Olimpizam

Subota, 23.08.2008.

15:38

Istorijski uspeh Bekelea

Etiopljanin Kenenisa Bekele osvojio je dugoprugašku duplu krunu na Olimpijskim igrama u Pekingu, pošto je posle pobede na 10,000 metara, trijumfovao i u finalu trke na 5,000 metara, što je prvo takvo dostignuće još od Igara u Moskvi 1980. godine.

Bekele je tako otišao korak dalje u odnosu na Igre u Atini, gde je na 10,000m bio prvi, a na 5.000m drugi i potvrdio poptunu dominaciju Etopije u dugoprugaškim disciplinama, pošto je identičan uspeh u Pekingu ostvarila i njegova zemljakinja Tiruneš Dibaba.

Bekele, svetski rekorder na 5,000 i 10,000 metara, koji je pre 4 godina na 5km završio iza Marokanca El Geruža, slavio je rezultatom od 12:57,82 minuta, ispred Kenijaca Eliuda Kipčogea (13:02,80) i Edvina Čerijota Soija (13:06,22).

Bekele je već posle prvog kruga preuzeo vođstvo, gde se smenjivao sa bratom Tarikuom, koji je na kraju završio na šestoj poziciji.

Pet krugova pre kraja Bekele je nametnuo žestok ritam i smanjio broj takmičara u vodećoj grupi, da bi u poslednjem krugu napravio vođstvo od čak 25 metara, pa je počeo da slavi daleko pre ulaska u cilj.