NLB: Nova titula za Partizan

Košarkaši Partizana osvojili su treću uzastopnu titulu prvaka NLB lige, pobedom nad Cibonom, sa 63:49, u finalu završnog turnira u Beogradskoj areni.

Subota, 18.04.2009.

22:35

Najefikasniji u pobedničkom timu, pred rekordnih 13.328 gledalaca, bio je Novica Veličković, sa 17 poena, Stefon Lazmi je postigao 11, Milenko Tepić i Uroš Tripković imali su po 8, Jan Veseli je ubacio 7, a Žarko Rakočević 6. Na drugoj strani, Anderson je postigao 22, Houmen 11, Kalovej 7, Vukušić 6, a Rozić 3.

"Crno-beli" su tokom celog meča bili u vođstvu, većim delom dvocifrenom, a početkom poslednje četvrtine zaustavili su nalet Cibone.

Hrvatski predstavnik je posle zaostatka od 19 poena u prvom poluvremenu došao na samo – 3, ali je Partizan odgovorio serijom od 11:0 i obezbedio novo šampionsko prstenje.

Odličnom igrom u prvom poluvremenu branilac titule je najavio ubedljivu pobedu, ali se Anderson pobrinuo da utakmica do poslednjih nekoliko minuta bude neizvesna.
Fonet
Ipak, Amerikanac je ostao usamljen. Samo 5 igrača Cibone se upisalo u strelce, a među njima nije bilo Kusa i Prkačina, koji su prednjačili u prethodnim duelima dva tima.

Partizan je odlično počeo i poveo sa 6:0. Cibona je u 7. minutu uspela da uhvati priključak, 10:8, ali su "crno-beli" na kraju prve četvrtine uz odličnu odbranu došli do +8, 17:9.

I drugi period pripao je Partizanu, koji je u tim trenucima potpuno slomio zonsku odbranu Cibone i novim u nizu zakucavanja Lazmija, u 18. minutu, stekao 19 poena prednosti, 37:18.

Gabonac je prvo poluvreme završio sa 6 poena, Tepić je postigao 8, a fantastičan je bio Veličković, koji je 14 od ukupno 17 poena postigao u prvih 20 minuta.

Na drugoj strani, samo četiri igrača se upisalo u listu strelaca uz 7 poena centra Džereda Houmena i 12 poena borbenog Andersona.

Upravo je Amerikanac predvodio Zagrepčane sa dve trojke u seriji od 9:1 kojom su uspeli da smanje zaostatak sa 19 na 11 poena u završnici poluvremena. Na odmoru je bilo 38:27 za Partizan.
Fonet
Drugo poluvreme otvorio je Tripković trojkom za vođstvo od 41:27, ali je ostatak treće četvrtine pripao Ciboni. Partizan je do kraja perioda ubacio još samo 6 poena, a Cibona serijom od 10:0, uz 4 poena Andersona i trojke Kaloveja i Rozića stiže na samo 4 poena zaostatka, 47:43.

Početak poslednje četvrtine pripao je Partizanu, ali su gosti, ponovo preko Amerikanaca, stigli na samo -3. Ispostavilo se ipak da je trojka Andersona za 52:49 bio poslednji koš Cibone na meču i to punih 6 minuta pre kraja.

Partizan je zaustavio nalet gostiju, preuzeo kontrolu i serijom od 11:0 zabeležio ubedljivu pobedu.

Već minut i po pre kraja počelo je slavlje pred oko 13.000 gledalaca, a tim Duška Vujoševića trećom uzastopnom titulom još jednom je potvrdio dominaciju u regiji.

Partizan - Cibona 63:49 (17:9, 21:18, 9:16, 16:6)

Partizan: Rašić, Vraneš 4, Božić 1, Veličković 17, Tripković 8, Vitkovac, Milošević 1, Rakočević 6, Tepić 8, Aleksić, Lazmi 11, Veseli 7.

Cibona: Rozić, Prkačin, Vukušić 6, Kalovej 7, Kus, Longin, Andrić, Princ, Houmen 11, Zubčić, Anderson 22, Troha.