Nedelja, 14.02.2010.

22:11

Zlato Francuzu Žaju, Petrović 81.

Srpski reprezentativac u bijatlonu Milanko Petrović zauzeo je 81. mesto u sprintu na 10 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru.

Petrović je stazu prešao za 28 minuta, 38 sekundi i devet stotinki. Prvo mesto osvojio je Francuz Vensan Žej, koji je debitovao na Olimpijskim igrama, sa vremenom od 24 minuta sedam sekundi i osam stotinki. Drugi je sa 12,2 sekunde zaostatka bio Norvežanin Emil Hegle Svendsen, bronzanom medaljom okitio se Hrvat Jakov Fak sa 14 sekundi slabijim vremenom od pobednika.

Veliki favorit za trijujmf bio je Norvežanin Bjorn Ejnar Romoren, ali je iznenađujuće imao tri promašaja i na kraju je trku završio kao 17.

Rezultat 21-godišnjeg Petrovića, člana sjeničkog kluba Jelenak bio je četiri minuta i 31,1 sekundu lošiji od šampionskog. Vreme bi bilo bolje da Petrović nije imao četiri kaznena poena, jedan zbog promašaja u pucanju u ležećem, a još tri zbog hitaca u stojećem stavu.

Ukupno se takmičilo 88 takmičara od kojih je prvih 60 izborilo i plasman u 'dohvatnu trku' na 12,5 kilometara koja je na programu u utorak. U toj trci takmičari ne startuju zajedno, na startu im se računa zaostatak iz sprinta pa su osvajači medalja i oni koji su se plasirali u vrh u prednosti.

Norvežanin Svendsen imao je najbolje vreme, ali i jedan kazneni krug od 150 metara, pošto je promašio metu u pucanju sa 50 metara. Velika prednost bio je nizak startni broj s obzirom na to da je jaka kiša koja se vremenom pretvorila u sneg ozbiljno ometala one koji su kasnije izlazili na strelište.

Milanko Petrović je jedini predstavnik Srbije u bijatlonu na 21. Zimskim Olimpijskim igrama. Petrović, ipak, nije završio učešće na Olimpijskim igrama, pošto će se 18. februara takmičiti u pojedinačnoj trci na 20 kilometara.

Prethodno će Srbiju u Vankuveru predstavljati Belma Šmrković i Amar Garibović u nordijskom skijanju slobodnim stilom. Šmrkovićeva će se takmičiti u trci na 10.000 metara, dok će se Garibović nadmetati na stazi od 15.000 metara.