Gabrijele Tarkvini za B92: „Moje godine su plus“

Kada je 2009. osvojio naslov WTCC prvaka, Gabrijele Tarkvini postao je i najstariji FIA svetski šampion u istoriji auto-sporta. Ove sezone četrdesetdevetogodišnji veteran turing trka i bivši vozač Formule 1 nema konkurentan auto i ne bori se za titulu, ali i dalje imponuju njegova brzina i borbenost: poslednji će popustiti pred bilo kojim konkurentom, u bilo kojim okolnostima. Mlađi vozači dive mu se zbog brzine koja ga krasi i mnogima od njih je merilo, ako ne i trkački uzor. Italijan je jedna od najboljih pokretnih reklama za WTCC i, što je najlepše, ne pada mu na pamet da se u skoroj budućnosti penzioniše.

Izvor: B92

Subota, 11.06.2011.

08:46

Default images

Počnimo od sedamdesetih godina. Šta vidiš kad se setiš sebe kao klinca koji u vreme letnjeg raspusta ubija krugove na očevom kartodromu u Đulijanovi?
„To je bilo davno. Istina je da sam rano počeo s kartingom i vozio sam jer sam uživao u tome, nikada nisam mislio da ću postati vozač Formule 1. Krenuo sam s kartingom na stazi u mom rodnom gradu, a počeo da se trkam sa 12 godina. Uživao sam u kartingu i imam jako lepe uspomene na taj period.“

Kako to da nikad nisi dospeo do konkurentnog tima u Formuli 1?
„To je ponekad pitanje i sreće. Ne znam. Nisam imao posebno dobar auto u Formuli 1, uvek sam bio u malim timovima nikad nisam imao šansu da budem u vrhunskom autu. Možda je moja najbolja sezona bila 1989. sa malom francuskom ekipom AGS, ali nije bilo novca ni ljudi, tim je bio jako mali. Iz F1 perioda, početak 1989. bio je moj najbolji momenat u Formuli 1.“

Da li te onespokojava pomisao na taj period karijere, razmišljaš li o tome da je nešto možda trebalo da učiniš drugačije ili je sve pokopano u prošlosti?
„Tako se desilo. Posmatrajući prošlost, u Formuli 1 nikad nisam imao brz auto, ali u turističkim automobilima vozio sam mnoge brze, fantastične, vrlo konkurentne automobile - Alfa Romeo, Hondu, Seat, i mnogo sam uživao u tome, jer tu sam uvek bio u pravim ekipama.“
© Peter Still photographic
Kako si doživeo prelazak sa trka formula na trkanje sa zatvorenim krovom?
„Nikad se nisam opredeljivao između formula ili turističkih automobila. Jer, kada sam vozio Formulu 1, uvek sam koristio slobodne vikende da se trkam u turističkim automobilima, istovremeno sam bio uključen i u jedno i u drugo. Kada sam prestao s Formulom 1, to nije bila moja odluka. Nije bilo druge prilike da se u Formulu 1 vratim i odlučio sam da nastavim s turističkim automobilima.“

Koji je najbolji turing auto koji si ikada vozio? Postoji li neki koji smatraš omiljenim?
„Vozio sam mnoge fantastične automobile. Teško je upoređivati ove iz poslednjih nekoliko godina sa onim s početka moje karijere, jer je prošlo mnogo vremena i automobili se mnogo razlikuju. U mom sećanju, najbolji turistički auto koji sam vozio bio je Alfa Romeo 155 s pogonom na četiri točka, ITC auto iz 1996. To je možda najkomplikovaniji auto koji sam ikad vozio, jako sofisticiran hardverski i softverski, sve je bilo automatsko, tri automatska diferencijala, puno posla u kokpitu. I imam sjajne uspomene iz tog perioda.“

Dok si se trkao u BTCC-u, u Engleskoj su te, kažu, voleli kao domaćeg. Kakve su tvoje uspomene na Britanski šampionat turističkih automobila?
„BTCC titula (iz 1994) bila je moj prvi osvojeni naslov. Meni je bila jako važna i jako dobra, jer nikad pre nisam osvojio titulu. Bio sam prvi Italijan koji je osvojio BTCC, i to u italijanskom automobilu. Izvrsna uspomena.“

Koji je najkvalitetniji šampionat u kom si učestvovao?
„BTCC iz godina 1994, 1995, 1996 - po mome, to je bio najbolji čas za turing automobile na svetu. U 1994. bilo je zastupljeno 11 proizvođača, mnogo automobila, mnogo konkurentnih automobila. To je bio najbolji trenutak u mojoj karijeri vozača turing automobila.“
© Peter Still photographic
Mnogi vozači kažu da uče od tebe, bilo da su ti timske kolege pa imaju uvid u telemetriju, ili su ti konkurenti, pa posmatraju šta radiš na stazi. Koliku ti to satisfakciju predstavlja?
„Ponosan sam na to, pogotovo zato što sam u godinama kada me ljudi iz sezone u sezonu obično pitaju kada ću prestati. Kažu - osvojio si titulu, možda je to bio najbolji trenutak da staneš. Nisam bio spreman da stanem, odgovaram im da želim da uživam, uživam u trkanju, želim da nastavim. Nikada ne osećam svoje godine kao hendikep, već kao plus. Brz sam koliko sam bio i pre deset godina, a imam više iskustva. Moje godine u ovom trenutku su plus. Kad budem osetio svoje godine kao hendikep, onda ću prestati.“

