Rukomet

Subota, 23.01.2010.

23:03

EP: Island i Hrvatska slavili

Utakmicama trećeg kola završena je prva faza takmičenja u grupama A i B na Evropskom rukometnom prvenstvu u Austriji.

U grupi A Hrvatska je u neizvesnom susretu slavila protiv Rusije (30:28) i zabeležila i treću pobedu u grupi. Ukrajinci su upisali i treći poraz, u trećem kolu bolja od njih bila je selekcija Norveške (31:29). Domaća reprezentacija Austrije ubedljivo je slavila protiv Srbije (37:31) u grupi B, dok su Islanđani sigurnom igrom pobedili Dansku reprezentaciju (27:22) i zauzeli prvo mesto u grupi.

Grupa A

Hrvatska – Rusija 30:28 (17:16)
Norveška – Ukrajina 31:29 (14:16)

Hrvatska je savladala Rusiju u derbi susretu trećeg kola grupe A.

Rusi su bolje ušli u meč i poveli sa 3:1, ali su Hrvati preko Štrleka i Čupića brzo izjednačili. Posle serije od 4:0 i golova Duvnjaka i Balića Hrvatska prvi put vodi sa tri gola prednosti, 10:7. Ipak Hrvatska odbrana nije bila na visokom nivou, a Rus Igropulo je postigao osam golova bez promašaja. Na odmor se otišlo sa rezultatom 17:16 za Hrvatsku.

Celo drugo poluvreme je bilo rezultatski neizvesno, ekipe su se smenjivale u vođstvu, a Hrvatska je imala veliku podršku svojih navijača sa tribina. I poslednja dva minuta meča bila su vrlo zanimljiva, Duvnjak je postiao gol iz kontre za vođstvo 28:27, Rusi su brzo izjednačili, a 40 sekundi do kraja kod rezultata 29:28 golman Alilović je zaustavio udarac Rastvorceva i osigurao svojoj reprezentaciji treću pobedu na Evropskom prvenstvu.

U susretu između Norveške i Ukrajine, bolji su bili Norvežani i slavili sa 31:29. Ukrajinci su zabeležili i treći poraz ne Evropskom prvenstvu, ali ni u jednom meču nisu razočarali. Ukrajinci su ušli motivisano i u ovaj susret i poveli sa 4:1, ali su Norvežani serijom golova posle deset minuta imali prednost od tri gola. Na odmor se ipak otišlo sa dva gola prednosti za Ukrajince, 16:14.

I u drugom poluvremenu su Norvežani imali rezultatsku prednost od jednog do tri gola. Ukrajinci su imali vrlo dobrog golmana Genadija Komoka koji je imao 16 odbrana, a najefikasniji su bili Onufrijenko i Burka sa po 7 postignutih golova. U pobedničkom timu bolji od ostalih bili su Tvedten sa 8 i Bjornsen sa 7 postignutih golova.

Island – Danska 27:22 (15:13)

Reprezentacija Islanda sigurnom igrom slavila je protiv evropskog šampiona reprezentacije Danske sa 27:22 i kao prva u grupi B prošla u drugi krug takmičenja.

Islanđani su furiozno ušli u meč i poveli sa 7:2. Međutim Danci se bude i serijom od čak 8:0 preokreću rezultat u svoju korist, 10:7. Novu seriju prave rukometaši Islanda za vođstvo 14:11. Na odmor se otišlo sa rezultatom 15:13 za Islanđane.

U drugom poluvremenu Danci su teško postizali golove, a prednost Islanda je rasla sve do maksimalnih +7 u 57. minutu. Najzaslužniji za veliku pobedu olimpijski vicešampiona su golman Gustavson (18 odbrana) i Valur Sigurdson koji je postigao 6 golova.

U drugoj utakmici grupe B reprezentacija Srbije je ubedljivo izgbuila od domaće selekcija Austrije i završila svoje učešće na Evropskom šampionatu. Austrijanci su slavili rezultatom 37:31.

1. Island 1 2 0 (93:88) 4
2. Danska 2 0 1 (83:79) 4
3. Austrija 1 1 1 (103:101) 3

4. Srbija 0 1 2 (83:94) 1