Rukomet

Nedelja, 26.01.2014.

18:10

Francuska prvak, pregazila Dansku!

Rukometaši Francuske novi su šampion Evrope, nakon što su u finalu EP deklasirali domaćina Dansku 41:32 (23:16).

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Francuzi su dominirali u Herningu od prvog minuta, briljantnom igrom su šokirali 14.000 domaćih navijača čiji su ljubimci, inače veliki favoriti pred EP, nekoliko puta zaostajali i deset golova.

Već na startu su "trikolori" poveli 7:2, a nakon 9:5 razlika ni u jednom trenutku nije bila manja od šest golova. Francuze je sa 10 golova predvodio Mihael Gigu, a pratio ga je Valentin Porte sa 9.

Sedam je dao Lik Abalo, šest Danijel Narsis, a pet Nikola Karabatić. Najbolji u Danskoj bio je Mikel Hansen sa devet golova, dok je Hans Lindberg postigao šest. Francuzi su imali impresivnih 69% šuta (41/59). Tjeri Omeje imao je 12 odbrana, a golmani Danske zajedno 10.

"Gosti" su već u uvodnim minutima razbili domaćina, velika četvorka Karabatić, Narsis, Gigu i Porte doneli su prednost od 4:1, koja je novim golovima Gigua prerasla u 7:2.

Hansen vraća domaćina u život (7:4), ali Francuzi prave novu seriju za ogromnih 13:4. U nastavku poluvremena gosti stižu i do +10 (18:8), ali se Danska donekle vraća u život smanjivši na 23:16 pred pauzu.

Start drugog dela donosi dva gola Francuza, da bi u narednih desetak minuta Danci zahvaljujući dobrom periodu golmana i golovima Hansena smanjuju na 30:24. Međutim, "trikolori" prave novu seriju od tri gola i definitivno rešavaju meč.

Ovo je treća titula šampion Evrope za Francusku, posle 2006. i 2010. godine, te nastavak dominacije šampionske generacije koja je takođe bila šampion Sveta 2009. i 2011, kao i olimpijski šampion 2008. i 2012. godine.

Bronzanu medalju osvojila je Španija koja je sa 29:28 savladala Hrvatsku. Srbija je eliminisana u grupnoj fazi sa samo jednom pobedom, pa je u konačnom plasmanu zauzela tek 13. mesto.

Nikola Karabatić je najkorisniji igrač EP, prvi strelac je Đoan Kaneljas sa 50 golova, najbolji golman je Niklas Landin iz Danske, dok je najbolji defanzivni igrač Tobias Karlson iz Švedske.