Ponedeljak, 15.02.2010.

20:24

Šarlota Kala pobednica trke na 10km

Šveđanka Šarlota Kala olimpijska je pobednica u trčanju na 10 kilometara slobodnim stilom.

Ona je stazu prešla za 24 minuta, 58 sekundi i četiri desetinke i sa 6,6 sekundi prednosti pobedila Estonku Kristinu Smigun-Vaehi. Treće mesto i bronzana medalja pripali su Norvežanki Marit Bjergen, a bez odličja je ostala jedna od favoritkinja, Poljakinja Justina Kovalčik.

Jedina predstavnica Srbije u ovoj disciplini, Belma Šmrković, završila je na 78. mestu sa vremenom 35:47.4.

Od osvajačica medalja trku je, zahvaljujući nižem startnom broju, prva završila Estonka. Nakon propuštene sezone i nedavnog povratka na stazu olimpijska pobednica iz 2006. godine imala je najbolja prolazna vremena ali na kraju nije trčala u istom ritmu pa je na kraju stigla samo do srebrne medalje. Vlasnica dva zlata iz Torina sada ima devet medalja sa velikih takmičenja.

"Presrećna sam. Želela sam zlato, naravno, ali sam veoma srećna. Nisam se spremala tako dobro kao za Torino 2006. ali sam bila koncentrisana na Igre," rekla je Estonka.

Šarlot Kala jeste iznenadila ali je nekadašnja juniorka šampionka sveta pokazala da se razvila u vrhunsku takmičarku već sa 22 godine. Do 2007. bila je zvezda šampionata juniorki, u Liberecu prošle zime stigla je do bronze u trci štafeta, a najbolji plasman do pobede u Vankuveru bilo joj je peto mesto sa šampionata u Saporu, 2007. godine.

"Ovo je potpuno ludo, ne mogu da verujem da sam osvojila zlatnu medalju," rekla je Kala posle dodele medalja, "Dobro je išlo na stazi, trudila sam se da budem strpljiva. Sada je sve divno."

Na kraju su jedina opasnost po dve prvoplasirane takmičarke bile Marit Bjergen i Justina Kovalčuk. Norvežanka nije bila uverljiva na stazi, teškoj, vlažnoj i vrlo problematičnoj ako se zna koliko još takmičenja će na istom mestu biti održano i u kros kantriju i u bijatlonu, ali je stigla do bronzane medalje, a Poljakinja je prilično podbacila osvojivši samo peto mesto.

"Trka je bila sasvim u redu, samo ovakva staza nije za mene," rekla je Kovalčuk.