Rukomet

Utorak, 26.01.2010.

22:01

EP: Poljska prvi put u polufinalu

Rukometna reprezentacija Poljske plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva koje se održava u Austriji.

Preostala tri učesnika biće poznata posle trećeg kola drugog kruga takmičenja. Glavni konkurenti iz grupe I su Hrvati, Danci i Islanđani, dok iz grupe II šanse za prolaz među četiri najbolja tima imaju Francuzi i Španci. Poslednje kolo na programu je u četvrtak, polufinalni dueli se igraju u subotu, a finale u nedelju.

Grupa I

Rusija – Island 30:38 (10:19)
Hrvatska – Austrija 26:23 (11:10)
Norveška – Danska 23:24 (15:11)

Pobeda nad domaćinom Austrijom, dovela je Hrvatsku na korak od polufinala šampionata Evrope. Mlada ekipa Lina Červara ponovo se mučila, ali je uspela da dođe do dva važna boda. Svetski vicešampioni, sopstvenim greškama, dozvolili su Austrijancuma da se u poslednjim minutima prvog poluvremena vrate u meč.

Utakmica je rešena u neizvesnoj završnici, a prelomni momenat desio se kada je selektor Austrije, Dagur Sigurdson, dobio crveni karton, a Hrvatska dva igrača više. Ivan Čupić i Denis Buntić su doneli Hrvatima prednost od tri gola minut i po pre kraja i tako doneli „kaubojima“ novu pobedu.

Iako su remiji u prvoj fazi takmičenja mogli skupo da ih koštaju, Islanđani su u drugom krugu to uspeli da nadoknade odličnom igrom protiv Hrvatske u ponedeljak i Rusije u utorak. Ukoliko savladaju Norvežane u poslednjoj utakmici drugog kruga, „ribari“će obezbediti mesto među četiri najbolja tima na šampionatu.

Poslednji meč večeri doneo je takođe neizvesnu završnicu u kojoj su Danci stigli do dva boda pobedom nad Norvežanima rezultatom 24:23 Aktuelni evropski prvaci naj način su ostali u trci za mesto u polufinalu, a u poslednjem kolu očekuje ih derbi sa Hrvatskom.

1. Hrvatska ..............4 3 1 0 107:100 7
2. Island ...................4 2 2 0 128:115 6
3. Danska ................4 3 0 1 113:107 6
4. Norveška .............4 2 0 2 104:100 4
5. Austrija .................4 0 1 3 116:126 1
6. Rsuija ...................4 0 0 4 110:130 0

Poslednje kolo (četvrtak): Norveška – Island (16h); Rusija – Austrija (18h); Hrvatska – Danska (20.15h).

Grupa II

Slovenija – Francuska 28:37 (18:17)
Nemačka – Španija 20:25 (9:14)
Poljska – Češka 35:34 (18:19)

Posle ubedljive pobede nad Špancima, Poljaci su se mučili protiv Češke, ali su na kraju ipak slavili rezultatom 35:34 i prvi put u istoriji obezbedili mesto među četiri najbolja tima na šampionatu Evrope. Pobednike su predvodili Bilecki sa sedam, Jurecki, Tlučinski i Jurašik sa po pet golova. Sa druge strane, Filip Jiha je postigao sedam pogodaka iz 17 pokušaja.

Prvo poluvreme utakmice Francuska – Slovenija nije obećavalo ubedljivu pobedu olimpijskih i svetskih prvaka. Izabranici Zvonimira Noke Serdarušića odlično su igrali u odbrani (6-0 formaciju) i nisu dozvoljavali Karabatiću, Abalou i Fernandesu da dolaze do gol šansi. Samo je Sebastien Buske uspevao da postigne pogodak sa bekovskih pozicija, ali je zato na poziciji levog krila sjajno igrao Mišel Gigu.

Slovenija je na odmor otišla sa golom prednosti (18:17. Drugo poluvreme donelo je preokret Francuza, obrane Tijerija Omejera unele su sigurnost u ekipu koja je počela da koristi svoje prilike u napadu, a Slovenci su grešili i do prvog gola stigli tek u osmom minutu nastavka.

Kada je Francuska stigla do četiri gola prednosti (23:19) bilo je sasvim jasno ko će izaći kao pobednik. Najefikasniji igrač na meču bio je Gigu sa deset pogodaka, Danijel Narcis je postigao pet. Sa druge strane, standardno dobri bili su Vid Kavtičnik i Luka Žvižej sa po šest golova.

Poraz od Poljske, Španija je zalečila rutinskom pobedom nad Nemačkom rezultatom 25:20 (14:9), koja joj je bila neophodna da bi ostala u trci za polufinale. Izabranici Hajnera Branda nijednom nisu poveli, a posle početnih 1:1, sve vreme su bili u zaostatku. Nemci su se ovim porazom oprostili od borbe za medalje, dok Španiju u četvrtak čeka okršaj sa Slovenijom.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Tomas sa šest, Garsija sa pet i Aginugalde i Entrerios sa po četiri pogotka. Sa druge strane, Uve Genšajmesr je postigao pet golova (dva iz sedmerca), Torsten Jansen četiri.

1. Francuska .................4 3 1 0 106:94 7
2. Poljska .......................4 3 1 0 124:115 7
3. Španija .......................4 2 1 1 112:101 5
4. Češka .........................4 1 0 3 116:128 2
5. Slovenija ....................4 0 2 2 127:138 2
6. Nemačka ...................4 0 1 3 101:110 1

Poslednje kolo (četvrtak): Nemačka – Češka (16.30h); Slovenija – Španija (18.30h); Poljska – Francuska (20.30h).