Kolegama si ti referenca za brzinu. A ko je najbolji protiv koga si ti vozio?
„Ima mnogo dobrih vozača u turističkim automobilima. U Formuli 1 u svojoj karijeri susreo sam fantastične pilote, kao što su Sena i Prost. Ali, moja referenca u to vreme bio je Mensel, po meni veoma talentovan vozač. U turing automobilima, možda je kao timski kolega najbolji bio Tom Kristensen, a sveukupno Francuz Loran Ajelo.“

Osvajao si Britanski i Evropski turistički šampionat sa Alfa Romeom. Kakav je to osećaj za vozača iz Italije?
„Alfa Romeo je u turističkim automobilima ono što je Ferari u Formuli 1. To je proizvođač s istorijom, svi ga dobro poznaju u svakom delu sveta. Alfine navijače možete naći svuda - bio sam u BTCC-ju, a tamo se na tribinama nalazilo mnogo crvenih majica, zahvaljujući klubu obožavalaca Alfe. Upoznao sam ljubitelje Alfe iz Singapura, Hong Konga, Kine... Poseban je osećaj za Italijana kad vozi Alfa Romeo.“
© 2011 FIAT S.p.A
Mora da ti je žao što Alfa više nije prisutna na WTCC sceni, niti fabrički u bilo kom takmičenju?
„Da, jako mi je žao. Mnogo nam nedostaje. Ne samo kao dobar auto i tim, Alfa je deo istorije trkanja turing automobila. To je manje-više kao BMW, oni se uvek bore u turističkim automobilima, poput Mercedesa i Ferarija u Formuli 1. Nedostaje nam.“

Među tvojim kolegama mišljenja su podeljena, pa bih voleo da čujem i tvoje: prednja ili zadnja vuča?
„Sigurno je da je pravi trkački auto onaj sa zadnjom vučom. Ali, turistički auto... Nema mnogo proizvođača koji prave automobile sa zadnjim pogonom, pogledamo li u celom svetu, postoje možda dva ili tri. Ostali proizvođači bave se prednjom vučom. Ja sam specijalista za prednju vuču, krajem 1992. počeo sam da razvijam takve automobile i da se trkam u njima. Od 1992. vozim samo automobile s pogonom napred i za mene je trkanje u turističkim automobilima trkanje s prednjom vučom.“

Ekipa Sanred počinje da u Seat Leon ubacuje 1.6 turbo benzinski motor. Kako napreduje njegov razvoj?
„Testirao sam novi motor prošlog ponedeljka (krajem maja). Iskren da budem, bio sam iznenađen koliko je dobar, iako je veoma ’mlad’. Na probnom stolu zavrteo se pre mesec ili dva, u autu smo ga testirali samo dva puta. Ovog vikenda (na Hungaroringu) tim sigurno treba da se malo više srodi s njim, da stekne znanje, ali ubeđen sam da će na sledećoj trci, ili za mesec dana, taj motor sigurno biti brži od dizela i da će ga koristiti svih šest Sanred automobila. Ovde tri auta koriste dizel - ja, Dudukalo i Tijago Monteiro, a ostala tri novi motor.“
FIA WTCC
I, šta o ponašanju 1.6 turbo motora na Hungaroringu kažu kolege iz ekipe, Nikjer, Bart i Oriola?
„Imaju neke probleme. To nije problem s agregatom, već su automobili stigli jako kasno, jutros u pet. Ekipa je htela da isproba motore kod kuće i svi su jako kasno krenuli iz Barselone.“

Koji je blok tog motora? Zna se da je tjuner ’Leman motorentehnik’, ali šta je osnova?
„Morate pitati šefa ekipe Hoana Orusa. To nije ništa vezano za Seat ili VW grupu. Ovaj motor je tvorevina Sanreda, neki delovi su svakako iz produkcijskih automobila, ali iskreno, ne znam više o tome.“

Italijanski trkači svojevremeno su bili najbrojniji u Formuli 1, ali ih je tamo iz godine u godinu sve manje. Kakva je danas trkačka scena u Italiji?
„Sigurno je da budžeti koji stižu iz Italije nisu kao pre dvadeset godina. To je jedan problem. Takođe, izgubili smo nešto u školovanju trkača: kad se počinje u kartingu, to nije kao pre dvadeset godina. Svet kartinga više nije samo italijanski. Pre dvadeset, trideset godina, svi su dolazili u Italiju da se takmiče. Airton Sena, Šumaher, svi vozači dolazili su da se trkaju u italijanskim karting serijama, sa kartinzima i motorima italijanskih proizvođača. Sad više nije tako. I, u prošlosti je prvenstvo Italijanske Formule 3 bilo jako dobro. Takođe, neki sponzori su zajedno sa Italijanskom auto-sportskom federacijom ulagali novac u uzgajanje italijanskih talenata. Sada zbir ovih problema objašnjava događaje iz poslednjih nekoliko sezona. Ako gledate Formulu 1, imamo samo dva vozača (Truli i Liuci), to nije dovoljno.“
© SEAT Sport
Krajem 2008. kazao si da je WTCC prvenstvo takvog karaktera da se u njemu vozač može trkati do šezdesete godine, ako je dovoljno motivisan. Da li i dalje tako misliš?
„Da. Ništa se nije promenilo, motivisan sam i volim trkanje, uživam u njemu. Nikada se nisam bavio ničim van auto-sporta i možda sam iz tog razloga još mlad. Kad se prihvatite nekog drugog posla, usredsredite se na njega i možda izgubite svoj cilj, izgubite fokus. To mi se nikad nije desilo, dosad me još nikada nije zanimao nikakav drugi posao. Ako sam profesionalni trkač, hoću da sto posto svog potencijala uložim u auto-sport.“

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: