Sportovi na vodi

Nedelja, 31.07.2011.

21:32

Amerikanci "preplivali" Šangaj

U nedelju je u Šangaju završeno Svetsko prvenstvo u plivanju na kojem su, kao što je i očekivano dominirali američki plivači i plivačice.

Predstavnici SAD-a su osvojili ukupno 29 medalja, od toga 15 zlatnih, više nego recimo sve evropske države zajedno.

Drugi su Kinezi sa 14 odličja, Brazilci imaju samo tri ali sva tri zlatna pa su na listi najuspešnijih na trećem mestu. Australija je četvrta sa dve zlatne, osam srebrnih i tri bronzane medalje, a Francuska peta sa dva zlata, tri srebra i pet trećih mesta.

Zamimljivo je i da je na listi osvajača ukupno samo 20 zemalja, pet manje nego u Rimu pre dve godine, a jedna od onih kojih na ovom spisku nema je i Srbija, osma na prošlom šampionatu, na ovom sa samo jednim plasmanom u finale i šestim mestom Nađe Higl.

Sledeće prvenstvo sveta na programu je 2013. godine, u Barseloni, gradu koji je najbolje takmičare u vodenim sportovima ugostio i 2003. godine.

Najuspešnija nacija ukupno u svim vodenim disciplinama je Kina sa ukupno 36 medalja, međutim i u ukupnom plasmanu Amerikanci imaju više zlatnih 17, a Kinezi 15.

Amerikanci su osvojili ukupno 32 medalje, od čega 17 zlatnih, šest srebrnih i devet bronzanih. Slede Kina sa 36 medalja (15-13-8) i Rusija sa 18 (8-6-4), dok Srbija deli 23. mesto sa jednim srebrnim odličjem, kojeg su osvojili vaterpolisti.

Pregleda medalja na SP u Šangaju: (zlatna, srebrna, bronzana, ukupno):