Valseki za B92: „Ferariju je bio potreban Kubica“

Karijeru Davidea Valsekija definišu četiri momenta: članstvo u Reno vozačkom razvojnom programu, GP2 Azija titula 09/10, F1 test u Abu Dabiju u novembru 2010. i imenovanje za jednog od testera Tima Lotus u martu 2011. Ove godine Italijan se u GP2 seriji trka za debitantski Keterhem Er Azija, filijalu F1 postave Tonija Fernandesa. Ruki tim nema čega da se postidi, ali je trenutni plasman na tabeli vozača niži od onoga što je Valseki sebi postavio kao cilj. Tokom intervjua Davide brzo priča i razmišlja, sâm pokreće teme, živo i opširno obrazlaže svoje stavove, pun je energije, stalno šeta po motorhoumu i ne smiruje se nijednog momenta.

Izvor: B92

Subota, 27.08.2011.

20:44

Default images

Počnimo ovako: jesi li ti Italijan sa najboljim šansama za prolaz u Formulu 1?

„Ne znam, videćemo na kraju sezone. Kao najbolji italijanski vozač u ovom trenutku, ja to zaslužujem. Po plasmanu u GP2, ja sam najbolji. Ali, na kraju sezone ćemo otkriti da li zaslužujem nešto više. Izgleda da smo imali sjajan start, sad su došle trke u kojima smo u izvesnim problemima. Videćemo da li ćemo to rešiti i vratiti se dobrim performansama odsad do kraja sezone.“

Posle Budimpešte ostali su još samo Spa i Monca. Koji će faktori odrediti šampiona i koliko se ti pozicija možeš popeti do kraja sezone?

„Mislim da Grožan ima veliku prednost, najbolji je vozač u ovom trenutku, ima jedan od najboljih automobila i mislim da će on pobediti. Mađarska i Spa, koja je za mene najbolja trka sezone, jer Spa je najbolja staza na svetu, odlučiće šampiona i naš plasman. Sada smo šesti u poretku, a cilj na početku sezone u novom timu bio je da ostanemo u prvih pet i bili smo u prvih pet do Nemačke. Na Nirburgirngu smo bili izuzetno konkurentni, četvrti u drugoj trci, i, ciljajući podijum, napravili smo lošu stratešku odluku. Ostavili su me na stazi do kraja na gumama za kišu kad se pista sušila. Čekali smo kišu najavljenu na radaru i tu smo pogrešili. Izgubili smo mnogo poena tamo. Mislim da možemo da se vratimo na vrh do kraja sezone. To je zamisao ovog trenutka.“

(Valseki je u Mađarsku došao opterećen kaznom - gubitkom 10 startnih pozicija zbog udesa koji je izazvao u Nemačkoj, a zatim je na Hungaroringu ponovo kažnjen, jer je omeo konkurenta u kvalifikacijama. Startovao je poslednji i u dve trke nije osvojio ni jedan jedini poen, završivši i treću uzastopnu rundu praznih šaka. Iako je smatrao Hungaroring ključnim mestom za povratak u prvih pet u generalnom, Davide još uvek nije izgubio šanse za takav konačni plasman - p.a)
© 2011 GP2 series media service
Drugi italijanski vozači kažu da ti nikad nisi imao problema sa trkačkim budžetom.

„Možda je to istina, možda ne. Obavili smo dobar posao da bismo stekli šansu da stignemo ovde. A da biste imali nešto više, na primer da uđete u Formulu 1, morate biti posebni, ne tek obični. Mnogo smo se poboljšali. S novim smo timom, šesti smo u prvenstvu, pobedili smo u Monte Karlu, izgleda da je moj napredak zaista dobar. Ali poslednje nesrećne trke nisu mi mnogo pomogle, daću sve od sebe i videću da li mogu da se vratim u prvih pet. I ako me, nadam se, pozove Lotus, videćemo hoću li imati priliku na kraju godine da se i tu pokažem u najboljem svetlu. Ponekad zaslužite priliku za F1 test i posle tog testa ne zaslužujete više ništa. Morate pokazati da ste dovoljno brzi da ostanete tamo i borite se s najboljima. Moram tamo da pokažem ono što izvodim ovde. Ove godine nemamo nikavih problema s budžetom, ali izgleda da u vremenu koje dolazi neće biti lako nikome. Dakle, mislim da je šansa koju ove godine imam ključna. To je naša stvarnost.“

Odmah po prekidu angažmana u Reno programu razvoja vozača osvojio si svoju prvu titulu, GP2 Azija šampionat 09/10. Ne bi se reklo da ti je škodilo...

