Sreda, 01.12.2010.

16:52

EL: Partizan razbijen u Rusiji

Košarkaši Partizana mt:s ubedljivo su poraženi u Podmoskovlju od Himkija 92:65 (26:13, 24:24, 19:14, 23:14) u sedmom kolu Evrolige.

Rusi su u prvoj četvrtini stekli 13 poena prednosti koju su posle izjednačenog drugog perioda, u drugom delu konstantno povećavali do maksimalnih 27.

Najraspoloženiji u Partizanu bio je Džejms Gist sa 18 poena, 16 je ubacio Nejtan Džavai, a debitant Kurtis Džerels 13. "Crno-beli" nisu imali rešenja za Kita Lengforda koji je postigao 22 poena uz šest skokova, 16 je ubacio Zoran Planinić.

"Crno-beli" su imali dosta problema u odbrani, skoro duplo više izgubljenih lopti (19/10) uz lošu realizaciju slobodnih bacanja (16/24). Za razliku od samo 42% šuta za dva poena, Himki je imao odličnih 62% (27/43) uz mnogo bolji skok (36/28).

Partizan je ubacio pet trojki iz 14 pokušaja (Himki 6/17), imao je devet asistencija i šest ukradenih lopti, naspram čak 11 svog rivala, a oba tima su napravila po 25 faulova.

Potpuno su podvabili Veseli, Božić i Katić od kojih je samo Čeh imao dva poena uz očajan šut za dva poena (1/6) i bez pogođenog slobodnog bacanja (0/4).

Prvi period ruski tim je kontrolisao rezultat. Odmah je poveo 5:0 koševima Ezea i Fridzona, ali je Nejtan Džavai vratio Partizan na 5:5. Usledila je nova mini-serija Fridzona sa penala za 9:5, ali onda „crno-beli“ trojkom Kecmana i poenima Gista preokreću rezultat na 10:9, za prvu prednost srpskog šampiona.

Planinić novim poenima sa „penala“ vraća prednost Himkiju, Kelati pogađa za 17:11, a onda prve poene u „crno-belom“ dresu postiže Kurtis Džerels. Međutim, Kelati i Lengford u završnici prve četvrtine prave seriju 9:0 i donose Rusima prvu dvocifrenu prednost (26:13).

Rusi su održavali prednost u drugom periodu, „crno-beli“ su imali dosta problema sa izgubljenim loptama, ali ih je Džavai sa dva koša uz dodatna slobodna vraćao u igru (33:25). Međutim, posle izgubljene lopte Australijanca, Fedor je pogodio trojku za 38:25, a posle promašaja Božića, Planinić polaže za maksimalnu prednost Rusa (40:25). Džavai je bio jedini raspoložen u Partizanu sa skoro pola postignutih poena svog tima.

Ekipa Vlade Jovanovića se krajem poluvremena uspeva ponovo vratiti u igru, posle novih poena Džavaija i dobre odbrane, Gist pogađa trojku uz dodatno slobodnao bacanje za 44:34, a onda Lučić krade loptu i Klobučar sa penala smanjuje na -9. Himki je poenima Planinića ponovo vratio dvocifrenu prednost, 50:37 na poluvremenu.

Ovo je drugi uzastopni meč u kojem je Partizan na poluvremenu primio najmanje 50 poena (Radnički 55).

Ništa se nije promenilo na početku drugog poluvremena, Himki trojkom Lopesa i polaganjem Savrasenka stiže do ogromnih 55:37, a „crno-beli“ tek polaganjem Džerelsa postižu prve poene posle tri loša napada. Odbrana Partizana i dalje nije imala rešenja za Lengforda, pa Rusi stižu do nove maksimalne prednosti (60:39), u četvrtom minutu trećeg perioda.

U ovom periodu igre Jovanović je dao veću minutažu Džerelsu koji je postigao devet od 14 poena Partizana. Ipak, iako je srpski tim uspeo da organizuje nekoliko dobrih napada, Rusi su skokom u napadu i raspoloženom Lengfordu održavao prednost (69:51).

U poslednjih deset minuta Rusi su održavali prednost, Lengford je i dalje pogađao bez greške, a osim nekoliko dobrih poteza Gista, Partizan je i dalje bio daleko od očekivane igre. Trener Vlada Jovanović ponovo je istakao loš pristup njegovih igrača utakmici.

Ekipu srpskog šampiona u Moskovskoj oblasti pratilo je 40-ak navijača predvođenih bivšim trenerom Partizana i CSKA Duškom Vujoševićem.

Partizan sada ima četiri pobede i tri poraza, Himki ima tri trijumfa i bolji međusobni skor sa „crno-belima“. U osmom kolu, Partizan 9. decembra gostuje Makabiju, dok Himki igra u Vitoriji sa Kahom Laboral.

Španci kasnije dočekuju poljski Prokom (20.30h), dok u četvrtak Makabi gostuje u Litvaniji Žalgirisu (19.45h).