Odbojka

Subota, 26.08.2017.

17:26

Srbija posle drame pobedila neugodnu Estoniju!

Odbojkaška reprezentacija Srbija savladala je u uzbudljivom meču selekciju Estonije sa 3:2, po setovima (25:23, 16:25, 21:25, 25:20, 15:12).

Foto/ossrb

Iako Estonija na papiru nije bila veliki protivnik, oni su od samog starta meča pokazali da izabranicima Nikole Grbića neće biti tako lako.

U prvom setu viđena je velika borba i izjednačena igra. Posle drugog tehničkog tajm-auta, Estonci su uspeli da dođu do poena prednosti i praktično do samog kraja meča smenivala su se vođstva, ali je Srbija uspela da servisima Petrića i Stankovića, kao i blokovima i smečevima Uroša Kovačevića osvoje prvi set 25:23.

Ipak, drugi set Estonci su odigrali fenomenalno, dok 'Orlovima' ništa nije išlo od ruke - ni napad ni odbrana. Menjao je selektor Grbić postavu, ali veliku prednost koju su protivnici imali tokom celog meča naši odbojkaši nisu uspeli da prestignu, pa je meč završen sa devet poena prednosti Estonije - 25:16.

Treći set Srbija je započela katastrofalno. Estonci su poveli 7:2 što je na kraju i koštalo gubitka ovog seta. 'Orlovi' nisu imali odgovore na fantastične napade protivnika, ali su i servis greškama i greškama u polju "poklonjali" poene i na kraju izgubili rezultatom 23:25.

Četvrti set je počeo vođstvom Estonije od 3:2, ali je Srbija serijom 4:0 preokrenula na 6:3, a zatim je vodila sa 12:8, 17:14, pa 20:15. Estonija je smanjila na 20:18, a Srbija povećala na 22:18. Srbija je četvrti set dobila sa 25:20 i izjednačila na 2:2 u setovima.

Estonija je povela na startu petog seta sa 2:0, ali su Lisinac sa dva poena (smeč i as) i Petrić preokrenuli na 3:2 za Srbiju. Igralo se zatim obostrano borbeno i poen za poen, da bi Srbija na promenu strana otišla sa viškom od tri poena – 8:5, a Lisinac je blokom povećao na 9:5

Nakon 11:7 za Srbiju, Estonija je smanjila na 11:9, ali je raspoloženi Lisinac blokom prekinuo seriju rivala i Srbiji doneo prednost od 12:9. Stanković je našoj doneo četiri meč lopte: 14:10, a Estonija smanjila na 14:12. Stanković je iskoristio treću meč loptu za konačnih 15:12, za trijumf Srbije od 3:2.

Najbolji u našem timu bio je Uroš Kovačević sa 17 poena, dok je Nemanja Petrić mao poen manje, a dvocifreni učinak upisao je i Dušan Luburić sa 11 poena.

Kod Estonaca, Robert Tet je postigao 19 poena, dok je Rene Tepan meč završio sa dva manje.

Srbija je na otvaranju Evropskog prvenstva pobedila domaćina Poljsku, a u trećem kolu igraće protiv ekipe Finske, u ponedeljak od 17.30.

I set

Na startu meča viđena je izjednačena igra, da bi se s dva poena Stankovića i uspešno odigrane "alme" Srbija odlepila na 4:2.

Ipak, Estonci borbenom igrom iskoristili su nekoliko grešaka naše selekcije i ponovo izjednačili – 10:10.

Posle pecanja Petrića, Estonci sada vode 12:11. Izabranici Nikole Grbića nastavili su da "poklanjaju" poene Estoncima, ali na našu sreću i protivnik je grešio iz servisa.

Neizvesnost je nastavljana i igrao se poen za poenom. Estonija sada vodi sa poenom prednosti 16:15.

'Orlovi' su posle tenhičkog tajm-auta iskoristili sjajan napada koji je zavšio Petrić 17:17.

Atanasijević je iznudio i 16. servis grešku, a Srbija je nastavila da poklanja poene i u polju - ukupno deseta.

Posle tajm-auta Estonije, naša selekcija je iskoristila napad i imala dva poena prednosti, ali su protivnici uspeli da se približe na bod zaostatka - 21:20.

Odlično je primio servis loptu naš libero, a Uroš Kovačević je s dva realizovana napada rezultatski približio Srbiju osvajanje prvog seta.

Međutim, kao i od samog starta, protivnik je nastavio borbenu igru i najavio neizvestan prvi set.

Ipak, u narednom napadu Uroš Kovačević je ponovo bio izblokiran, a 'Orlovi' su tek posle tri set lopte uspeli da osvoje ovaj set - 25:23.

II

Srbija je loše započela drugi set i gubli sa 3:0, da bi seriju Estonaca prekinuo Stanković.

Ipak, protivnici su nastavili odličnim napadima, a i dobrom odbranom nastavili da povećavaju prednost - 3:7.

Probleme su nastavili da prave Robert Taht i Andrus Radik, a na drugoj strani, našima ništa nije išlo od ruke, pa je i skraćena dijagonala Uroša Kovačevića završila u autu.

