Nadija Morini za B92: „Pavlović je mogao na vrh“

Tim Drako rejsing u Srbiji je poznat po tome što je 2007. godine Miloš Pavlović u njemu osvojio treće mesto u generalnom plasmanu Formule Reno 3.5. Tu kategoriju ekipa je u potpunosti pokorila 2009. i osvojla je sve što se osvojiti moglo, a otad ide jako teško. Ove sezone za Drako voze dvojica debitanata i rezultati su daleko od slavnih. Nadija Morini, isključivi šef ekipe posle povlačenja svog muža Adrijana, do tančina je za naš sajt analizirala sadašnje probleme i sa zadovoljstvom se prisetila prošlih dana Drako rejsinga, kada su se za italijansku postavu u Formuli Opel Lotus i Formuli 3000 trkali Barikelo, Masa, Farfus, Žunkveira... Za sinjoru Morini to su lepe uspomene, a u njima naš Miloš Pavlović zauzima posebno mesto.

Izvor: Aleksandar Babiæ

Utorak, 19.07.2011.

19:55

Default images

U 2009. ste osvojili duplu krunu u Formuli Reno 3.5, prošle godine zabeležili ste samo jednu pobedu, a sada su i bodovi problem. Kako prolazite kroz takve periode?
„Prošle godine, isto kao i ove, imali smo dvojicu mladih vozača pod dvogodišnjim ugovorom. Normalno mi je da sa veoma neiskusnim i mladim vozačima pravim takve ugovore, da im omogućim da nastave i poboljšaju se u drugoj sezoni. Natanael Berton nije imao nikakvo iskustvo, ali ne mislim ni da ima posebno dobar osećaj za auto i bilo je nemoguće da nastavimo. Prošlogodišnji ugovori su raskinuti, po mom mišljenju zaista je bilo jasno da neće biti uspeha. I, vidite ove godine da Berton i Leal (vozi GP2 – p.a) nemaju nikakvog uspeha.“

„Znala sam da ove godine neće biti lako jer je Adrijano Morini prestao da radi i pomalo je teško nadoknaditi njegovo odsustvo. Takođe, vozači Stefan Rišelmi i Andre Negrao jako su mladi, nemaju iskustva s automobilom i mislim da je to razlog zašto je Drako na začelju. I oni imaju dvogodišnji ugovor s ekipom. Pretpostavljala sam da će se na sredini sezone poboljšati, ali sada sam zaista razočarana, jer vidim da ne ide po mojim očekivanjima, ne primećuje se napredak. Razgovarala sam sa obojicom i kada se vratimo u Italiju, počećemo sa psihofizičkim i treninzima u kartingu, videću da li mogu da se poprave za Silverston. U Formuli Reno ne može se testirati i imam još mesec i po dana da vidim koji je najbolji način da vozačima pomognem.“
Zašto je vaš suprug Adrijano Morini rešio da se penzioniše?
„Zato što je 45 godina u auto-sportu i jednog dana je morao da prestane. Mislim da se prošle godine demotivisao, mislio je da će se Berton pokazati dobro, ali je tokom sezone sve vreme bilo loše. Umoran je i kazao da mu se više ne ide na trke, osetio je da treba da stane.“

Sad sve zavisi od vas.
„Od mene i mojih inženjera.“

Formula Reno 3.5 imaće nov auto iduće godine. Kakve promene očekujete?
„Mislim da će sledeći auto biti jako dobar, jer će vozačima biti lakše, imaće više mogućnosti da rade u autu, da rade u kokpitu, imaće više informacija na volanu, više kontrole. Mislim da će dogodine biti lakše. Novi auto neće doneti prevelike promene.“

Vaši inženjeri neće imati teškoća u adaptaciji na novu formulu?
„Ne, nikako. Problem je u tome što vozači treba da se poboljšavaju, poboljšavaju, poboljšavaju! Moji vozači ne smeju više da se sudaraju, da upadaju u probleme na stazi, moraju da prestanu da privlače pažnju sudija. I ne smeju da rade polovično. Važno je da jako forsiraju, do limita, jer ako ne idu do limita, potpuno je jasno da neće biti rezultata.“
„Kad je auto sve vreme savršen i vozač mi tvrdi da se lako vozi, zašto su vremena dovoljna tek za začelje? Kad vozač kaže: ’Nema problema, auto je dobar, moja je greška’, moja reakcija je: ’OK, tvoja greška, ali kad misliš da se popraviš? Da više forsiraš? Kada? Na kraju sezone? Na kraju sezone nije važno, važno je sada.

