Rukomet

Nedelja, 14.01.2018.

17:45

Golman Švedske "spustio roletnu" za novi poraz Srbije

Rukometaši Srbije doživeli su novi poraz na EURO 2018, bolja od "Orlova" u Splitu bila je i Švedska – 30:25 (16:10).

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Golman Švedske

Srbija je kao i u prvom meču sa Hrvatskom igrala slabo u odbrani u prvom poluvremenum, Šveđani su lako probijali defanzivnu liniju, a imali su i sjajnog Apelgrena na golu, pa su sa 4:3 ekspresno stigli do 8:3 posle prvih deset minuta, i tu prednost su zadržali do pauze.

U drugom delu su "Orlovi" zaigrali brže u napadu, uspevali su da pariraju Šveđanima, pritom je i Cupara odlično branio, ali su naši rukometaši propustali ključne šanse za povratak u meč.

Golovima Ilića i Đorđića Srbija smanjuje na 23:21 pred poslednjih deset minuta, ali Apelgren brani zicer Nenadiću u prilici "Orlova" za -1. Rival to surovo kažnjava sa dve brze kontre i 26:22.

Novu priliku da se vrate u život naši igrači dobijaju nekoliko minuta kasnije, dvojica Šveđana su isključenja u roku od osam sekundi pri 26:23. Međutim, Đorđić pravi faul u napadu sa dva igrača više, dok s druge strane Skandinavci uspevaju da stvore "višak" i golom Tolbringa stavljaju tačku na meč.

"Orlove" je u napadu predvodio Nemanja Ilić sa pet golova, Petar Nenadić je postigao četiri, dok su po tri dodali Žarko Šešum i Bojan Beljanski. Na golu je za razliku od meča sa Hrvatskom sjajan bio Vladimir Cupara sa 16 odbrana, ali to nije mnogo pomoglo jer su Šveđani imali skoro 50 šuteva.

S druge strane, "vikinge" je u napadu nosio Albin Lagergren sa pet golova iz isto toliko šuteva, dok su po četiri dali Niklas Ekberg, Johan Jakobson i Lukas Nilson. Ipak, igrač utakmice bio je golman Mikael Apelgren sa 19 odbrana, od čega su najmanje pet bili ziceri.

Srbija je ovim porazom došla na rub eliminacije sa Evropskog prvenstva, priliku da se u poslednjem kolu bori za drugu fazu može joj doneti samo Hrvatska, ako u drugom meču grupe savlada Island (20:30).

Tok meča:

60' Isključen je Peterson, Cupara brani šut Jepsona, a Ilić iz kontranapada postavlja konačan rezultat – 25:30.

60' Jovanović uzvraća na drugom delu terena preko leve strane – 24:30.

59' Jepson probija po levoj strani za maksimalnih +7 – 23:30.

58' Dva pokušaja Đorđića u nizu, oba puta je izblokiran, Jakobson je bio odličan u odbrani.

57' Nova greška naših igrača, Beljanski gubi loptu, Nilsen je krade i proigrava Lagergrena koji dodatno uvećava razliku – 23:29.

57' Predali su se i "Orlovi", Dukić gubi loptu, a Nilsen pogađa sa desne strane – 23:28.

56' S druge strane, Šveđani sa dvojicom igrača manje uspevaju da stvori "višak" iz kog Tolbring stavlja tačku na meč – 23:27.

56' Zelenović krade loptu Jakobsonu, ali užasan napad Srbije, Đorđić pravi faul u napadu sa dvojicom igrača više.

55' Nova nada za Srbiju, u roku od desetak sekundi isključeni su Darj i Zahrison koji je napravio sedmerac. Nenadić pogađa gol – 23:26.

54' Šveđani surovo kažnjavaju sve propuste "Orlova", odmah su usledile dve kontre i golovi Heningsona i Zahrisona u roku od osam sekundi – 22:26.

53' Danske sudije dižu ruku, Zelenović kreće sam protiv svih, prolazi odbranu, ali Apelgren sjajno brani.

52' "Orlovi" se ne predaju, gol sa igračem manje, Đorđić ostavlja Srbiju u igri – 22:24.

51' Verovatno prelomni trenutak meča, odmah u sledećem napadu Lagergren daje gol za Švedsku posle petominutnog posta 21:24.

51' Greška Jakobsona, Nenadić krade loptu i izlazi sam na Apelgrena, ali mu golman Švedske brani zicer! Pritom, Nenadić je isključen.

50' Greše Šveđani, a Srbija brzo reaguje i preko Ilića smanjuje na samo dva gola zaostatka – 21:23.

49' Fantastičan porez Beljanskog, "šraubom" je postigao fantastičan gol, čak je i Apelgren bio nemoćan – 20:23.

48' Ali Srbija uspeva da dobro prati rivala, Đorđić snažnim udarcem postiže prvi gol na EP – 19:23.

