Četvrtak, 10.12.2015.

20:00

Bobadilja 'zatvorio vrata' proleću u Humskoj

Ekipa Partizana eliminisana je iz Lige Evrope posle šokantnog poraza u poslednjem kolu grupe L od Augzburga u Humskoj – 3:1 (1:1).

StarSport

Crno-beli tako nisu uspeli da ponove uspeh od pre 11 godina, kada su poslednji put u proleće nastupali u Evropi, kada ih je u borbi za četvrtinu finala izbacio moskovski CSKA.

Šampion Srbije imao je rezultat koji ga vodi dalje sve do 88. minuta, ali je onda Raul Bobadilja kaznio veliki promašaj Darka Brašanca u prethodnom napadu.

Našao se vezista Partizana, koji je od 80. minuta igrao bez isključenog Andrije Živkovića, sâm ispred gola Marvina Hica, prethodno pretrčavši gotovo pola terena, ali je izgubio snagu i sa ivice kaznenog poslao loptu preko gola nemačkog predstavnika.

Augzburg se trećim pogotkom revanširao za poraz u prvom meču istovetnim rezultatom, a zbog bolje gol razlike igraće u Evropi i sredinom februara.

Šampion Srbije dobro je otvorio meč pred nešto više od 20.000 gledalaca, prvi je napao, a takav odnos snaga bio je tokom većeg dela prvog poluvremena. Gosti su posle desetak minuta igre počeli da preuzimaju kontrolu, ali su zbog prve veće greške kažnjeni golom.

U 11. minutu, Tim Matavž je izgubio loptu neuspešnim driblingom, a Stefan Babović 'izbacio' Abubakara Umarua samog na polovinu rivala. Kamerunac je sjajno istrčao, ušao u kazneni i preciznim udarcem pogodio dalju malu mrežu za vođstvo.

Gosti su posle primljenog pogotka još više pritisli, ali su defanzivci crno-belih, pre svega, dobrom kretnjom uspevali da zatvore sve prilaze golu Živka Živkovića, iako je junak Bobadilja imao dva rana pokušaja.

Usledio je odgovor preko Andrije Živkovića, koji šutira nedovoljno jako posle solo prodora, da bi zatim tempo meča opao. Većina akcija odvijala se i završavala na sredini terena, pre nego što je Nikola Ninković umavo napravio veliki problem svom tmu. Momak koji je poznat po 'nemirnoj' glavi, bez ikakve potrebe, startovao je otvorenim đonom na Jana Kalsen-Brakera, ali mu je arbitar Taljavento 'izašao u susret'.

Ipak, ispostavilo se da je direktno uticalo na promenu rezultata. Kalsen-Braker je morao da napusti igru, a umesto njega ušao je Jong-Ho Hong. Igrao se poslednji minut od ulupno dva nadoknade, kada je italijanski sudija dosudio diskutabilan faul na levom rogđu šesnesterca.

Iskusni Pjotr Trohovski poslao je loptu na bliži ćošak peterca, a rezervista iz Južne Koreje bio brži od trojice čuvara i poslao loptu u bliži ugao u mrežu.

To je i te kako ostavilo traga na ekipi Ljubinka Drulovića, pošto je već posle šest minuta igre u nastavku došlo do totalnog preokreta. Vezisti crno-belih loše su odradili defanzivne zadatke u 51. minutu, što je kaznio kapiten Nemaca Pol Verheg.

Ušunjao se iza leđa poslednje linije domaćeg tima, izbegao ofsajd, primirio savrešn pâs Danijela Bajera, zasekao ka sredini i smestio loptu u mrežu za vođsto.

Međutim, mogao je Partizan do izjednačenja već u 55. minutu, kada je najpre divan solo prodor Brašanca zaustavio golman gostiju, da bi u nastavku akcije Ninković šutirao visoko preko prečke. Kako se meč bližio kraju činilo se da domaćin više razmišlja o odbrani svog gola, nego napadu na rivalov, ali su za koban poraz ipak bili veliki promašaji u samom finišu.

