Sportovi na vodi

Petak, 31.07.2009.

19:03

Nađa Higl svetska prvakinja!

Srpska plivačica Nađa Higl osvojila je zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u disciplini 200m prsnim stilom postavivši novi evropski rekord od 2:21,62 minuta!

U izuzetno uzbudljivoj trci Higlova je do trijumfa došla u samom finišu. Američka plivačica Rebeka Soni vodila je prvih 150 metara, ali je srpska plivačica pojačala tempo u poslednjih pedeset metara i napravila najveću senzaciju na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu. Srebro je osvojila Kanađanka Anamej Pirs, dok je bronza pripala Austrijanki Mirni Jukić.

Amerikanka Rebeka Soni, koja je bila prvi favorit za zlatnu medalju, je u prvih 100 metara trke imala i svetski rekord "u rukama", dok je Higlova pratila vodeću plivačicu sa četvrte, a kasnije i treće pozicije.

U poslednjih pedeset metara trke, Higlova je polako prestizala plivačice ispred sebe i na kraju je u neverovatnom finišu trku završila za dva minuta, 21 sekund i 62 stotinke, čime je postavila novi državni i evropski rekord. Srpska plivačica je evropski rekord popravila za sekund i 12 stotinki.

"Ovo je veliko iznenađenje za mnoge i ja sama sam veoma iznenađena. Tokom trke mi je u glavi bilo samo da dam sve od sebe i zaista nisam očekivala prvo mesto", rekla je Higlova posle trke.

Aname Pirs iz Kanade je zauzela drugo mesto sa 2:21,84, dok je bronzu osvojila Austrijanka Mirna Jukić sa 2:21,97 minuta.

Rebeka Soni, koja je prethodno osvojila zlato na 100m presno i za koju se očekivalo da će oboriti svetski rekord, zauzela je tek četvrto mesto sa 53 stotinke zaostatka u odnosu na Higlovu.