„Izgleda da me to nije mnogo pogodilo, posle toga sam osvojio GP2 Aziju sa iSportom, oni su bili jako konkurentni. Ali moram da budem zaista dobar u poslednjim rundama ove sezone da bih obezbedio nešto za sledeću. Ne izgleda da će biti lako, mnogo je dobrih vozača i dobrih ekipa. Moj tim i ja počinili smo neke greške u poslednjim rundama, izgubili smo nešto performansi, prilično smo razočarani zbog toga. Pokušavamo da učinimo najbolje što možemo da razrešimo situaciju i nadamo se da će ubuduće naš set-ap biti pravi i da ćemo se boriti s najboljima.“

Er Azija je nov tim, a prilično je brzo našao svoje mesto u azijskoj i glavnoj GP2 seriji.

„Da, da, prilično je dobro, pobedili smo i u Monte Karlu, to nam je veliko zadovoljstvo i sjajan rezultat, ali izgleda da ponekad pravimo pogrešne izbore i zato gubimo poene. Potpuno smo pogrešno podesili auto za kvalifikacije i trku u Silverstonu i bili smo vrlo spori po kiši. Došli smo u Nirburgring, proučavali, mnogo razmišljali, svašta smo promenili i tamo bili među najbržima.“
© 2011 GP2 series media service
„Ponekad nas uslovi malo iznenade, ponekad je do strategije, možda nemamo dovoljno iskustva i to nam je mana. Mi smo porodica, pobeđujemo ili gubimo zajedno. Kao novajlije, napravili smo sjajan posao i hvala ekipi. Ali, potreban nam je još jedan korak da ostanemo takvi i do kraja sezone uđemo u prvih pet, što nam je bio cilj.“

Nadaš li se kokpitu Tima Lotus 2012?

„Ne znam, mislim da će Truli možda ostati tamo, tako se sada priča. Zaista želim da do kraja sezone pokažem da smo konkurentni i dovoljno jaki - kao što smo dosad bili - i da kažem Lotusu: ’Pogledajte me, samouveren sam, konstantan, ne grešim puno, vozač sam kome se može verovati.’ To mi je cilj. Izveli smo odličan posao do polovine sezone, u poslednjim trkama smo grešili, sada se stvarno nadamo da ćemo se vratiti na vrh.“

Neke promene u Timu Lotus već su krenule na Nirburgringu. Vidiš li u tome neko mesto za sebe?

„Iz tog razloga moramo da prikažemo performanse. Čandok je vozio nemačku trku, situacija nije jasna, zato želim da budem konkurentan do kraja, da kažem: ’OK je Čandok, ali vama sam potreban ja!’ Pokušaćemo to da izvedemo. Ne poznajem situaciju u timu sada, stvari se razvijaju, možda naprave novi program i hoću da budem spreman i da budem tamo kada se stvari budu menjale, da kažem: ’Tu sam, dobar sam, bio sam dobar cele sezone, primetite me!

Na novembarskom testu mladih vozača bio si najbrži čovek u autu Hispanije.

„I bio sam blizu dogovora s njima. Tražili su budžet četiri puta veći od ovog za GP2. Rizikovao sam da ostanem bez GP2 sedišta zbog toga, jer, na kraju bi mi možda rekli da nema mesta. Manje-više sam dogovorio sa iSportom da budem s njima 2011. Hispanija me je ostavila da čekam do januara ili početka februara da saznam da li ću voziti ja, ili će uzeti Liucija i nije ostalo mnogo mesta u GP2. Imao sam tada sreće što su me Lotus i Er Azija pozvali.“
© 2011 GP2 series media service
Kakve ti prednosti donosi status jednog od rezervista Tima Lotus?

„Ne znam, nemam ih. Pogodnost za mene je što vozim u Er Aziji i što smo tu vrlo konkurentni.

Dalje ćemo videti. Ako sam dovoljno dobar, možda zaslužim nešto. Ako ne, ne znam. Vozio sam jedan test za njih u Barseloni (kao treći vozač na VN Španije - p.a), tamo sam bio izuzetno konkurentan. Možda je bio moj srećan dan. Vozio sam dva puta Formulu 1, na kraju sezone 2010. za Hispaniju i za Lotus u Barseloni. Oba puta ostvario sam dobre rezultate i srećan sam zbog toga. Posle pobede u Monte Karlu rekli su mi da će me možda pustiti da vozim trening u petak u Singapuru. Svakako, sada sam usredsređen na GP2. A posle GP2 sezone znaću šta ću raditi.“

Šta te je od karakteristika F1 auta najviše impresioniralo?

