Sportovi na vodi

Nedelja, 23.08.2015.

11:08

Kajak: Srbija sa sedam posada na OI

Srpska kajakašica Kristina Bedeč osvojila je srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu u Milanu u disciplini K-1 1000 metara, koja nije olimpijska.

Ona je tu deonicu preveslala u vremenu 4:06.397, a zlatnu medalju osvojila je Erika Medvecki iz Mađarske u vremenu 4:04.037.

Ženski čeverosed Nikolina Moldovan, Milica Starović, Dalma Ružičić-Benedek i Olivera Moldovan zauzele su 6. mesto u finalu na 500 metara. Osvajanjem 6. pozicije naša posada ženskog četveroseda obezbedila je olimpijsku normu za učešće na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru naredne godine.

U B finalu u jednosedu na 200 metara Nikolina Moldovan je pobedila i time se kvalifikovala za učešće na Olimpijskim igrama, ali se njena norma iz jednoseda prenosi na druge takmičarke, s obzirom da je ostvarila normu kroz četverosed.

Mesto na Olimpijskim igrama obezbedio je i Marko Dragosavljević

Srpski dvosed na 500 metara, Dragan Hančovski i Uroš Mitjev, osvojili su prvo mesto u B finalu, dok je na istoj deonici u jednosedu, takođe u B finalu, Stefan Vekić zauzeo drugo mesto.

Najbolji srpski kanuista Strahinja Mladežić trku u jednokleku na 500 metara završio je na devetom mestu. Isto mesto zauzela je i Krasimira Stojčeva u B finalu jednokleka na 200 metara.

Dakle, na olimpijskim igrama u Riju Srbija će imati rekordnih sedam posada od devet mogućih.

To su Marko Dragosavljević K-1 200, Dejan Pajić K-1 1000, Nikola Grujić, Marko Novaković K-2 200, Marko Tomićević, Milenko Zorić K-2 1000 kod muškaraca, a kod žena: Nikolina Moldovan K-1 200, Dalma Ružičić Benedek, Milica Starović K-2 500, Nikolina Moldovan, Olivera Moldovan, Dalma Ružučić Benedek, Milica Starović K-4 500.