48' Brz ritam sredinom ovog dela igre, to naravno savršeno pogoduje Šveđanima, razigrao se Jakobson koji postiže novi gol – 18:23.

47' Cupara je sjajan večeras, ništa manje od Apelgrena, 15. odbrana, a onda sjajan pas do Ilića za gol Srbije – 18:23.

46' Skandinavci opet bez golmana na terenu probijaju našu odbranu i održavaju razliku, Ekberg pogađa sa desne strane – 17:22.

46' "Orlovi" uspevaju konačno da uzvrate preko Marsenića kroz sredinu – 17:21.

45' Šveđani opet stižu do gola sa igračem manje, Jakobsen je zatresao mrežu Srbije – 16:21.

45' Đorđić ulazi na mesto drugog pivota, Nenadić dobija zicer u napadu sa igračem više, ali uzalud kad je Apelgren na golu.

44' Apelgren se odmah vraća, Nilson pogađa okvir gola, dok je Darj izblokirao Đorđića, a onda isključen.

43' Peterson je faulirao Šešuma iz prostora od sedam metara, Paliska menja Apelgrena na golu, ali Nenadić je siguran sa penala – 16:20.

42' Malo je potrebno Švedskoj da uništi sve što Srbija dugo gradi, novi gol iz kontre Ekberga 15:20.

41' Apelgren brani težak šut Nenadića, koji je pritom fauliran. U nastavku akcije mu Apelgren hvata "živu" loptu.

41' Nilson udarcem sa desne strane prekida seriju "Orlova" – 15:19.

40' Još jedna sjajna reakcija Cupare, zaustavio je Ekberga, a borbeni Beljanski smanjuje na tri gola zaostatka – 15:18.

39' Dobra odbrana Cupare, Nenadić to kapitalizuje u napadu – 14:18.

38' Opet sve brzo pada u vodu, isključen je Marsenić, Vane odmah pogađa sa levog krila – 13:18.

37' Cupara sprečava Vanea da ga opet savlada, a iz novog brzog protivudara Ilić smanjuje zaostatak – 13:17.

37' Zelenović se dobro snalazi, Šešum dobija zicer, ali po ko zna koji put Apelgren.

35' Cupara brani šut Zahrisona posle ubacivanja desnog krila u sredinu.

35' Srbija konačno brzo uzvraća, i "orlovi" pogađaju posle akcija po krilu, Dukić je strelac – 12:17.

34' Igrač manje nije problem za Švedsku ni u napadu, probjaju po krilu, Vane trese mrežu – 11:17.

33' Cupara brani pokušaj Nilsona, dok s druge strane terena Nilsen dobija dva minuta. Srbija propušta napad sa igračem više.

31' Greši Lagergren, Šešum krate loptu i trči kontranapad, ali Apelgren!

31' Srbija drugo poluvreme otvara golom, posle šuta Marsenića lopta se odbija do Šešuma koji trese mrežu – 11:16.

30' Tajm-aut Švedske, 15 sekundi pre poluvremena. Dogovorena akcija je donela rezultat, Nilsen trese mrežu za veliku prednost posle 30 minuta – 10:16.

30' Lopta već dugo u rukama srpskih rukometaša, dobro ubacivanje Dukića i sedmerac za naš tim. Nenadić je nadmudrio Apelgrena – 10:15.

29' Pao je ritam igre u finišu poluvremena, Šveđani čuvaju snagu za nastavak meča, a verovatno i prvenstva, jer teško da "Orlovi" ovde mogu da ozbiljnije zaprete u nastavku.

28' Srbija je kompletna, ali preti pasivan napad. Jovanović nije uspeo da šutira na najbolji način, lopta u rukama Apelgrena.

27' Ne uspeva Srbija da se odbrani nakon postignutog gola, Vane probija po levoj strani i postiže prvi gol na EP – 9:15.

26' Iako s igračem manje Srbija postiže gol, ne može Apelgren ni sve da odbrani, posebno tako sjajan lob kakav je Marsenić izveo – 9:14.

25' Cupara brani i pokušaj Gotfridsona sa leve strane, dok na drugom delu terena Nenadić dobija isključenje zbog prigovora sudiji.

24' Dobar je i Cupara, sprečava pogodak Jepsona iz kontranapada.

24' Faul Jepsona, spor napad "Orlova", ali opet stižu do zicera. Međutim, Apelgren nastavlja da dominira, brani šut Marsenića sa šest metara.

23' Lepa finta odličnog Zelenovića, Vane pravi novi sedmerac. Međutim, ovaj put Ilić pogađa stativu.

22' Odbrana ne uspeva da uspostavi bar ravnotežu, Gotfridson se sa lakoćom proboja kroz sredinu – 8:14.

