Nedelja, 01.05.2016.

20:10

Eredivizija: Odluka o šampionu u poslednjem kolu

Trka za titulu u Holandiji još je neizvesna, jer su u 33. kolu su ubedljive pobede upisali i Ajaks i PSV, pa i dalje imaju isti broj bodova na vrhu tabele - 81.

Getty Images

Ajaks je pobedio Tvente sa 4:0, a PSV takođe ubedljivo savladao Kambur 6:2, pa su "kopljanici" i dalje lideri zahvaljujući mnogo boljih gol razlici.

Ukoliko Ajaks naredne nedelje pobedi De Grafšap, a PSV ne postigne dvocifren broj golova protiv Zvolea, tim Franka de Bura osvojiće trofej prvaka.

U niži rang će Kambur, koji je poslednji na tabeli sa 18 bodova, u baraž će Grafšap, a da izbegnu preostalo mesto za dogravanje boriće se Vilem II i Ekselsior, koji imaju 26, odnosno 27 bodova.

Ajaks je na svojoj Amsterdam Areni deklasirao ekipu Tventea 4:0. Iako rezultat to ne govori, Ajaks se mučio tokom većeg dela meča i tek je u poslednjih deset minuta slomio otpor rivala. Ekipa iz Amsterdama povela je u 37. minutu pogotkom češkog napadača Vaclava Černija.

Tek u 80. minutu, Ajajs je stigao do drugog gola. Strelac je bio Majk van der Horn kome je to prvi pogodak u crveno-belom dresu. Dva minuta kasnije na 3:0 povisio je Viktor Fišer koji je u igru ušao s klupe.

Konačnih 4:0 postavio je Amin Junes četiri minuta pre kraja susreta. De Burov tim se tako približio na korak do osvajanja 34. titule šampiona u istoriji kluba.

PSV je ugostio poslednjeplasiranu ekipu šampionata Kambur. Timu Flipa Kokua je bilo važno da, osim pobede, postigne i što više pogodaka kako bi se približio Ajaksovoj gol razlici. I u tome su uspeli. Nakon 15 minuta igre, ekipa iz Ajndhovena je povela, strelac je bio Marko van Ginkel posle asistencije Luka de Jonga.

Samo tri minuta kasnije usledio je šok za domaće navijače. Odbrana PSVa je loše reagovala nakon kornera, Makintoš se dobro snašao i izjednačio. PSV je ponovo poveo u 27. minutu golom de Jonga.

Jedanaest minuta kasnije na semaforu je pisalo 3:1. Kamburovi igrači samo su za kratko rašćistili gužvu, da bi se nekoliko trenutaka kasnije Gaston Pereiro upisao u strelce.

Pred sam kraj prvog poluvremena, Kambur je došao do gola nade, a postigao ga je pozajmljen igrač Mančester Sitija Džek Bjrn.

Međutim, to je sve što su gosti uradili. U nastavku, PSV je postigao preko potrebna tri gola. Adam Maher je pogodio za 4-2 nakon greške golmana gostujuće ekipe. Viljems je u 70. minutu izveo slobodan udarac vredan novog gola. Konačan rezultat postavio je Van Ginkel u sudijskoj nadoknadi.