„Omogućićemo im trening, moraće u karting, da poprave svoj osećaj. Ova dvojica vozača imaju potencijal, u to sam sigurna. A ako ga imaju, moraju da ga prikažu. Jako je važno da imaju na umu da treba idu do granica, ne da „krstare“. Kad to budu razumeli, to će potpuno promeniti situaciju. Ako ne budu razumeli, biće mi teško da to prihvatim.“

Moglo bi se desiti da i ne zadržite sadašnji tandem u 2012?
„Ne nužno. Prošle godine nisam zadržala vozače jer nisam osećala da imaju šansu u mom timu. Ali, ova dvojica imaju potencijal. Zašto ga ne prikažu? Volela bih tačno da znam. To mi je na pameti, zato treba da sprovedu psihofizičke treninge, da probaju s kartingom, jer će karting ispitati njihove mogućnosti. Ako ne pokažu potencijal, na kraju godine mogu ih promeniti, ima vozača koji bi hteli da dođu. Ali, u ovom trenutku mislim da ne bih želela promenu i da bih volela da ih zadržim.“
© Draco racing
Kroz vaš tim prošao je niz slavnih vozačkih imena. Kažite nam ponešto o onim najpopularnijim. Zbog naših čitalaca, počnimo od Miloša Pavlovića.
Miloš Pavlović je vrlo inteligentan, odličan vozač. Ima veliku volju da uspe. Stvarno nije imao mnogo sreće u pronalaženju trkačkog budžeta. Da je obezbedio budžet, sigurna sam da bi stigao na vrh. On poseduje inteligenciju, želju da se trka, strast prema trkanju i ogromnu spremnost da ide i traži novac za trkanje, drugi to ne rade. On ima mnoge kvalitete ali nije imao mnogo sreće. Kad je došao ovde, bio je izvrstan pilot. Dobro smo radili zajedno i bila sam uverena da su u njegovoj zemlji mogli više da mu pomognu. Mislim da je ova međunarodna kriza, možda povezana sa drugim problemima u Srbiji, sprečila kompanije da mu daju novac. To je šteta, jer mogao je postati zaista veliki pilot.“

Reklo bi se da su ga sponzori ostavili na pola puta.
„I zato, nažalost, ne ide dobro.“

Felipe Masa je instinktivan, prirodan talenat. Njemu je poteškoća tehnika - motor i auto ga ne zanimaju mnogo, ali je prirodno jako nadaren.

Ali, da li je dovoljno mentalno jak?

„Jeste, snažan je, smiren je i mentalno jak. Hajde da razgovaramo drugačije - Alonso je apsolutno kompletan pilot, s neverovatnom snagom. On se hrani sopstvenom snagom i ne treba mu više ništa. Ako je tu transparent sa natpisom ’napred Alonso’, dobro je, ako toga nema - njemu to nije važno. Izuzetno je jak po sebi, to je njegova velika osobina.“
© Draco racing
Reklo bi se da je Masi važno da oseti da je voljen u ekipi.
„Da, to da. On je mnogo veći latinac od Alonsa, mnogo sentimentalniji. Mislim da ga ekipa voli. Videla sam ga u Monte Karlu, bio je vrlo smiren, jako samouveren, uveren u mogućnosti tima, sa snažnom voljom da uspe. Javnost mnogo govori o tome kako je on iza Alonsa, ali njega uopšte ne muči ta situacija. Možda ljudi spolja misle da mu je sad teško. On daje svoj maksimum, stalno, svakog dana. Jer, on voli da se trka. Iznad svega, iznad novca i svih stvari koje prate trke, on voli da sedne u auto i da se trka. Kad više ne bude imao tu strast, više ga nećemo videti. Takva je osoba. Smiren je i daje najbolje od sebe, pokušava da bude još bolji.“

Bertran Baget je jako inteligentan vozač. Ima 50% talenta, 50% inteligencije, i ima izraženo zanimanje za mehanički aspekt. Važnije je da je vozač inteligentan, da ima strast prema svom poslu i interesovanje za mehaniku automobila, nego da ima samo talenat. Samo talenat nije dovoljan. Pilot mora da poseduje kompletan paket i onda je pravi. Uzmimo, na primer, Mihaela Šumahera. Talentovan je, sviđa mu se da radi na mehanici i takođe je inteligentan.“

Pratite li šta Baget, vaš šampion Formule Reno 3.5, postiže u Americi?
„Pratim u priličnoj meri, stalno smo u kontaktu sa njegovim ocem. Adrijano Morini savetovao je Bertranu da ode u SAD jer nije bilo dovoljnog budžeta da vozi za važan tim ovde. Mogao je možda da ode u Zauber, sa malim budžetom u to vreme, ali nije bio spreman. Bertranu treba vreme da se pripremi. Sada počinje da ostvaruje rezultate, sa svojom inteligencijom, stići će gde treba.“
Vratiće se u Evropu?
„Mislim da neće. Njegova karijera danas je orijentisana na Sjedinjene države, jer kad ste u SAD, to je stvarno jedan potpuno drugačiji svet. Može se pronaći novac za trkanje, ali i zahvaljujući premijama, takođe ste i plaćeni. Njegova karijera je odlučena, kao i Tonija Kanana - eto još jednog imena - koji je bio jedan od naših momaka. Zamisao Adrijana Morinija bila je da ode u Ameriku, tako je uradio i smatram da je ispravno učinio.“

