"Fudbal nije pitanje života i smrti, mnogo je više od toga", rekao je legendarni Bil Šenkli.

Četvrtak, 09.03.2017.

19:15

Ako se neko usudi da vam kaže da je fudbal

Strast koja pokreće igrače i navijače da postanu potpuno nerazumni tokom 90 minuta "obične igre" sa loptom, je nešto što niko ne može objasniti nekim naučnim metodom.

Fudbalska utakmica je jednostavno predivna stvar koja često znači razliku između rata i mira, neizbežna ploča na kaldrmi ljudske istorije.

Povremeno, fudbal menja sekund, minut, sat, dan, mesec, godinu, svet. Tako je bilo u sredu uveče na Nou Kampu kada je Barselona golom u 93. minutu savladala Pari Sen Žermen 6:1 i prošla u četvrtfinale Lige šampiona uprkos porazu od 4:0 iz Pariza.

Prvi put jedan tim je preokrenuo četiri gola zaostatka u nokaut fazi LŠ, ali meč na Nou Kampu je samo jedan u nizu onih o kojima se priča i kojima će se pričati i u narednim decenijama.

Ako se neko usudi da vam kaže da je fudbal "samo" igra, uputite ga na ovaj tekst. 18. maj 1960, Glazgov
Finale Kupa šampiona
Real Madrid – Ajntraht Frankfurt 7:3

Realovo demoliranje Ajntrahta na Hempden parku je jedno od najpoznatijih finala u istoriji evropskog fudbala. Madriđani su u Glazgovu i zvanično "krunisani" kao najveći evropski klub osvajanjem rekordne pete uzastopne titule prvaka "Starog kontinenta", što je i dalje rekord. Oko 134.000 gledalaca, među kojima je bio i 18-godišnji napadač lokalnog amaterskog kluba Kvins Parka Aleks Ferguson, uživalo je u najboljem što fudbalska igra može da ponudi. 2. maj 1962, Amsterdam
Benfika – Real Madrid 5:3

Benfika je bio prvi klub koji je izazvao Realovu dominaciju u Evropi. Godinu dana ranije lisabonski "orlovi" su predvođeni 19-godišnjim Euzebiom srušili Barselonu u Bernu za prvu titulu prvaka Evrope. Sada je bio red da skinu skalp i Frankovom miljeniku, petostrukom šampionu kontinenta. Očekivao se sudar titana, Euzebio protiv Alfreda di Stefana i Ferenca Puškaša, i on se dogodio. Golovi su padali kao kiša, Benfika je stigla, Puškaš je postigao het-trik u prvom poluvremenu, ali je Benfika na kraju slavila. 16. maj 1979, Bazel
Finale Kupa pobednika kupova
Barselona – Fortuna Diseldorf 4:3 (produžeci)

Ako se nekad nađete među navijačima Barselone, recite glasno "Bazilea" (Bazel). Svaki ljubitelj "Blaugrane" znaće na šta mislite. Barselona je dva puta vodila, Fortuna dva puta poravnavala, a u jednom trenutku braća Alofs, Klaus i Tomas su u istom trenutku šutnuli loptu, pa se ne zna tačno ko je strelac. U produžetku, Karlez Rešak i Austrijanac Hans Krankl dovode navijače Barselone u delirijum. 26. maj 1989, Liverpul
Poslednje kolo Prve lige (Premijer liga)
Liverpul – Arsenal 0:2

Meč koji su navijači iščekivali kao finale Svetskog prvenstva. Mesec dana pre utakmice 93 Liverpulova navijača su poginula u Šefildu, pa su "redsi" želeli da osvoje titulu u njihovu čast. Arsenalu su bila potrebna dva pogotka da okonča 18-godišnji post bez titule. Liverpul je odolevao, primio je gol u 57. minutu ali je u nastavku sačuvao gol do nadoknade vremena. A onda je usledio šok na Enfildu, u 91. minutu Majkl Tomas postiže gol o kojem je napisana knjiga i snimljen film. 26. maj 1999, Barselona
Finale Lige šampiona
Mančester Junajted – Bajern Minhen 2:1

U Bavarskoj se vervatno i dan danas pitaju kako je Bajern uspeo da izgubi ovu utakmicu? "Pola" Mančestera je okupiralo Barselonu i čekalo prvu titulu prvaka Evrope od 1968, a onda je "Super" Mario Basler pogodio iz slobodnog udarca sredinom prvog poluvremena. "U normalnom meču pobedili bismo posle toga sa dva-tri gola razlike. Ali to je fudbal", najbolje je opisao nastavak meča vezista Bajerna Štefan Efenberg. Pred kraj meča teren je napustio Lotar Mateus, dok su s druge strane ušli Tedi Šeringem i Ole Guran Solšer. "Da se nisi usudio da uđeš u svlačionicu posle utakmice bez postignutog gola", rekao je Ser Aleks Ferguson Tediju. I postigao ga je. 16. maj 2001, Dortmund
Finale Kupa UEFA
Liverpul Alaves 5:4 (produžeci)

Pre "Čuda u Istanbulu" Liverpul je već imao jedan meč za infarkt. I to u prvom finalu nekog evrokupa od tragedije na Hejselu. "Redsi" su brzo stigli do 2:0, pogocima Markusa Babela i tada mladog Stivena Džerarda u prvih 15-ak minuta susreta. Posle gola Ivana Alonsa u 26. minutu, Geri Mekalister realizuje penal za 3:1 na poluvremenu.

Svi su očekivali rutinski posao Engleza u drugih 45 minuta, ali Havi Moreno šokira Liverpuljane sa dva gola u prvih pet minuta nastavka. Robi Fauler vraća "redse" u prednost u 72. minutu, ali novu muku ima pravi Đordi Krojf, koji dva minuta pre kraja meča opet poravnava.

Strepelo je svih 48.000 navijača na Vestfalenu tokom produžetaka, da bi četiri minuta pre kraja nesrećni Defi Geli postigao autogol za istorijsku truplu krunu Liverpula, posle osvajanja oba engleska Kupa te sezone. 25. maj 2005, Istanbul
Liverpul – Milan 3:3 (3:2 penali)

Utakmica koja će ostati analima LŠ kao "Čudo u Istanbulu". "Rosoneri" su razbili "redse" u prvih 45 minuta i sa 3:0 već ispraznili dobar deo tribina Ataturk olimpijskog stadiona. Međutim, Rafael Benites na poluvremenu pravi ključni potez, uvodi Ditmara Hamana da se "zalepi" za Rikarda Kaku, pa napadači Milana ostaju bez lopti.

Od 54-60. minuta usledilo je nešto što je Karlo Ančeloti nazvao "šestominutno ludilo koje ne mogu da objasnim". Liverpul poravnava na 3:3, a šlag na tortu stavlja pobedom u penal seriji za prvu titulu prvaka Evrope posle više od 20 godina. 14. april 2009, London
Revanš meč četvrtfinala LŠ
Čelsi – Liverpul 4:4

U pet godina uoči ovog meča "plavci" i "crveni" su se sastali čak 24 puta i skoro svaki duel je obeležila žestoka, neizvesna borba u kojoj su se isticale odbrane, posebno dok je Čelsi vodio Žoze Murinjo, a Liverpul Rafa Benites. Čelsi je imao velikih 3:1 sa Enfilda pa je revanš na Stamford Bridžu trebalo da bude bezbrižan.

Međutim, Liverpul neutrališe taj rezultat za svega pola sata pogocima Aurelija i Alonsa. Drogba i Aleks poravnavaju do isteka 60. minuta, da bi 14. minuta pre kraja Lampard preokrenuo na 3:2. Međutim, u narednih sedam Lukas i Kujt donose novi preokret i 4:3 sa "redse", koje je sledeći gol vodio dalje, ali im je sve nade raspršio Frenk Lampard minut pre kraja meča. 13. maj 2012, Mančester
Poslednje kolo Premijer lige
Mančester Siti – Kvins Park 3:2

Dva minuta delila su crveni deo Mančestera od šampionskog slavlja, savladan je Sanderlend, dok je kod "kuće" Kvins Park vodio 2:1 protiv Sitija i imao igrača više. A onda se dogodilo čudo na Itihadu. Edin Džeko i Serhio Kun Aguero postižu dva pogotka u nadoknadi vremena i donose "građanima" prvu titulu posle 44 godine. Tim Roberta Mančinija opravdao je silne milione koje su uložili Arapi prethodnih godina. 24. maj 2014, Lisabon
Real Madrid – Atletiko Madrid 4:1 (produžeci)

Tako blizu, a tako daleko. Rečenica koja će dugo proganjati "jorgandžije". Vodio je Atletiko sat vremena na La lužu i bio tako blizu prvoj tituli prvaka Evrope, a onda su se svi snovi raspršili u trenutku. Neumoljivi Serhio Ramos u 93. miuntu pogađa glavom gol Atletika za 1:1, nakon čega se gradski rival raspada, a Real sa tri gola u produžecima stiže do jubilarne desete titule prvaka Evrope. Ovo je "samo" deset spektakularnih fudbalskih utakmice zbog kojih je ceo svet zaluđen za ovu igru. Kojih se vi još sećate?