„Stabilnost na kočenju najviše me je iznenadila. U Formuli 1 je impresivno koliko brzo ulazite u krivinu i koliko brzo možete kočiti. OK, motor je malo snažniji, ali ne toliko različit od ovog u GP2. Aerodinamika je bolja, ali stabilnost na kočenju je neverovatna.“

„F1 aerodinamika jako je napredna, ali mislim da je ima isuviše i da to ograničava predstavu. Mora da bude manje aerodinamičkog prianjanja i više mehaničkog, da bi automobili mogli da ostanu blizu jedan drugog, i biće više šansi za preticanja. Iz tog razloga treba jako ograničiti aerodinamički razvoj, načiniti krila malo manjim i užim, i pustiti timove da slobodno razvijaju mehaniku. Ne možemo zaustaviti evoluciju. Ali, kakav je dobitak u evoluciji aerodinamike? Ako imate aerodinamiku kao Red Bul, da, potrošili ste mnogo novca u vazdušnom tunelu, ali možete li to da primenite na putničkom automobilu? U normalnom autu koristite samo deseti deo aerodinamike. Ako stvorite nešto stvarno revolucionarno u mehanici, to možete iskoristiti i u putničkom autu. To je još jedan razlog zbog kog, po mome, mora biti ograničenja.“
© MyTeamLotus
„Takođe, automobili postaju sve brži. Za nas je to odlično, jer vozimo najbrže automobile na svetu. Ali, ne i za predstavu. Pre deset godina, F1 je bila 3 ili 4 sekunde sporija od GP2. Kakav je interes gledaoca da na televiziji posmatra ekstremno brze automobile, nije li bolje imati borbu na stazi? Ako zaustavite aerodinamiku, izgubićete performanse, ali u čemu je problem ako svi voze tri sekunde sporije, cela grupa? Jer, ni gledalac kod kuće, ni onaj na tribini, to ne primećuju. Ne zanima me da li su automobili tri sekunde brži ako nema borbe. Bolje da je auto sporiji, ali da ima mnogo više borbe preticanja, incidenata, zabave.“

„I treba ukinuti asfaltne zaustavne zone. Pogledajte Hungaroring - asfalt je svuda, isuviše je lako. Ako promašite krivinu, izađete na asfalt i možete se vratiti. Tu treba staviti vodu. Ne vodu, previše je ekstremno, ali posle bele linije - šljunak, savršeno ravan. To je za mene zabava, stvara incidente, čini stvar ekstremnijom. Ovako je sve isuviše jednostavno. Proklete asfaltne zone, zaista ih mrzim. Nema više rizika. OK, možda je Monte Karlo isuviše riskantan, ali asfalt... Promašite krivinu i vratite se, možete iskušavati svoje limite iz kruga u krug bez ikakve štete. Ako je tu šljunak, svaki put kad promašite krivinu treba da se vratite u boks - ako uopšte izađete odande - i da stojite tamo sat vremena da očistite auto. To je ekstremno a na ekstremima se pokaže najbolji vozač. Ako sve isuviše olakšate, nećete znati ko je bolji.“

A šta je sa veštačkim stvarima, KERS-om i DRS-om?

„Moramo biti iskreni - trke ove godine bolje su nego prošle godine. Zabavnije je, više je preticanja. Učinili su nešto što s mog stanovišta poboljšava predstavu. Ali, to sa sportske strane nije sasvim fer. Posmatrajte to kao sportista. Kako je moguće da auto koji napada koristi DRS, a auto koji se brani ne može? To je kao kada bi u fudbalu, kod svakog napada Intera, AC Milan, koji se brani, morao da igra bez dva čoveka samo da bi palo više golova. Želim i tražim da branim svoju poziciju sa istim šansama mogućnostima koje ima i čovek iza mene koji pokušava da me napadne. U boksu imate iste šanse, iste rukavice, opremu, nećete stajati spuštenih ruku kad vas napadam. Zabava je postala bolja, ali ako gledate kao sportista, reći ćete da ovako nije potpuno fer. Bolje je izmisliti nešto drugo što će svakom dati iste sportske šanse.“
© 2011 GP2 series media service
„Ova stvar sa vrelim izduvnim gasovima koji idu ispod auta - ako razmislite o tome, to je sjajna ideja, to je revolucionarno! Pustite timove da izmisle nešto takvo u mehaničkom segmentu, možda nešto drugačije sa amortizerima, a jako ograničite aerodinamiku. Tako ćemo imati neizvesnije trke, vozači će biti međusobno bliži i možda takođe bude više šansi za preticanja. To je za mene trkački mentalitet, trke će biti bolje vozačima i zabavnije.“

„Jer, i u GP2 je stvarno teško ostati blizu auta ispred. Ako gume ne propadaju, nema preticanja. Zato su izmislili gume koje traju samo 10 krugova i raspadaju se tako brzo. Da nije tako, niko ne bi preticao. Organizacija je naterala Pireli da napravi bezvezne gume. Izmislili su DRS, KERS, naterali su Pireli da napravi gume koje odmah propadaju i tako prave zabavu. To zaista nije fer. Možete napraviti nešto drugačije bez ikakvog problema.“

Da li si imao uzora kad si počinjao da se trkaš?

