Andrea oborila svetski rekord, pa osvojila sedmo mesto

Andrea Arsović je osvojila sedmo mesto puškom prvog dana seniorskih takmičenja na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem u Đeru.

Petak, 23.02.2018.

18:59

Photo by Matthias Hangst/Getty Images for BEGOC

Prethodno je Arsovićeva oborila svetski rekord kvalifikacija.

Srpska olimpijka je ekspresno izborila mesto u finalu. Kvalifikacije je završila za oko pola sata .

Poslednju, 60. dijabolu ispalila je kada je većina od ukupno 84 takmičarke bila tek na polovini kvalifikacija. „Ubila“ je sjajnih 628,4 kruga, čime je za minimalni deseti deo kruga popravila vlastiti državni rekord. Na prvom mestu ostala je i do kraja osnovnog dela koji traje 75 minuta. Tako postavila i prvi svetski seniorski rekord kvalifikacija po novim pravilima (od 1. januara žene gađaju 60 umesto dosadašnjih 40 hitaca, a rekordi se priznaju samo na kontinentalnim i svetskim takmičenjima). Milica Babić je osvojila 12. mesto. Od finala su je delila tri deseta dela kruga. Sanja Vukašinović je zauzela 38. poziciju.

Arsovićeva, koja je pre dve godine u Đeru osvojila svoju drugu titulu šampionke Evrope vazdušnom puškom (prvom se okitila 2010) u finalu nije uspela da nastavi u ritmu iz kvalifikacija. Uglavnom se nalazila na petom ili šestom mestu, a posle 14. serije, kada ispada sedmoplasirana zaostajala je samo 0,2 kruga za šestoplasiranom Snježanom Pejčić i završila takmičenje. Pejčićeva, koja je branila zlato iz 2017, je ubrzo, posle 16. serije, napustila vatrenu liniju, jer nije uspela da se pometi sa šeste pozicije. Titulu je osvojila Stine Nilsen (Noreška), vicešampionka iz Maribora 2017, a društvo na pobedničkom postolju pravile su joj dve 22-godišnjakinje, koje do sada nisu osvajale medalje na velikim takmičenjima ni u seniorskoj ni u juniorskoj kategoriji. Srebro je pripalo Poljakinji Katarzini Komorovskoj, a do bronze je došla Manon Smits (Holandija).

Najuspešniji srpski strelac u muškom takmičenju puškom bio je prošlogodišnji evropski juniorski vicešampion Lazar Kovačević na 13. mestu sa 625,4 kruga (u finale je vodio rezultat 625,9). Milutin Stefanović je, sa 0,1 krugom manje od Kovačevića, zauzeo 14. poziciju, dok je Stevan Jovanović bio 60. Titulu iz Maribora 2017. odbranio Rus Vladimir Maslenjikov sa 251,0, čime je za deseti deo kruga nadmašio dosadašnji svetski rekord finala koji su delili njegov zemljak Sergej Kamenski (danas petoplasirani), naš Stefanović i Kinez Juncong Jao.

Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem, Đer 2018, četvrti dan

Seniorke, puška - Finale: 1. Stine Nilsen (Norveška) 249,1, 2. Katrzina Komorovska (Poljska) 248,7, 3. Manon Smits (Holandija) 226,8, 4. Rike Maeng Ibzen (Danska) 204,1, 5. Martina Zivijani (Italija) 183,9, 6. Snježana Pejčić (Hrvatska) 161,8, 7. Andrea Arsović (Srbija) 141,3, 8. Jolin Ber (Nemačka) 121,0. Kvalifikacije: 1. Andrea Arsović (Srbija) 628,4 (svetski rekord kvalifikacija), 2. Stine Nilsen (Danska) 627,6, 3. Katarzina Komorovska (Poljska) 626,5... 12. Milica Babić 624,7... 38. Sanja Vukašinović 620,7... Ukupno 84 takmičarke, za finale 625,0

Seniori, puška - Finale: 1. Vladimir Maslenjikov (Rusija) 251,0 (svetski rekord finala), 2. Aleksander Drijagin (Rusija) 248,2, 3. Petar Gorša (Hrvatska) 227,0, 4. Henrik Larsen (Norveška) 206,7, 5. Sergej Kamenski (Rusija) 185,1... Kvalifikacije: 1. Henrik Larsen (Norveška) 632,1, 2. Vladimir Maslenjikov 631,5, 3. Sergej Kamenski 629,5 (obojica Rusija)... 13. Lazar Kovačević 625,4, 14. Milutin Stefanović 625,3... 60. Stevan Jovanović 615,1... Ukupno 68 strelaca. Za finale 626,1.