Pjerluiđi Kolina za B92: "Golovi su filozofija fudbala"

Po mnogima najbolji sudija svih vremena Pjerluiđi Kolina posetio je Beograd. Italijan je u prestonici Srbije boravio kao gost predavač na prvoj „Inteza akademiji. Kolina je i dalje u fubalu, ali sada je čovek od poerenja UEFA za sudijska pitanja. U intervjuu za B92 Kolina je govorio o fudbalskim pravilima koja su se promenila u poslednje dve decenije.

Izvor: Miloš Šaranoviæ

Četvrtak, 22.09.2011.

14:29

Default images

Ranije ste bili na drugi način uključeni u fudbal. Dva puta nedeljno ste sudili mečeve, to je bio težak posao. Sada imate širu sliku i poziciju. Kako vam sada deluje fudbal, da li je drugačije?

„Sada definitivno u fudbalu učestvujem na drugačiji način. Ranije sam bio odgovoran samo za sebe kao sudija, pripremao sam sebe za jedan ili dva meča nedeljno i sve je bilo isplanirano. Sada sam odgovoran za veliki broj sudija, jer kao čovek od poverenja UEFA za sudijska pitanja kontrolišem više od 260 sudija u različitim kategorijama i takmičenjima. Tako da sada nije važna samo pojedinačna priprema, već je u pitanju priprema velikog tima sudija. I dalje skačem iz jednog aviona u drugi kako bi uživo pratio mečeve u takmičenjima UEFA kad god je to moguće, a kada ne stignem onda gledam po nekoliko mečeva za redom kod kuće.“

Dakle sada je ugao iz koga gledate fudbal potpuno drugačiji.

„Da, naravno. Jer kada sedite na tribinama imate drugačije viđenje dešavanja na terenu. Moram da kažem da sam shvatio da je ponekad lakše videti neku situaciju sa tribina neko kada ste na terenu iako ste dalje od terena i u drugačijoj ste poziciji. Naravno, i osećaj je drugačiji jer kada ste sudija na terenu vi radite stvari, a kada ste na tribinama onda gledate nekoga kako radi stvari.“

Pravila igre. To je tema kojom se vi bavite godinama. Postoji teorija da je fudbal toliko popularan zato što su pravila još uvek veoma slična prvim pravilima modernog fudbala. Šta mislite o toj teoriji?

„Da, fudbal je definitivno konzervativan. Telo koje menja pravila u fudbalu je veoma oprezno kada odlučuje o uvođenju novih pravila. Moram da kažem da je tokom poslednjih 20 godina napravljeno puno promena čak i velikih kada je to bilo neophodno. Daću vam i primer. Imali smo period kada je osećaj bio da pravila troše previše vremena. Sigurno se sećate vremena kada je igraču bilo dozvoljeno da vrati golmanu loptu i da je golman uhvati u ruke. 20% meča bilo je trošeno na to što su golmani držali loptu u rukama. To za navijača nije zabavno, nije zanimljivo i to pravilo je moralo da se promeni. Sada je nemoguće zamisliti da je ne tako davno bilo dozvoljeno golmanima da uzmu loptu u ruke nakon što im njihov igrač vrati loptu. Evo vam još jedan primer. Ja sam bio libero kada sam igrao i moj zadatak je bio da sprečim napadača da postigne gol. Da bih to uradio, puno puta sam ga povlačio, a danas ako pokušate napadača da sprečite u gol šansi bićete isključeni. To je sve urađeno zbog lepote igre jer ne možete nešto da uništite. Poenta fudbala je postizanje gola i svako pravilo pokušava da pomogne igraču da to uradi, a sa druge strane pokušava da kazni one koji to žele da spreče na nedozvoljen način. To je filozofija fudbala i sve promene koje su u poslednjih 20 godina napravljene išle su ka tome da se posao napadača olakša. Pogledajte na primer pravilo ofsajda. Sigurno se sećate vremena kada se ofsajd sudio bez obzira na poziciju na terenu. Sada morate da sačekate čak i kada je napadač u ofsajd poziciji, morate da sačekate da taj igrač dodirne loptu kako bi dosudili ofsajd.“

Postoji još jedno pravilo koje ne štiti napadače, a to je pravilo simuliranja.

„Fudbal je sada definitivno mnogo brži, sa mnogo više duela. Igrači su snažniji nego što su bili i postoji mnogo više kontakta nego ranije. Fudbal ne sme da prihvati rizik da se igrač povredi samo zato što je start brži nego ranije. Imali smo teške povrede, povređivani su veoma važni i spretni igrači i njihove karijere su bile pod znakom pitanja. Morali smo da zaštitimo igrače, da zaštitimo sigurnost i integritet igrača. Simuliranje je druga stvar. Simuliranje je pitanje nedostatka poštovanja prema protivniku i prema utakmici. Veoma često se smatra da igrač koji simulira najviše štete nanosi sudiji. Međutim, oni koji najviše ispaštaju su protivnici. Jer, ako dobijete penal simulirajući faul dobijate utakmicu a protivnik gubi i može čak i da ispadne iz lige. Tako da je to pitanje nedostatka poštovanja prema protivniku.“

Tehnologija je jedna od glavnih tema kada je u pitanju suđenje i pravila. Sudije su u boljoj poziciji ako mogu da se oslone na tehnologiju, ali onda prave mnogo više grešaka. Da li je to razlog zbog kojeg fudbal ne želi da prihvati tehnologije kao što je na primer kamera?

„Ja nisam osoba koja može da vam da odgovor na to pitanje jer nisam član tela koje se bavi pitanjem menjanja pravila. Bilo je nekoliko eksperimenata, posebno povezano sa tehologijom na gol liniji. Ta tehnologija nije bilo dovoljno dobra. Eksperiment će se nastaviti do marta 2012. godine i tada će ponovo doći do procene. Mi u UEFA sprovodimo eksperiment sa dodatnim sudijom koji stoji iza oba gola. Već treću sezonu to radimo u Ligi Evrope, a drugu u Ligi šampiona. Reakcija sudija je za sada veoma dobra i zbog toga smo zatražili da se to pravilo primeni i u završnim rundama Evropskog prvenstva 2012. godine. To je nešto što pomaže sudijama da bolje kontrolišu situaciju u najvažnijem delu terena šesnaestercu. Svakako da prisustvo dodatnog sudije pored gola znači da je gol linija bolje kontrolisana. Takođe, nakon uvođenja tog sudije primetili smo da se povlačenje i guranje u kaznenom prostoru znatno smanjeno.“

Zbog vaše pozicije ne možete da navijate za nekoga u Italiji, ali da li postoji neki tim kome se divite i drugo pitanje šta vam je prva asocijacija na srpski fudbal?

„Kao čovek koji voli fudbal rekao bih da volim igrače i timove koji igraju na fer način, koji poštuju utakmicu i protivnika. Mislim da je poštovanje veoma važna reč u fubalu. Ako bih morao da asociram srpski fudbal za jedno ime onda bi to bio Mihajlović. On je igrač koga sam najčešće sretao u Italiji, prvo kao igrača a onda i kao trenera. Kao igrač je bio veoma dobar, imao je jak karakter, a veoma je dobar i sada kao trener.“

B92 je još 2004. godine imao priliku da razgovara sa Kolinom, a Samizdat B92 je izdao i njegovu autobiografiju "Moja pravila igre", koja još uvek može da se nađe u knjižarama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: