Pojedinačni sportovi

Nedelja, 24.04.2016.

20:46

Pletikosić 12. na Svetskom kupu

Stevanu Pletikosiću je za tri kruga izmaklo finale u trostavu (3 puta 40 metaka), poslednjoj disciplini drugog Svetskog kupa u Rio de Žaneiru.

Izvor: ĐN

Autor: ĐN

Zauzeo je 12. mesto u kvalifikacijama. Milenko Sebić je takmičenje završio na 17, a Milutin Stefanović na 53. poziciji.

Pletikosić, koji se iz Rija vraća sa bronzom osvojenom MK puškom iz ležećeg stava, je danas pogodio 1.170 krugova (392 klečeći stav, 397 ležeći, 381 stojeći), sedam manje od odličnog rezultata koji je postigao u subotu u eliminacijama, kada je bio ukupno peti, i s kojim bi zauzeo treće mesto u kvalifikacijama.

Iako je i u klečećem i u ležećem stavu bio nešto slabiji nego u eliminacijama iskusni srpski strelac je dugo bio u konkurenciji za finale, držao je u par navrata i četvrto mesto. Međutim, kako se takmičenje u “streljačkom maratonu” bližilo kraju, sve više je zaostajao za rivalima. Da je u poslednjem stojećem stavu ponovio rezultat iz eliminacija (384) zauzeo bi sedmu poziciju i našao bi se u finalu. Ovako, poslednju osmu “kartu” za finale, sa 1.172 kruga izborio je Bugarin Anton Rizov. Pletikosiću 1.172 kruga ne bi bilo dovoljno, jer je imao isti broj unutrašnjih centara kao Rizov (64), ali slabiju poslednju seriju.

Milenku Sebiću je 17. mesto doneo rezultat 1.167 krugova (389, 395, 383). U eliminacijama je pogodio 1.173, a to ostvarenje je danas vodilo među osam najboljih. Milutin Stefanović je najviše podbacio u odnosu na subotu, pre svega zbog lošeg stojećeg stava. Zabeležio je 1.141 krug (389, 385, 367), 27 manje nego u subotu.

Kao prvi u finale je ušao Rus Sergej Kamenski sa 1.182 kruga, koliko je pogodio i drugoplasirani Metju Emons. U subotnjim eliminacijama najbolji rezultat dana – po 1.179 krugova postigli su Kinan Žu (Kina) , Nikolo Kamprijani (Italija) i Francuz Aleksis Rejno. Svetski prvak Žu je danas u finale ušao kao treći sa 1.177 krugova, Rejno je pogodio 1.165 i zauzeo 23. poziciju, a Kamprijani nije startovao.

Zlato je, sa svetskim rekordom finala, ubedljivo osvojio Kinez Žičeng Hui. On se 2009. pojavio na međunarodnoj sceni, na kojoj ga potom nije bilo četiri godine, do 2015. kada je “upucao” dva zlata u Svetskom kupu, baš u trostavu. Hui je pogodio 463,7 krugova, 1,2 više od dosadašnjeg svetskog rekorda Rusa Nazara Lugineca iz 2014. Srebro je pripalo iskusnom Metjuu Emonsu, a bronza Kinan Žuu. Najbolji u kvalifikacijama Sergej Kamenski je zauzeo peto mesto.

Bilans odličja Srbije na Svetskom kupu u Rio de Žaneiru je jedno srebro (Damir Mikec, vazdušni pištolj) i jedna bronza (Stevan Pletikosić, MK puška ležeći).

MK puška trostav (3 puta 40 metaka), finale: 1. Žičeng Hui (Kina) 463,7 (svetski rekord finala), 2. Metju Emons (SAD) 461,6, 3. Kinan Žu (Kina) 451,2…Kvalifikacije:1. Sergej Kamenski (Rusija) 1.182, 2. Emons 1.182, 3. Žu 1.177… 12. Stevan Pletikosić 1.170 (392 klečeći, 397 ležeći, 381 stojeći stav)… 17. Milenko Sebić 1.167 (389, 395, 383)…53. Milutin Stefanović 1.141 (389, 385, 367)… Za finale 1.172 (64 centra, poslednja serija 97). Ukupno 55 strelaca, u eliminacijama startovalo 79 takmičara.