Odbojka

Nedelja, 11.09.2005.

23:05

Italija ponovo šampion Evrope!

Novi odbojkaški šampion Evrope je selekcija Italije. Domaćini su trofej najboljeg u Evropi odbranili pobedom nad selekcijom Rusije rezultatom 3:2, po setovima 25:22, 14:25, 15:25, 25:19, 15:10.

Meč pred 12 hiljada gledalaca u dvorani Pala Lotomatika bio je najblaže rečeno neobičan.

Italijani su bili nešto bolji u prvom setu, a zatim su gotovo sat vremena Rusi potpuno razbijali italijanski tim, o čemu najbolje svedoči podatak da su “Azuri” u dva seta osvojili ukupno – 29 poena!

Tada igrači Zorana Gajića vraćaju protivnika u igru greškama, što Italijani koriste i stiču veliku razliku u četvrtom setu. Prednost je sačuvana, pa se treći put u četiri meča završnice šampionata igrao taj-brejk.

U završnom setu prvenstva, Italijani su se na vreme odvojili na dva poebna razlike, ubrzo zatim stiču i treći poen prednosti, posle čega se Rusi nisu mogli vratiti. Na kraju, nebitna je bila i očigledna sudijska greška pri proceni poslednje lopte, jer je prednost raspoloženih domaćina već bila dovoljna.

Dvorana: Palalotomatika, Rim. Gledalaca: 14.530. Sudije: Peter Končnik (Slovenija), Patrik Rašar (Francuska).

Italija: Luiđi Mastranđelo 11, Djakomo Sintini, Valerio Vermiljo 1, Alesandro Paparoni, Alberto Čizola 12, Kristijan Savani 1, Luka Tenkati 7, Mirko Korsano, Alesandro Fei 15, Mihal Lasko 2, Paolo Koci, Matej Černič 13.

Rusija: Vladimir Meljnik 1, Taras Ktej, Pavel Abramov 9, Aleksej Kazakov 8, Sergej Tetjuhin 4, Semjon Poltavski 30, Aleksej Verbov, Konstantin Ušakov, Sergej Baranov, Andrej Jegorčev 14, Nikolaj Apalikov, Sergej Makarov 2.

Selekcija SCG osvojila je bronzanu medalju, pobedom nad Španijom 3:0 pre finalnog meča.