Ipak, sve je moglo da se promeni i u 69. minutu, da strahovit udarac Ninkovića nije zaustavila prečka. Nije Partizan imao sreće ni u nastavku akcije jer je pokušaj Živkovića, posle odbitka završio zamalo pored stative.

Posle nešto mirnijeg perioda igre, utakmica je naglo dobila na tempu u poslednjih desetak minuta, ali se tada desio momenat koji je dodatno 'sasekao' crno-bele. Andrija Živković je nepotrebno igrao rukom, a sudija procenio da je to učinio s namerom. Prethodno je 'Zlatni orlić' požuteo u poslednjih trenucima prvih 45 minuta, zbog prigovora.

Usledio je još veći pritisak gostiju, što ujedno donelo i mnogo prostora za brze kontre crno-belih. Priliku da sve reši imao je večeras sjajani Brašanac, ali nije imao dovoljno snage. Najpre je Živković spasao svoj tim, zaustavivši pokušaj Brazilca Kajubija u situaciji '1 na 1', ali ništa nije mogao golman Parizana deset minuta kasnije.

Istrčao je vezista crno-belih gotovo pola terena, izdržao nalet čuvara s leđa i pokušao da pogodi gornji deo mreže gola Hica, ali je izgubio ravnotežu, pa je ona završila preko prečke.

Kako to običmo biva, kazna je stigla već u sledećem napadu. Rezervista Kajubi divno je prebacio loptu posle centaršuta na dalju stativa, odakle Argentinac sa paragvajskim pasošem Raul Bobadilja šalje loptu u mrežu, a svoj tim u šesnaestinu finala Lige Evrope.

Sastavi:

Partizan: Ž. Živković – Bandalovski, Ćirković, Fabrisio, Subić – Jevtović, Brašanac – Živković, Babović, Ninković – Umaru

Augzburg: Hic – Verheg, Stafilidis, Janker, Kalsen-Braker (Hong 41) – Baier, Trohovski, Ja-Čeol Ko, Dong-Von Đi, Matavž – Bobadilja

Na stadionu u Humskoj pristutno je nešto više 20.000 hijada navijača, među kojima ima i hiljadu pristalica gostiju. Sam početak obeležila je koreografija na Jugu, koji je ispunjen do poslednjeg mesta, ali i trk nekoliko navijača crno-belih koji su ukrali zastave sa ograde Nemaca.

Istovremeno, Partizan je krenuo ofanzivno od samog starta, da bi prvu šansu imao već posle tri minuta igre. Andrija Živković je oboren na ivici kaznenog, posle prodora na levom boku, ali su gosti uspeli da spreče opasnost posle centaršuta.

Gosti su na pritisak odgovorili pritiskom, a Raul Bobadilja ima je dve prilike da ugrozi mrežu Živka Živkovića. Najpre je nezgodno šutirao sa dvadesetak metara, dok je u drugom navratu brža bila odbrana domaćina.

Augzburg je nastavio sa napadima, crno-beli su strpljivo čekali grešku i već prvu su pretvorili u vođstvo. Tim Matavž je izgubio loptu neuspešnim driblingom, a Stefan Babović 'izbacio' Abubakara Umarua samog na polovinu rivala. Kamerunac je sjajno istrčao, ušao u kazneni i preciznim udarcem pogodio dalju malu mrežu 1:0!

Pokušali su gosti da odgovore odmah i stignu do ekspresnog izjednačenja, ali je odbrana Partizana nastavila dobro da zatvara prazan prostor. Crno-beli su na momente opasno pretili, da bi Andrija Živković zapretio sa ivice kaznenog u 25. minutu.

Tempo meča je opao u drugom delu prvom poluvremena, igra se odvijala uglavnom na sredini terena, a činilo se da do odlaska na odmor neće biti promene rezultata. Međutim, gosti su u bukvalno poslednjim sekundama uspeli da stignu do izjednačenja.

U međuvremenu, Nikola Ninković i Živković su zaradili žute kartone, iako je Ninković dobro i prošao jer je totalno nepotrebno, otvorenim đonom, startovao na rivala, dok je trener gostiju Markus Vajncrl morao prinudno da menja Kalsen-Bekera, posle faula Ninkovića.

Ispostavilo se da je to na neki način bilo kobno, jer je upravo rezervista Hong postigao ijednačujući pogodak. Pjotr Trohovski izveo je prekid sa roglja kaznenog i poslao loptu na ivicu peterca, odakle je treći Korejac u sastavu Augzburga skreće u bliži ugao – 1:1.

Drugo poluvreme počelo je na najgori mogući način po šampiona Srbije, pošto su gosti posle samo šest minuta nastavka stigli do totalnog preokreta. Najpre je zapretio Trohovski posle 120 sekundi, ali je njegov snažan udarac sa ivice kaznenog završio zamalo preko prečke. Ipak, samo četiri minuta kasnije Živković je ponovo savladan.

Loše su vezisti crno-belih odbradili svoje defanzivne zadatke, pre svih Ninković, što su gosti lako kaznili. Kapiten Verheg pobegao je iza leđa odbrane, izbegao ofasajd, i lepo primirio pâs Bajera. Zasekao je ka petercu i prevario Živkovića za preokret – 1:2.

Veliku šansu za izjednačenje, tačnije dve uzastopne, Partizan je propustio u 55. minutu. Brašanac je divno prošao kroz središte odbrane i sa ivice kaznenog uputio udarac. Hic je odbranio, ali je poslao loptu pravo do Ninkovića, koji je šalje visoko preko prečke.

Gosti su ponovo zapretili u 61. minutu, kada je Živković paradom zaustavio novi pokušaj Trohovskog sa distance. Nedugo zatim videli smo novu izmenu u timu Augzburga, kada je Koa zamenio Kajubiju, ali prvu kod domaćih – izašao je Aleksandar Subić, a ušao Nemanja Petrović.

Partizan je zatim uspeo da otkloni utisak da pre svega želi da odbrani svoj gol, nego da napadne Hicov, ali je jednu opasnu situaciju 'prekinuo' ofsajd. Već u sledećem napadu mogao je tim Ljubinka Drulovića da napravi ogroman korak ka plasmanu u narednu fazu, ali se isprečila prečka.

Posle akcije po levom boku lopta se odbila do Nikole Ninkovića na 25 metara od gola, mladi vezista šutirao je instiktivno, iz prve, ali je njegov pokušaj zaustavio okvir gola. Lopta se u nastavku akcije odbila do Živkovića koji gađa bliži ugao, zamalo neprecizno.

Kako se duel bližio kraju tempo je bivao sve više, a ogromnu šansu za 3:1 gosti propuštaju u 78. minutu. Odigrali su fudbaleri Augzburga školsku kontru, rezervista Kajubija našao se sâm ispred Živkovića, da bi golman Partizana nogom odbio loptu u polje.

Nastavilo se u istom ritmu, a novi problem za crno-bele odigrao na deset minuta pre kraja, kada je Andrija Živković nepotrebno igrao rukom, a sudija Taljavento procenio da je to učinio s namerom. Prvu javnu opomenu zaradio je posle prigovora, u poslednjem minutu prvog dela igre.

Imao je Partizan sve do 88. minuta rezultat koji ga vodi dalje, a u istom minutu, ispostaviće se, dogodila su se dva odlučujuća trenutka. Najpre je Darko Brašanac. pošto je pretrčao 50 metara, izgubio snagu i ravnotežu i šutirao sa ivice kaznenog preko gola, da bi surova kazna stigla već u narednom napadu.

Rezervista Kajubi divno je prebacio loptu posle centaršuta na dalju stativa, odakle Argentinac sa paragvajskim pasošem Raul Bobadilja šalje loptu u mrežu, a svoj tim u šesnaestinu finala Lige Evrope – 1:3.