Zimske olimpijske igre u Sočiju u brojkama

Zimske olimpijske igre u Sočiju počinju u petak i trajaće do 23. februara. Na sajtu B92 imamo specijal posvećen Igrama, a on sigurno ne bi bio potpun bez igri brojki koje okružuju predstojeće Igre. Koliko je teška olimpijska medalja i koliko je vremena bilo potrebno da se proizvede? Koliko pripadnika bezbednosnih snaga će biti u Sočiju tokom Igara? Sve odgovore imamo za vas.

Izvor: JT

Nedelja, 02.02.2014.

14:10

Default images

1 – Toliko puta je Rusija poslala olimpijsku baklju u svemir, a 9. novembra prošle godine ona je bila u svemirsku šetnju. To je prvi put da se baklja našla u svemiru, ali olimpijski plamen je zbog toga morao da bude ugašen. Olimpijska štafeta pred Igre u Sočiju bila je najduža, ali verovatno i najbizarnija u istoriji, a o tome čitajte u posebnom tekstu u našoj rubrici ’Zanimljivosti’.

18 – To je broj sati koliko je u proseku potrebno da se proizvede jedna od olimpijskih medalja koje će biti dodeljene u Sočiju.

21 – Broj održanih Zimskih olimpijskih igara od njihovog osnivanja u Šamoniju, u Francuskoj, 1924. godine. Olimpijske igre u Sočiju će biti 22. po redu Zimske olimpijske igre i prve čiji domaćin je Rusija.

34 – Toliko puta biste mogli da izgradite najvišu zgradu na svetu – Burž Kalifu u Dubaiju, za procenjenih 51 milijardu dolara, koliko je potrošeno na organizaciju Olimpijskih igara u Sočiju.

88 – To je broj zemalja koje su poslale svoje sportiste na Igre u Sočiju.
Beta/AP Photo/Gero Breloer
145 – Dužina Sočija u kilometrima, grada koji je smešten između obale Crnog mora i snegom pokrivenih vrhova Kavkaza. Jedan je od najdužih gradova u Evropi.

460 – Težina u gramima najlakše olimpijske ili paraolimpijske medalje koja će biti dodeljena u Sočiju.

686 – Težina u gramima najteže olimpijske ili paraolimpijske medalje koja će biti dodeljena u Sočiju.

1.300 – Broj medalja koje će biti dodeljene u Sočiju, što je prema navodima zvaničnog sajta predstojećih Igara, najveći do sada. Medalje koje su izrađene od plemenitih ruskih legura nisu samo najbrojnije, već i najinovativnije i najraznolikije, i kako kažu organizatori predstavljaju prava umetnička dela.

1980 – To je godina kada je Moskvqa bila domaćin Olimpijskih igara. Te Igre su bile zasenjene bojkotom 65 država na čelu sa Sjedinjenim Državama u znak protesta zbog sovjetske invazije Avganistana 1979. godine.
Beta/AP Photo/Luca Bruno
3.000 – Broj izvođača koji će nastupiti na ceremoniji otvaranja Igara 7. februara na tri podijuma. Kako navode organizatori, ta ceremonija će biti impresivan i nezaboravan događaj.

3.500 – Broj sportista koji će se takmičiti na Zimskim paraolimpijskim igrama u Sočiju, koje su na programu od 7. do 16. marta.

65.000 – Rekordna udaljenost u kilometrima koju je prešla olimpijska baklja na svom putu ka Sočiju. Baklja je proputovala 83 ruske regije i republike, nosilo ju je 14.000 ljudi na putu od Crvenog trga do crnomorskog letovališta, gde stiže 7. februara.

100.000 – Približna brojka članova sigurnosnog osoblja por kontrolom Federalnih sigurnosnih službi u Sočiju. Sigurnost je najveća briga Sočija koji se nalazi u neposrednoj blizini nemirne regije Severnog Kavkaza. Militantni islamisti prete da će narušiti sigurnost Igara. Sa oko 100.000 članova sigurnosnog osoblja, Soči će imati gotovo tri više zaposlenih od Olimpijskih igara u Londonu 2012. Zbog mera bezbednosti, mnogi se žale da Soči izgleda kao tvrđava.
Beta/AP Photo/Natacha Pisarenko
8,7 milijardi – To su u dolarima troškovi izgradnje zajedničkog puta i železničke pruge koja povezuje deo Sočija koji se zove Adler sa planinskim arhipelagom Krasnaja Poljana. Projekat su realizovale ruske železnicena čelu kojih je Vladimir Jakunin, dugogodišnji saradnik predsednika Rusije Vladimira Putina.

12 milijardi – To je iznos u američkim dolarima koji je Putin u govoru pred Međunarodnik olimpijskim komitetom u Gvatemali 2007. godine obećao da će potrošiti na organizaciju Olimpijskih igara u Sočiju. Soči je u izboru za domaćina pobedio Pjongčang i Salcburg.

51 milijarda – U pitanju je najveća procena budžeta potrebnog za organizaciju Olimpijskih igara u Sočiju, a brojka uključuje i infrastrukturu. Procenu je u februaru 2013. godine izvršio zamenik premijera Dmitrij Kozak, koji je bio zadužen za organizaciju Igara. Ukoliko su te brojke tačne, Olimpijske igre u Sočiju su najskuplje do sada. Olimpijske igre u Pekingu 2008. godine su koštale 40 milijardi dolara, a Igre u Vankuveru dve godine kasnije tek šest milijardi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: