Trijumf "crno-belih" u Istanbulu

Četvrtak, 13.03.2008.

21:09

Košarkaši Partizana pobedili su Efes Pilsen u gostima 83:79, u okviru petog kola Top 16 faze Evrolige. "Crno-beli" sada u grupi D imaju skor od tri pobede i dva poraza, i nalaze se na drugom mestu. Meč u Istanbulu nije imao veliki takmičarski značaj, jer će o plasmanu u četvrtfinale u svakom slučaju odlučiti poslednje kolo, kada u Beograd dolazi Panatinaikos. Partizan je sada u poziciji da mu svaka pobeda protiv PAO-a donosi plasman među osam najboljih.

Nikola Peković bio je najefikasniji u ekipi Duška Vujoševića sa 22 poena i samo tri promašaja iz igre (9-12 za dva, 4-5 bacanja). Peković je sjajnu podršku imao u sve boljem Urošu Tripkoviću koji je ubacio 12 poena (4-6 za tri), a standardno dobri bili su Palasio i Tepić sa po 11 poena. U timu Dejvida Blata, koji je ponovo koristio samo osam igrača, ubedljivo najbolji bio je Skuni Pen sa 33 poena.

"Crno-beli" su kontrolisali rezultat tokom svih 40 minuta, u nekoliko situacija imali su i 23 poena prednosti, ali je opuštanje šampiona Srbije u poslednjoj deonici donelo podnošljiv poraz Efesu.

Partizan je u Tursku otišao rasterećen, i upravo tako je i odigrao veći deo meča. Turci su imali priključak samo u prvih šest minuta, što je bilo nedovoljno da se savladaju izuzetno raspoloženi gosti iz Beograda. Problem na startu meča bila su dva rana prekršaja Novice Veličkovića, ali je Peković još jednom sjajnom partijom nadoknadio i taj nedostatak.

"Crno-beli" su prvu četvrtinu dobili rezultatom 24:19, a Peković je od tih 24 postigao pola poena. Na drugoj strani parirao mu je Pen sa 10 poena u prvoj deonici.
U drugoj deonici razlika u korist gostiju polako je počela da se diže, i posle mini serije Vitkovca od pet poena, Partizan je u 14. minutu poveo sa 34:21. Peković je i dalje bio glavni izbor u napadu, domaći košarakaši morali su da ga udvajaju, a to je ostavljalo mnogo prostora za bekove Partizana. Centar "crno-belih" na poluvremenu je imao 16 poena, i bio je glavni razlog za vođstvo svoje ekipe koje je iznosilo devet razlike nakon 20 minuta (38:29).

Početkom treće deonice Partizan je dugim napadima i strpljivom igrom održavao stečenu prednost, a dobra odbrana i trojke Tepića, Palasija i Vitkovca doneli su visokih 52:36 u 25. minutu. Efes je sa nekoliko dobrih napada smanjio prednost, ali odgovorio je Uroš Tripković sa dve vezane trojke, i Partizan je nakon 30 minuta vodio 68:47.

U poslednjih deset minuta Turci su krenuli na sve ili ništa, i to im u malo nije donelo veliki preokret. Raspoloženi Skuni Pen nastavio je sa šutevima iz daljine (7-10 trojke), i Efes je serijom 11-0 prišao na samo sedam poena razlike (75:68). Ipak, tada Peković postiže verovatno i odlučujuće poena, na to se nadovezala i naperna Kuču zbog udaranja Palasija, i pobednik je odlučen.

Efes Pilsen - Partizan Igokea 79:83

Efes: Pen 33 (šut za dva 4-7, za tri 7-10, penali 4-5, 3sk, 4as), Gregori 10, Abi 12, Pačun, Gonlum 9 (13sk), Erdogan, Kučo 10 (6sk, 4izg), Hersek, Arslan 2, Hatson 3.
Partizan: Palasio 11 (5sk, 3as), Tepić 11, Kecman 7 (7sk), Borovnjak 1, Tripković 12 (šut za tri 4-6), Veličković 4, Peković 22 (za dva 9-12), Vitkovac 8 (6sk), Đurković, Božić 3, Milošević, Vraneš 4.