađala gostujuće igrače i klupu za rezerve raznim predmetima. Menadžer Mančester Junajteda ser Aleks Ferguson kaže da nikad nije doživeo ništa slično.
Obezbeðenje pomaže navijaèima Manèestera (Foto: AFP)
"Kada smo postigli gol, nikada nisam video takve scene u fudbalu. Ne razumem to. To je sramota. Smatram da je to bilo uznemiravanje navijača. Stvorilo je neprijateljsku atmosferu. Garija Nevila je neki predmet pogodio u glavu, gađali su našu klupu sa tribina. Mi ne možemo dozvoliti da se takve sramne stvari događaju.", rekao je Ferguson.

Ozbiljnih posledica po zdravlje fudbalera i klupksih zvaničnika engleske ekipe srećom nije bilo. Mnogo gore su prošli njihovi navijači. Problemi su počeli ispred gostujuće tribine stadiona u Lansu pri ulasku na stadion. O nevoljama na severu Francuske priča jedan od očevidaca, navijač Mančester Junajteda Sajmon Martin.

"Ljudi su postajali sve nervozniji kako se meč približavao. Specijalci su se zaleteli na nas sa pendrecima i bacali suzavac na nas. Bilo je previše ljudi, svi smo bili nagurani u uski prolaz koji vodi ka dnu tribine iza gola. Ljudi su odatle pokušavali da nađu svoja sedišta. Za sve je kriva totalna dezorganizacija. Redari su nam rekli da smatraju da je dosta utakmica falsifikovano. Čuli smo i da su mnogi Junajtedovi navijači imali karte za druge tribine, ali su ih redari sve sproveli na onu određenu za goste."

Junajted je u poslednjih šest godina tri puta igrao sa Lilom u Francuskoj, u Lansu, Parizu i sada ponovo Lansu. Da li će Lil treći put u ovom veku doći na Old Traford znaćemo po završetku istrage koju već sprovodi UEFA. Ako je suditi po kazni isključenja iz takmičenja, izrečenoj Fejenordu zbog decembarskog divljanja navijača u Nansiju, sudbina Lila nije svetla. Stvar će dodatno iskomplikovati žalba francuskog kluba zbog kontroverznog gola.