„Nijednog posebno. Samo sam imao na umu tip vozača koji mi se dopada: strastven, agresivan, fajter, vozač rođen za trkanje, ne za kvalifikacije. Ne volim da budem precizan u jednom kvalifikacionom krugu. Više volim da sam agresivan, sa unutrašnjom vatrom, da vešto pretičem u poslednjim krugovima. Kao što je manje-više Alonso, obično je normalan na početku, a na kraju trke je vatren. To je idealan vozač kakav želim da postanem.“

Znači li da njega najviše poštuješ, da ga smatraš najkompletnijim?

„Ne mislim da je najkompletniji, s mog gledišta sada je Hamilton možda malo bolji. Svejedno, Alonso je veliki borac i dva puta je bio svetski šampion. Zaista je dobar vozač. Možda je u ovom trenutku Hamilton malo bolji. Ali, tu su - Fetel, Alonso, Hamilton, mislim da su njih trojica najbolji vozači na svetu u ovom trenutku. Oni ostaju da se bore za titulu.“
© 2011 GP2 series media service
Možda bi i Kubica bio među njima da se nije povredio...

„Da sam ja šef Ferarija, pozvao bih Kubicu, ne Alonsa. Prvo, stiže sa istoka, gladniji je od ostalih. Drugo, dobar je čovek. Treće, neverovatan je vozač. Dosad nije osvojio ništa, samo jedan gran pri. Ako mu date dobar auto, zaboraviće na porodicu, na rođenu sestru, otpisaće sve samo da bi osvojio titulu. On nije već bogat čovek koji razmišlja ’ako izgubim, pobediću sledeće godine’. Šteta što je van igre, ali se nadam da će se vratiti.“

Vozio si sve tri generacije GP2 formule. Koja ti se najviše dopala?

„Auto iz GP2 Azije (prva generacija - p.a). Bilo je lakše preticati i ostati uz auto koji sledite. Zato mislim da je to bio najbolji GP2 automobil. Možda je ovaj brži, ali za mene i za samo trkanje, tamo je bilo bolje i uzbudljivije nego ove godine.“

Pomenuo si fudbal, mora biti da te mnogo zanima.

„Da, navijam za Inter. Tamo imamo Srbina, Dejana Stankovića! Tako je strastven, agresivan... Sada je malo star, ali vatra koja gori u njemu... Dejan Stanković je neverovatan!“

Šta ako se Formula 1 nikada ne dogodi?

„Mnogo je šansi da se ne desi. Ne znam. Učiniću sve da se dogodi. Ako se ne dogodi, pokušaću da radim druge stvari. Mislim da ću upisati licej, to je kao koledž u Italiji. Ako nemam šansu da uđem u F1, šta da radim? Ako me pozovu negde drugde, biću počastvovan. Ako me ne zovu, probaću nešto drugačije. U svakom slučaju, Formula 1 je sada naš cilj i potrudiću se da se ostvari. Takođe i zato što mi to donosi satisfakciju. Kad sam bio na vrhu u Monte Karlu, osećao sam da sam rođen da tu pobedim. Kad sam posle starta pri vrhu, mislim da sam bolji vozač. Nema slučaja da je Valseki pogrešio kad god je startovao iz prvih pet. Svaki put kad sam pogrešio, bilo je zato što smo bili pozadi, ili smo imali pogrešnu strategiju, pa smo bili frustrirani.“
© 2011 GP2 series media service
Ne dokazuje li to koliko je bitan taj jedan kvalifikacioni krug?

„Znam da moram da startujem s vrha, svaki put. Svaki put kad startujem s vrha, vozim odličnu trku, svaki put kad krenem treći, završim drugi. Kad god startujem drugi, pobedim. Kad startujem s vrha, osećam da je to moje mesto. Smireniji sam, samouvereniji, sigurniji, brži, sve je lakše. To je dobra osobina. Jer, mnogi vozači voze lošije kad startuju s vrha nego kad startuju pozadi. Šampioni kao Hamilton i Alonso pobeđuju svaki put kad imaju priliku. Svaki put kad startuje četvrti, Alonso završi treći. A Masa, svaki put kad startuje četvrti, završi sedmi. Je li tako ili nije? Iz tog razloga kažem da imam neke kvalitete i biće šteta ako zbog nekog malera ne budem mogao da ih prikažem.“

*Realizaciju ovog intervjua omogućile su kompanije Pireli i MOL grupa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Propao pokušaj: Nemačka u haosu

Nemačke mašinovođe od utorka rano ujutro ponovo su u štrajku, samo nekoliko dana po okončanju prethodnog štrajka. Sudovi su odbacili pokušaj Nemačke železnice (DB) da zaustavi štrajk.

17:25

12.3.2024.

6 d

Podeli: