Četvrtak, 04.02.2010.

22:52

EL: Novi šok za Panatinaikos

Košarkaši Marusija priredili su novo iznenađenje u grupi E Top 16 Evrolige pobedivši u drugom kolu Panatinaikos 80:78 (18:18, 23:16, 23:20, 17:22).

U grupi H Kaha Laboral je posle mnogo muke pobedila Cibonu u Zagrebu sa 78:75 i zabeležila prvu pobedu u grupi, a nanela drugi poraz rivalu. U derbiju kola Makabi je predvođen sjanim Alanom Andersonom (40 indeks, MVP kola) savladao Real Madrid 81:76, pa sada u grupi F, gde još igraju Efes i Sijena, sva četiri tima imaju po pobedu i poraz.

Partizan – Barselona 67:66

Marusi – Panatinaikos 80:78 (21:21, 16:19, 18:17, 25:21)

Novi šok za prvaka Evrope. Posle poraza od Partizan u prvom kolu na svom terenu, PAO je i u drugom izgubio i to od gradskog rivala Marusija. U veoma neizvesnoj utakmici PAO je bio bolji tokom prvog poluvremena kada je fenomenalno igrao Nikola Peković koji je ubacio svih 19 poena (8/11 za dva). Međutim, zvanično domaćini, Marusi je sjajno odigrao u drugom delu, preokrenuo rezultat, a dva minuta pre kraja imao i sedam ponena prednost.

Panatinaikos je ipak uspeo da smanji na 79:77, a onda je Batis pogodio samo jedno od dva slobodna bacanja. Marusi je organizovao napoad 20 sekundi pre kraja, a Kajmakoglu je takođe pogodio samo jedno bacanje posle faula Perperoglua. Dru Nikolas je imao loptu u poslednjim sekundima meča, ali je igrač 'zelenih' izgubio loptu pa je Panatinaikos posle dva kola u grupi E Top 16 faze bez pobede. Marusi ima pobedu i poraz, kao i Barselona koja će u trećem kolu dočekati Panatinaikos koji mora da pobedi. Samo je Partizan zabeležio dva trijumfa.

Domaći tim do velike pobede predvodio je Bili Kejs sa 17 poena i pet asistencija. Džered Homan je ubacio 13 uz sedam skokova, a Pat Kalates 11. Pored Pekovića koji je već navedeni učinak postigao za 16 minuta na terenu, najbolji je bio Majk Batist sa 15 poena i sedam skokova. Dijamantidis i Nikolas su ubacili po 11, dok je Milenko Tepić meč završio bez poena (0/3 za dva) sa po dva skoka i asistencije.

Makabi – Real Madrid 81:76 (18:18, 23:16, 23:20, 17:22)

U derbiju drugog kola Makabi je u grupi F predvođen fenomenalnim Alanom Andersonom savladao Real Madrid pa sad sva četiri tima imaju po pobedu i poraz. Domaći tim je tokom celog meča bio u prednosti koja je uglavnom iznosila od 5-10 poena, 'Kraljevi' su u završnici uspeli da smanje na četiri trojkom Jarića, ali je istom merom uzvratio Perkins i rešio meč sedam sekundi pre kraja.

Anderson je sa 20 poena, osam skokova, četiri ukradene lopte, pet asistencija i 11 iznuđenih faulova bio apsolutno najbolji igrač meča sa 40 indeksnih poena po čemu je i MVP drugog kola Top 16 faze takmičenja. Odlično je odigrao i Čak Eidson sa 18 poena i šest skokova, dok je D'Or Fišer ubacio 14.

S druge strane najbolji je bio Rimantas Kaukenas sa 17 poena, dok je Darijuš Lavrinovič ubacio 13 uz šest skokova. Novica Veličković je loše šutirao ubacivši devet poena (sedam u prvoj četvrtini, 4/11 za dva) i sa osam skokova bio najbolji skakač tima. Marko Jarić je ubacio takođe devet poena i šest skokova.

Cibona – Kaha Laboral 75:78 (23:13, 18:20, 19:25, 15:20)

U veoma zanimljivom meču u dvorani 'Dražen Petrović' Kaha Laboral je stigla do prve pobede u Top 16 fazi dok su Zagrepčani pretrpeli i drugi poraz. Domaći tim je tokom većeg dela meča bio bolji, a u prvom poluvremenu imao je i 17 poena prednosti. Međutim, Španci su se u trećem periodu vratili u igru i najviše zahavljujući trojkama prvi put poveli (54:52). Cibona je u nastavku ponovo zaigrala bolje i opet je stigla do osetljivije prednosti predvođena raspoloženim Tomasom.

Ipak, poslednja tri minuta gosti su zaustavili napade Cibone i sa 69:64 stigli do 76:73. Cibona smanjuje na 76:75 i osvaja loptu posle greške Ribasa. Tomas je poveo Cibonu u poslednji napad, 'navukao' dva igrača na sebe, a onda sjajno asistirao Leonu Radoševiću pod košem, ali je centar zagrebačkog tima promašio zicer koji ni Tomas nije uspeo da zaustavi pa su gosti košem Liora Elijahua u poslednjoj sekundi potvrdili pobedu.

Izraelski reprezentativac je sa 22 poena (10/16 za dva) i devet skokova bio najbolji u ekipi Kahe Laboral. Mirza Teletović je ubacio 16 uz pet asistencija, a Karl Ingliš 17 šutirajući trojke 4/5. Marko Tomas bio ja najraspoloženiji u dresu Cibone sa 22 poena. Džamont Gordon je sjajno odigrao sa 19 poena i deset skokova, ali je bio nevidljiv u najbitnijim trenucima. Lukša Andrić ubacio je 13 poena.