Nova vest
Olimpizam

Ponedeljak, 22.12.2008.

14:50

Dikić: "Amerikanci nisu pošteđeni"

Doping je odavno sastavni deo sporta, ali je u proteklih nekoliko godina problem eskalirao. Dopinguju se sportisti, ali i životinje.

Izvor: ČŽ

Autor: ČŽ

Default images

Poznati su slučajevi američkih sprintera Merion Džons, kojoj je oduzeto pet medalja sa OI i Tima Montgomerija, koji je priznao korišćenje dopinga i osuđen je na pet godina zatvora zbog rasturanja heroina. Najveći broj sportista za koje je potvrđeno da uzimaju nedozvoljena sredsta dolazi iz biciklizma. Nedavno su kod troijce srpskih rvača u sistemu pronađeni tragovi narkotika.

Predsednik srpske Anti doping agencije Nenad Dikić u razgovoru za B92 objašnjava mnoga pitanja koja su javnosti bila nepoznata.

"Po zakonu sprečavanja dopingu u sportu, sportisti su svi oni koji se organizovano bave fizičkom aktivnošću, ne samo oni koji se takmiče. Tu spadaju i ljudi koji se rekreativno bave sportom u objektu predviđenom za to. U nekim zemljama bi na primer sportista bio i neko ko vesla na reci ili jezeru. U Belgiji je policija zaustavljala i kontrolisala i te ljude. Najpoznatiji slučaj gde se anti doping kontrola sprovodi u fitnes klubovima je Minhen, jer je gradska vlast rešila da očisti fitnes klubove od preparata koji su na listi zabranjenih supstanci. Oni su radili nekoliko puta godišnje te kontrole. Što se nas tiče, mi smo spremni da to uradimo, s obzirom na mogućnosti koje imamo. Problem je u tome što to nije finansijski pokriveno. Morali bi da imamo partnera koji to želi da uradi i koji bi na neki način sponzorisao takvu vrstu doping kontrole", rekao je Dikić.

U javnosti je uvreženo mišljenje da su američki sportisti na OI pošteđeni anti doping kontrole od strane predstavnika međunarodne organizacije i da za njih garantuje njihova asocijacija. Dikić tvrdi da to nije istina navodeći primer Majkla Felpsa, koji je devet puta u Pekingu bio podvrgavan proverama. Jedina razlika postoji kada su u pitanju igrači iz NBA, ali samo kod kazni.

"Američki košarkaši se testiraju kao i svi ostali učesnici na turniru. Ne razlikuju se ni po čemu i testitrani su onoliko puta kao i Litvanci, Rusi i ostali. Činjenica je da Žak Rog želi OI bez dopinga je dovoljna da ni Amerikanci nemaju poseban tretman. Uz to Rog je veliki evropski patriota i niko pametan ne sme da pomisli da bi on dozvolio da dopingovani igrači budu protivnici ekipama iz Evrope. NBA nije potpisnik kodeksa, ali sprovodi kontrole. Međutim, razlika je u kaznama, a najvažnija razlika je vezana za marihuanu. U SAD je predviđena suspenzija od jednog ili dva meča neigranja, dok je u Evropi to kazna od dve godine. Činjenica da kod marihuane postoje izuzeci, ali nikada takvi da sportista koji pripada savezu potpisniku koda može da bude suspendovan samo jedan meč. S druge strane kada su u pitanju anabolici NBA kažnjava igrače na isti način kao u ostatku sveta. Mala razlika postoji jer su NBA, NHL i HFL profesionalne lige, koje imaju svoja pravila i nisu potpisnici kodeksa, ali daleko od toga da oni ne sprovode doping kontrole", rekao je direktor ADA Srbije Nenad Dikić.

Opširnije o stanju u našem sportu, kao i načinima da se taj veoma ozbiljan problem reši pročitajte u intervjuu koji je Nenad Dikić dao sportskoj redakciji B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Podeli:

Olimpizam

Vidi sve

U fokusu

Vidi sve