21' Šešum krade loptu Jakobsonu, Zahrison faulira Jovanovića iz prostora od sedam metara, a Ilić realizuje penal za prvi gol na meču – 8:13.

20' Apelgren je spektakularan, nova odbrana, Zelenović je zaustavljen. Srbija postaje frustrirana u napadu.

19' Nije imao sreće Cupara posle odbrane, lopta se posle šuta Zahrisona od stative odbija u gol i Švedska još više povećava razliku – 7:13.

18' Švedska to opet surovo kažnjava, brz napad preko Jakobsona i "vikinzi" su se opet "odlepili" – 7:12.

18' Fino kombinuju srpski rukometaši u odbrani, ali Apelgren brani novi zicer, peti već na meču, zaustavio je i Nenadića.

17' Cupara brani šut Jakobsona, šansa za "Orlove" da priđu na -2, ali Apelgren "skida" zicer Beljanskom, a to kažnjava Zahrison 7:11.

17' Zelenović probija po desnoj strani za novi gol Srbije – 7:10.

16' Ali Srbija ne uspeva da se vrati u egal, brz centar Švedske i novi gol Nilsona 6:10.

15' "Orlovi" konačno počinju da koriste krilne igrače, drugi gol u nizu sa boka, posle Markovića mrežu trese i Dukić 6:9.

14' Međutim, i Šveđani prekidaju svoj "post", Jakobson trese mrežu udarcem sa desne strane – 5:9.

14' Faul Petersona, jedna od bržih akcija Srbije i konačno gol našeg tima, Marković smanjuje zaostatak – 5:8.

13' Dug napad Srbije, opet su "Orlovi" lepo kombinovali, Nenadić je ušao u gol šansu, ali je i Apelgren u seriji odbrana.

13' Dobra akcija "Orlova", snažan udarac Šešuma, ali je pogodio u glavu Apelgrena i bukvalno nokautirao golmana Švedske.

12' Cupara je prvi put u seriji na EP, treća odbrana u nizu, nogom je zaustavio šut Ekberga sa desnog krila.

11' Lepa akcija Zelenovića, ali Apelgren brani. Nastavlja se napad Srbije, ali još dva promašaja – Šešum, pa Marković.

10'. Nova intervencija Cupare, ovaj put je sprečio gol Gotfridsona.

9' Posle skoro četiri minuta konačno gol Srbije, konačno prolazi akcija po krilu, a Marković trese mrežu Švedske – 4:8.

9' Nova kontra Šveđana, ali Cupara ovaj put uspeva da zaustavi šut Ekberga.

9' Tajm-aut Cvetkovića, ali uzalud. Redaju se greške, Marković gubi loptu, a Lagergren realizuje novu kontru – 3:8.

8' Raspala se igra Srbije, nova odbrana Apelgrena, ovaj put Šešumu i novi brz gol Skandinavacam, Nilson povećava na +4 – 3:7.

7' Arneson brani šut Zelenovića, a Ekberg s lakoćom realizuje kontranapad – 3:6

7' Kao da imamo igrača manje, Šveđani s lakoćom probijaju odbrambenu liniju, novi gol Lagergrena 3:5.

6' Šešum ne dozvoljava rivalu da se "odlepi", drugi gol kapitena Srbije – 3:4.

6' Spora je srpska odbrana, Nilsen probija po levom boku i snažnim udarcem povećava prednost Švedske – 2:4.

5' Promašaj Zelenovića, s druge strane Lagerger pogađa stativu, ali Marković pravi sedmerac. Ekberg je savladao Cuparu sa 7m – 2:3.

3' Brz napad Švedske posle gola, ali Cupara se na vreme vraća na gol i brani šut Tolbringa.

3' Novo izjednačenje, Šešum završava akciju lepim udarcem sa devet metara – 2:2.

3' Nenadić je tražio Markovića na levom krilu, greška našeg igrača, ali Šveđani ne uspevaju da pogode prazan gol.

2' Šveđani su nadoknadili igrača u polju izlaskom golmana iz igre. To donosi rezultat. Snažan udarac Lagergrena sa desnog boka za novo vođstvo "vikinga" – 1:2.

2' Agresivnija odbrana Srbije, Beljanski je verovatno preoštro isključen pa su oba tima sa po igračem manje.

1' Međutim, istom merom uzvraća i Srbija, takođe sa pivota pogađa Beljanski, a Šveđani ostaju sa igračem manje dva minuta – 1:1.

1' Prva akcija i odmah gol posle 30-ak sekundi, Nilson sa pivota – 0:1.

18:05 Dve selekcije su od 1998. imale deset međusobnih duela, a Srbija je slavila samo dva puta, međutim, u poslednja dva okršaja 2012. "Orlovi" su slavili prvo 24:21 na EP u Beogradu, a potom i u prijateljskom meču nekoliko meseci kasnije (23:21).