Sport u 2008. godini, drugi deo

Rukometnu sezonu iza nas obeležile su muške selekcije Danske i Francuske, ženska reprezentacija Norveške i španski Siudad Real. Tri velika reprezentativna takmičenja obeležila su početak (Evropsko prvenstvo za rukometaše), sredinu (Olimpijske igre) i kraj godine (Evropsko prvenstvo za rukometašice).

Za srpski rukomet desile su se tri značajna događaja: plasman rukometašica na EP u Makedoniji, plasman rukometaša na SP u Hrvatskoj i dobijanje domaćinstva EP 2012. godine. Klubovi iz naše zemlje ponovo su zabeležili loše rezultate na evropskoj sceni.

Nina Kolundžija Srbija, Svet, Španija, Francuska, Norveska, Danska

Rukometna reprezentacija Srbije u januaru uspešno je prošla predkvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Hrvatskoj 2009. U prvom meču, naši rukometaši savladali su Farska Ostrva u Smederevu, tri dana kasnije u slavili su u Tošhavnu. U narednom kolu, Srbija je bila bolja od Izraela u gostima, a potom i na domaćem terenu.

Muška rukometna reprezentacija Danske osvojila prvu evropsku titulu. Srbija nije učestvovala na šampionatu Evrope u Norveškoj.

Rukometaši Srbije takmičili su se u martu na Balkanskom prvenstvu u Makedoniji. U prvom kolu izabranici Jovice Cvetkovića pobedili su Bosnu i Hercegovinu, u drugom kolu protiv Makedonije napustili su teren na inicijativu selektora, dok su u trećem kolu slavili protiv Turske.

Rukometaši Siudad Reala osvojili su svih pet trofeja u takmičenjima u kojima su učestvovali: Kup ASOBAL, Kup kralja, špansko prvenstvo, Superkup i Ligu šampiona. Ekipa Nordhorna trijumfovala u Kupu EHF, a Vesprem u Kupu pobednika kupova.

Tri kola pre kraja sezone 2007/08. rukometaši Crvene zvezde odbranili su titulu prvaka Srbije, a Partizan je ponovo osvojio trofej pobednika Kupa Srbije.

Rukometašice Naise osvojile su Petrohemija Kup Srbije.

Ženska rukometna reprezentacija Srbije plasirala se na Evropsko prvenstvo u Makedoniji posle baraža sa Holandijom. Iako su izabranice Časlava Dinčića poražene u prvom meču, u revanšu su nadoknadile zaostatak.

Muška rukometna reprezentacija Srbije kvalifikovala se na Svetko prvenstvo u Hrvatskoj 2009. godine. Naša selekcija je u baražu u prvoj utakmici izgubila od Češke, a u revanšu u niškom ’’Čairu’’ trijumfovala.

Bivši reprezentativac Jugoslavije Igor Butulija u junu je postao trener Crvene zvezde.

Rukometaši Srbije igrati u grupi D Svetskog prvenstva u Hrvatskoj, sa Danskom, Norveškom, Egiptom, Saudijskom Arabijom i Brazilom, odlučeno je žrebom.

Kadetkinje Srbije osvojile su srebro na drugom šampionatu sveta u Slovačkoj.

Muška rukometna reprezentacija Francuske osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu, u ženskoj konkurenciji trijumfovale su Norvežanke.

Jedan od najboljih rukometaša sveta i hrvatski reprezentativac Ivano Balić prešao je iz Portland San Antonija u Zagreb Kroaciju osiguranje.

Srbija dobila domaćinstvo Evropskog prvenstva 2012. godine za rukometaše.

Muška rukometna reprezentacija Srbije uspešno je počela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2010. godine pobedama nad Farskim Ostrvima, Italijom i Rusijom, i remijem sa Švajcarskom.

Srpski klubovi bili su neuspešni u evropskim kupovima u sezoni 2008/09. Crvena zvezda je eliminisana iz Lige šampiona posle grupne faze. Kolubara je poražena u trećem kolu Kupa EHF, a Partizan u trećoj rundi Kupa pobednika kupova. Jedini uspeh zabeležio je Proleter Naftagas koji se plasirao u osminu finala Čelendž kupa. Na proleće nas očekuje mnogo zanimljivih mečeva u Ligi šampiona, a titulu brani Siudad Real.

Rukometašice Norveške odbranile su titulu šampiona Evrope. Srbija je eliminisana već u grupnoj fazi takmičenja porazima od Hrvatske, Nemačke i domaćina Makedonije. Selektor Časlav Dinčić suspendovan je do juna 2009. godine zbog kritika upućenih na račun EHF-a.

Prati B92 SPORT na Viberu

Sport

Sport u 2008. godini, šesti deo

Vaterpolo sezonu obeležile su reprezentacije Srbije, Crne Gore i Mađarske, koje su trijumfovale na tri velika takmičenja. Italijanski Pro Reko je osvojio titulu šampiona Evrope. U srpskom vaterpolu desilo se nekoliko značajnih događaja: Danilo Ikodinović preživeo je tešku saobraćajnu nesreću, tuča Šapić - Šefik na Olimpijskim igrama u Pekingu i kraj jedne od najtrofejnijih generacija.

Biciklizam u 2008. godini obeležila je dominacija Španaca, dvojica vozača pobedila su na tri najveće trke na svetu, dok je bivši šampion i možda najbolji biciklista današnjice objavio da se posle tri godine pauze vraća. Između Đira, Tura i Vuelte bile su Olimpijske igre u Pekingu na kojima su dominirali biciklisti Velike Britanije. Kao i prethodnih sezona ni ove doping skandali nisu zaobišli taj sport.

Sportska redakcija B92 nedelja 28.12. 19:25 Komentara: 0

Sport u 2008. godini, četvrti deo

U prvom delu pregleda sportskih događaja u 2008. godini pisali smo o auto-moto sportu, a drugo poglavlje bilo je posvećeno rukometnim dešavanjima protekle godine.

U trećem tekstu izdvojili smo bitne detalje iz prvog dela teniske sezone. Sada su pred vama podsećanja na najbitnija zbivanja u drugoj polovini teniske 2008. godine, od Vimbldona do kraja.

Novak Đoković je spomenuti period odigrao znatno lošije nego prvi, ali je trijumfovao na Mastersu, baš kao i Nenad Zimonjić. Rafael Nadal je konačno smenio Rodžera Federera na prvom mestu ATP liste, a pobedio ga je i na Vimbldonu. Fedex je uzeo US open, a veliki napredak pokazali su Endi Mari i Huan del Potro.

Ana Ivanović je loše igrala u drugom delu godine, a jedina svetla tačka je trofej u Lincu. Jelena Janković je bila fenomenalna, pošto je osvojila tri turnira, odigrala prvo Gren slem finale (US open) i godinu je završila kao najbolja na WTA listi. Sestre Vilijams su podelile Gren slemove (Vimbldon – Venus, US open - Serena), a na završnom takmičenju u Dohi slavila je Venus.

Sport u 2008. godini, treći deo

U prvom delu pregleda sportskih događaja u 2008. godini pisali smo o auto-moto sportu.

Drugo poglavlje bilo je posvećeno rukometnim zbivanjima u prethodnoj godini.

U trećem tekstu izdvojili smo bitne detalje iz prvog dela teniske sezone, od početka pa zaključno sa Rolan Garosom. Bio je to prilično uspešan period za srpski tenis. Novak Đoković je osvojio Australjian open, baš kao i Nenad Zimonjić u miks-dublu. Ana Ivanović je trijumfovala na Rolan Garosu, a odlična je bila i Jelena Janković. Rafael Nadal je potvrdio dominaciju na Garosu, a Rodžer Federer je imao najlošiji period karijere otkad je u vrhu. Marija Šarapova je bila najbolja u Melburnu, a dobre rezultate beležila je i Serena Vilijams.

Sportska redakcija B92 četvrtak 25.12. 18:29 Komentara: 9

Kvalifikacije za SP 2010: Azijska zona

Azija je po svakom kriterijumu daleko najveći kontinent na planeti, zato nije neobično da su kvalifikacije za Svetsko prvenstvo na njemu najduže i najkomplikovanije. Upoznajte se sa pritajenim tigrovima, skrivenim zmajevima, žestokim kengurima, razigranim sokolovima i ostatkom menažerije koja se bori za put na Mundijal.

Vladimir Novaković petak 12.12. 05:30 Komentara: 5