Loša igra naše reprezentacije je nastavljena, a Estonija je stekla najveću prednost na meču - "plus" (5:11).

Sve je išlo od ruke Estoncima, naše napada zaustavljali su blokeri protivnika, a Nikola Grbić je promenio i kompletni sastav.

Seriju protivnika prekiuo je Luburić, ali brzim i dobrim prijemom Estonci ponovo osvajaju poen za 17:9.

Sjajnim blokovima nastavili su da zatvaraju napade naših odbojkaša, koji nisu u ovom setu nisu imali nijedan blok - 11:21.

Iako su izabranici Nikole Grbića napravili seriju, nisu uspeli da smanje ogromnu prednost i Estonci su dobili ovaj set 25:16.

III

Slična igra nastavljena je i na startu trećeg seta. Estonci su poveli 4:0.

Radik je nastavio da muči našu selekciju za novu veliku prednost od 7:2.

U nastavku meča, Srbija je uspela da nadoknadi minus i da smanji prednost na 8:7.

Konačno su se 'Orlovi' probudili i i sjajnim servisima uspeli da se rezultatski približe protivniku - 11:13.

Usledio je još jedan uspešan napada Estonije, koja sada ima tri poena prednosti - 11:14.

Estonci su nastavili sa borbenom igrom, a izabranici Nikole Grbića su nastavili da se muče i da jure rezultat - 19:15.

Ipak, sjajni Petrić iz "zone šest" završava napad u našu korist, dok još jednim uspešnim napadom Srbija se približila na dva poena - 17:19.

Posle dobro organizovanog napada Robert Takta nastavlja seriju ubačenih poena, a na drugoj strani bio je uspešan Lisinac - 18:21.

Estonci su napali sjajni servisom, ali je levoruki Uroš Kovačević uspešno završio napad u našu korist za 19:21.

Srbija je uspela da izblokira protivnika, ali je ta lopta završila u autu.

Nismo mogli da zaustavimo Estonce koji su imali čak četii meč lopte, prvu nisu uspeli da iskoriste, ali zato jesu drugu za 21:25 i nalaze se na korak od osvajanja meča.

IV

Iako su Estonci poveli i u ovom setu,Srbija je uspela da se vrati i posle dužeg vremena i da povede - 4:3.

Konačno su i Estonci pogrešili i Srbija je nastavila da povećava prednost - 6:3.

Estonci su nastavili da se opuštaju, a izabranici Nikole Grbića su održavali prednost od tri poena - 10:7.

Pogrešio je i Tepan pogodivši mrežu, a Srbija je napadom iz zadnje linije relaizovala odličan napad za 12:8.

Vezali su Estonci dva poena i približili se 'Orlovima' na dva poena zaostatka. Bilo je važno da se prekine ta serija Estonaca, koji je prekinuta posle "pecanja" Kreka.

Nastavili su srski odbojkaši s napadima, ali su, nažalost, posle jedne duge akcije, Estonci osvojili poen - 15:12.

Posle tehničkog tajm-auta, korektor Estonije Rene Tepan još jednom je bio precizan, ali su već u sledećem napadu pogrešili - 17:14.

Uroš Kovačević je pogrešio iz servisa i nastavljena je velika borba u finišu četvrtog seta - 17:15.

Poenima Luburića ponovo smo se odlepili na "plus" tri, a asevima Atanasijevića i Lisinca imamo veliku prednost - 20:15.

Ipak, Estoncu su uspeli da nas stignu i smanje na 20:18, a Luburić je osvojio važan poen za 21:18.

Luburić je pogrešio iz servisa, ali se iskupio pararelom za dve set lopte - 24:19.

Nismo uspeli da iskoristimo prvu set loptu, Petrić nije uspeo da realizuje servis, ali je kuvanjem Jovovića Srbija osvojila ovaj set 25:20.

V

Protivnik je i na startu odlučujućeg seta poveo sa 2:0, ali je Srbija posle brzo odigrane kombinacije poenima Lisinca smanjila na 1:2.

Ponovo se Lisinac upisao u listu strelaca i poenima iz servisa dolazimo do izjednačenja - 2:2.

Velika borba nastavljena je i u ovom setu i igrao se poen za poenom.

Srbija je preko sjajnog Luburića imala prednost od dva poena zbog čega je trener Estonije zatražio tajm-aut - 7:5.

Prošao je napad i Uroša Kovačevića i Srbija posle promene strana ima "plus tri" - 8:5.

Na servisu je bio Stanković, a 'Orlovi' su spremnom blokom zaustavili napada Estonaca za 9:5.

Posle dobrog prijema Rosića Srbija je nastavila da povećava prednost, ali su Poljacoi smanjili na 11:8. Iako je još jednom bio spreman Rosić, Estonci su osvojili naredni poen, ali je Srbija još jednom odgovorila blokom Lisinca - 12:9.

Nastavljena je drama, prvo je Estonja došla do poena, a potom su naši odbojkaši realizovali napad za 13:10.

Stanković iz bloka donosi četiri meč lopte na ovom Evropskom prvenstvu. Nisu uspeli odmah da je iskoriste, ali je Stanković završio peti set u našu korist za pobedu protiv borbenih Estonaca. - 15:12.