Augusto Farfus je jako inteligentan, ne voli mnogo mehaniku, u nju ulaže 20% svoje inteligencije. Vremenom je njegov interes za mehaniku porastao, napredovao je i sada je pilot koji može da vodi razvoj auta. Njegov talenat nije preteran, ali je, koristeći svoju inteligenciju i volju postao dobar vozač. Pastor Maldonado je dobar, impresivan, jak, veliki je potencijal. Mehanički problemi ne zanimaju ga mnogo, tek polovično.“

„Sa Rubensom Barikelom sarađivali smo jednu sezonu, bilo mu je šesnaest i po godina i pobeđivao je mnogo. Kada je bio jako mlad, Rubens je bio jako zamišljen i sentimentalan. Formula 1 malo izmeni ličnosti, ali za nas je on ostao onaj Rubens kakav je pre bio i, kada se sretnemo, ni danas se ništa nije promenio. Takav je s nama. Sad mora da se maskira, u tom svetu ne smete biti sentimentalni, morate biti hladni, ali to nije njegovo pravo lice. Rubens je i danas sentimentalan i idealista, samo spoljni svet menja osećanja koje sme da ispolji.“
© Draco racing
Vaš vozač bio je i Bruno Žunkveira, kome je malo nedostajalo do Formule 1.
„Bio je dobar vozač, u momentu kad je trebalo da pređe u Formulu 1 nedostajala mu je ekonomska podrška. I on je bio pod snažnom presijom, koja je u to doba pratila pilote iz Brazila. Uvek se govorilo ’biće novi Sena’. Taj pritisak lomi. To se desilo Rubensu, Brunu Žunkveiri, Gualteru Salesu. Nema novog Sene, svako ima svoje karakteristike. I Bruno je u Americi našao svoje pravo mesto. Ovde je to bilo nemoguće.“

Imali ste mnogo južnoameričkih pilota. Postoji li neki poseban razlog?
„Poseban razlog je što se odlično osećamo s tim vozačima, jer stižu iz velike daljine, nema tako velikog uticaja porodice i mi možemo da ih vodimo i usmerimo. Velike rezultate imali smo s brazilskim pilotima, jer su njihove porodice zajedno s njima, ali ih ne pritiskaju, već ih prate i to nam daje mogućnost da s vozačem radimo šta želimo. Među evropskim vozačima je teško naći pilota koji kaže - ’OK, idem u Drako, biću s Drakom, povezaću se s Drakom, živeću s Drakom’. Osim Bageta. On je rekao - ’To je moj tim, biću s Drakom’. Prešao je iz Belgije u Italiju, ostao dve godine u Italiji, uvek blizu naše radionice, zajedno s mehaničarima radio je na automobilu, i to mu je dalo ogromnu mogućnost da postane važan pilot. Odrastao je s nama.“

„Kad vozači ne odrastaju s nama i nisu blizu ekipe, teško je uzeti mladog pilota i promeniti ga, integrisati ga u tim, približiti ga radu mehaničara. A to je važno, jer pilot treba da vozi, ali mora da razume šta radi auto, da bude s mehaničarem, inženjerom, tehničarem, jer jednog dana će sâm podešavati svoj auto. Ko tako odrasta, postaće šampion. A sa Drakom može da nauči sve, sve ako želi. Ako misli da ostane u, recimo, Francuskoj i dolazi u Italiju jednom nedeljno u mesec dana, neće biti rezultata. Jer, ako je mladi vozač daleko, kod svoje kuće, ne znam šta mogu da učinim za njega. I naš sistem neće funkcionisati.“
© Draco racing
Da li je teško biti žena u svetu auto-sporta?
„Ne, nemam nikakav problem s tim, nemam teškoća. ’Rodila’ sam se u ovom sportu, zajedno sa svojim suprugom, on me je naučio svemu što znam i ja sam pokušala da učinim najbolje. Dakle, nije ni gore ni bolje biti žena, ja se i ne osećam kao žena ili muškarac, već kao osoba koja svoj posao radi s velikom ljubavlju. To je moja ogromna strast, to me podstiče da budem ovde. U Draku ima ljudi koji sa mnom rade 23, 24 godine i rade ovde jer im se sviđa da budu tu. Onog dana kad te strasti ne bude bilo, sigurno ćemo prestati.“

*Realizaciju ovog intervjua omogućili su MOL grupa i Reno Nisan Srbija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Propao pokušaj: Nemačka u haosu

Nemačke mašinovođe od utorka rano ujutro ponovo su u štrajku, samo nekoliko dana po okončanju prethodnog štrajka. Sudovi su odbacili pokušaj Nemačke železnice (DB) da zaustavi štrajk.

17:25

12.3.2024.

6 d

Podeli: