Subota, 13.02.2016.

20:35

Borba za Skudeto: Zaza u 88' odveo Juve na vrh!

Ekipa Juventusa savladala je Napoli u velikom derbiju 25. kola Serije A – 1:0 (0:0).

Getty Images

Četvorostruki uzastopni šampion nastavio je strahovitu seriju pobeda –'Stara dama' vezala je 15. trijumf i preuzela čelo tabele od Napolitanaca.

Tokom svih 90 minuta na 'Juventus Areni' gledali smo taktičko nadmudrivanje i veliku borbu, a trenutak odluke dogodio se u samom finišu – kada je rezervista Simone Zaza u 88. minutu udarcem sa dvadesetak metara doneo veliko slavlje domaćim navijačima.

Pre jedinog pogotka na meču nismo videli previše 'fudbala', ali jesmo po opasnu priliku na obe strane. Najpre je Leonardo Bonuči sredinom prvog poluvremena u poslednji čas spasao svoj tim i Đanluđija Bufona, skinuvši loptu sa glave Gonsala Iguaina na petercu.

Na drugoj strani, posle 15 minuta igre u nastavku, Paulo Dibala je sa desetak metara poslao loptu zamalo preko prečke, posle divne asistencije Pola Pogbe.

Tim Masimilijana Alegrija posle 18. pobede ima 57 bodova i po prvi put se nalazi na vrhu Kalča, dok je ekipa Maurisija Sarija sada druga sa bodom manje.

Bio je ovo 38. susret Juventusa i Napolija u svim takmičenjima, a Juve je stigao do 19. slavlja, naspram Napolijevih 10.

Na otvaranju kola Frozinone je slavio na gostovanju Empoliju 2:1 (1:0), dok su nešto kasnije Kjevo i Sasuolo odigrali meč bez pobednika u Veroni – 1:1 (1:1).

Juve u narednom kolu gostuje Bolonji, dok Napoli čeka Milan u još jednom derbiju.

Napolitanci se nisu uplašili vatrene atmosfere u Torinu, pa su već u prvom napadu imali udarac iz ugla. Međutim, u uvodnih desetak minuta meča nije bio previše uzbuđenja, a domaćin je uskoro preuzeo kontrolu nad loptom i počeo da preti Pepeu Reini.

Kako se igra razvijala, obe ekipe zaigrale su daleko oštrije – Napolitanci su pokušali da iskoriste 'višak' prostora usled naleta Juvea, pre nego što je igra prekinuta posle sudara Leonarda Bonučija sa Alvarom Moratom i nekoliko oštrih startova na obe strane.

Prvi udarac u okvir gola videli smo posle pokušaja Pola Pogbe sa distance, ali je Reina bez većih problema zaustavio njegov pokušaj, dok je Žoržinjo na drugoj strani slabo centrirao iz slobodnog udarca.

Najbolju priliku u prvih 45 minuta sprečio je štoper domaćina Bonuči, koji je posle nezgodnog udarca stisnuo zube i nastavio meč. Hisaj je sa desnog boka poslao idealan centaršut na peterac, a reprezentativac Italije u poslednji čas sprečio da je Gonsalo Iguain zahvati glavom i verovatno savlada Đanluiđija Bufona.

Početak drugog dela doneo nam je nešto bržu igru, a već u prvom minutu bilo je opasno posle pokušaja Lorenca Insinjea, ali je Bufon bio na mestu. Prvu šansu na drugoj strani imao je Patris Evra, pošto mu je Sami Kedira spustio dugu loptu na peterac, međutim, udarac Francuza završio je visoko preko prečke.

U međuvremenu, Bonuči je ipak morao da napusti igru zbog povrede, pa ga je u 52. minutu zamenio Danijel Rugani, a uskoro se na terenu našao i Simone Zaza – koji je u poslednjih pola časa odmenio Alvara Moratu.

'Stara dama' je, kao i u prvih 45 minuta, preuzela kontrolu i počela da preti, da bismo šansu večeri videli u 63. minutu. Pol Pogba je divno grudima primirio dugačak pâs na levoj ivici kaznenog i poslao loptu po zemlju na 'visinu' penala – odakle je Paulo Dibala neometan šalje preko gola.

Činilo se da će veliki derbi potpuno razočarati, susret je ulazio u sam finiš, prilika je bilo sve manje, ali tako nije mislio Simone Zaza. Rezervista je dobio loptu na 25 metara od gola, namestio se i uputio snašan udarac u kontra ugao, a lopta je na putu ka mreži zakačila Raula Albiola, podigla se i Reina je bio nemoćan – 1:0!