Odbojka

Nedelja, 05.04.2009.

21:56

LŠ: Trentinu titula, Iskra treća

Odbojkaši italijanskog Trentina pobednici su Indesit Lige šampiona, pošto su u finalu pobedili grčki Iraklis sa 3:1 (25:12, 21:25, 26:24, 25:22).

Meč je igran pred 12 hiljada gledalaca u O2 Areni u Pragu i trajao je 108 minuta. Za Trentino, kome je ovo prvo učešće u LŠ, nastupa i legenda srpske odbojke Nikola Grbić. U meču za treće mesto ruska Iskra, čiji je trener Zoran Gajić, savladala je Lube iz Maćerate, klub Marka Podraščanina, rezultatom 3:2 (25:23, 25:23, 28:30, 21:25, 17:15).

Na početku finalnog meča Trentino je dominirao i došao do vođstva 8:2, ubrzo i do 16:6. Najbolji u prvom setu bio je Mihal Vinjarski, koji je proglašen za najboljeg blokera finalnog turnira.

Drugi set bio je neuporedivo neizvesniji. Grci su rano stigli do vođstva, ali Trentino je uspeo da uhvati priključak. Presudna su bila dva osvojena poena posle drugog tehničkog tajm-auta, kada je Iraklis poveo 18:14. Razigrao sa Simon Tišer, a posle as-servisa Aljeha Akrema bilo je 1-1 u setovima.

Najuzbudljiviji je bio treći set. Činilo se da je Trentino osigurao novo vođstvo posle dobre igre Leandra Nevesa Visota i prednosti 19:16. Ipak, Solunci hvataju priključak, uspevaju i da povedu (23:22). Ključni poen odigran je pri rezultatu 23:23, kada je Nikola Grbić blokom omogućio Italijanima set loptu. Matej Kazijski, MVP turnira, okončao je set uspešnim napadom – 26:24 i 2-1 u setovima.

U trećem setu Trentino je neprestano vodio, a Grci se vraćali u igru – vodii su Italijani 16:12 i 19:16, ali je Iraklis uspeo da dođe do 22:22. Odgovornost je tada preuzeo Kazijski i sa dva asa doneo Trentinu titulu šampiona Evrope.