Utorak, 10.10.2017.

22:29

Portugal "ukrao" Švajcarskoj SP, "Oranje" bez čuda

Fudbaleri Portugala i Francuske plasirali su se direktno na Svetsko prvenstvo, dok će u baraž Švajcarska, Švedska i Grčka.

Portugal

Portugalci su u direktnom okršaju do ovog kola perfektnih selekcija savladali Švajcarsku 2:0 i osvojili Grupu B zahvaljujući gol razlici.

Francuski su prvo mesto u Grupi A "overili" pobedom nad Belorusijom 2:1, dok je Holandija ostvarila pirovu pobedu nad Švedskom sa 2:0, "Vikinzi" su se plasirali u baraž takođe zahvaljujući gol razlici.

U borbi za drugo mesto u Grupi H, koju je ranije osvojila Belgija, Grčka je očekivano nadigrala Gibraltar sa 4:0, te ostavila iza sebe BiH, koja se oprostila od Mundijala pobedom u Estoniji sa 2:1.

Na Mundijal su se direktno plasirali: Francuska, Portugal, Nemačka, Srbija, Poljska, Engleska, Španija, Belgija i Island. U baražu su Švedska, Švajcarska, Severna Irska, Republika Irska, Danska, Italija, Grčka i Hrvatska.

Prve utakmice baraža igraće se 9, 10. i 11. novembra, a revanši 12, 13. i 14. Žreb parova je 17. oktobra u Cirigu (14 časova). Nosioci će biti određeni na osnovu FIFA rang liste koja će izaći dan ranije.

Tu neće biti mnogo promena u odnosu na trenutni plasman selekcija, pa su nosioci Hrvatska, Švajcarska, Italija i Danska. Njihovi potencijalni rivali kao nenosioci su Grčka, Švedska, Republika Irska i Severna Irska.

Grupa A: Francuska rutinskom pobedom zvanično "overila" osvajanje Grupe A. Antoan Grizman i Olivije Žiru, na asistenciju napadača Atletiko Madrida, doneli su dva gola prednosti protiv Belorusije u prva 33 minuta meča, da bi Saroka krajem poluvremena vratio goste u igru. Ali Belorusi nisu imali snage za iznenađenje u nastavku.

Holandija je jurila čudo od sedam golova razlike, ali se "oranje" na kraju zadovoljilo utešnom pobedom nad Švedskom. Domaći navijači su zaboravili gorak ukus propuštanja još jednog velikog takmičenja jer su ispratili u penziju svoju legendu Arjena Robena. Krilni napadač se na savršen način oprostio od narandžaskog dresa, sa dva gola na "Johan Krojf areni" u Amsterdamu.

U trećem meču grupe Bugari su razočarali remijem u Luksemburgu sa 1:1. Čočev ih je spasao blamaže poravnavši rezultat sredinom drugog poluvremena.

6. Belorusija 10 1 2 7 6:21 5

Grupa B: U meču dana Portugal je opravdao status šampiona Evrope i izborio direktan plasman na SP. U direktnom okršaju nadigrao je Švajcarsku na La Lušu, a vrata ka Rusiji otvorio im je Johan Đuru autogolom krajem prvog poluvremena. Tačku je pola sata pre kraja stavio Andre Silva. Tako će Švajcarska sa devet pobeda u deset utakmica morati u baraž.

Mađarska je u borbi za treće mesto u grupi savladala Farska ostrva, minimalnim rezultatom, a navijače u Budimpešti je devet minuta pre kraja obradovao rezervista Boda. U derbiju začelja Letonija je razbila Andoru 4:0 i "osvojila" pretposlednju poziciju.

6. Andora 10 1 1 8 2:23 4

Grupa H: Grčka nije dozvolila senzaciju, mada bi to bila blaga reč da je Gibraltar uspeo da ostane neporaže na Karaiskakisu. Kostas Mitroglu sa dva, te Torosidis i rezervista Janiotas su potvrdili drugu poziciju Helena u grupi i mesto u baražu.

Tako je BiH ostala bez drugog uzastopnog Mundijala, a "Zmajevi" su se od kvalifikacija oprostili tesnom pobedom u Estoniji. Dvostruki strelac bio je Izet Hajrović, a trijumf je doneo šest minuta pre kraja.

Osvajač grupe Belgija je tačku na sjajne kvalifikacije stavila ubedljivim trijumfom nad Kiprom 4:0. Dvostruki strelac bio je Eden Azar, pogodio je i njegov brat Torgen, a konačan rezultat je postavio Romelu Lukaku, koji je ušao kao rezerva i stigao do 11. gola.

Belgija – Kipar 4:0 (1:0)