Olimpizam

Nedelja, 07.08.2016.

21:43

Prva medalja za Kosovo i to zlatna

Džudiskinja Majljinda Keljmendi osvojila je zlatnu medalju u kategoriji do 52 kilograma i tako donela istorijski uspeh za Kosovo.

Getty images

Ona je prethodno u polufinalu bila bolja od Japanke Misato Nakamure i već tada je bilo poznato da će osvojiti zlato ili srebro. U finalu je savladala i Italijanku Odete Đufridu, pa se okitila najsjajnijim odličjem.

Keljmendi je pre četiri godine, na Igrama u Londonu, osvojila bronzanu medalju, ali se tada takmičila pod zastavom Albanije.

Medjunarodni olimpijski komitet (MOK) primio je u decembru 2014. godine Kosovo u članstvo, iako ga nisu priznale Ujedinjene nacije, od kada je 2008. jednostrano proglašena nezavisnost od Srbije.

Kosovo prvi put učestvuje na Olimpijskim igrama, a u Riju ima osmoro sportista u pet sportova.