Fudbaleri Italije i Norveške ostvarili su pobede u pretposlednjem kolu kvalifikacija za EURO 2016. i tako stavili Hrvatsku u veoma tešku poziciju u grupi H.

Izvor: ĐN

Autor: ĐN

Photo by Stephen Pond/Getty Images

Italije je na gostovanju savladala Azerbejdžan rezultatom 3:1, dok je Norveška na svom terenu imala lak posao protiv Malte – 2:0.

Ovi rezultati znače da su igrači Antonija Kontea već prošli na Evropsko prvenstvo sa 21 bodom, a Norvežani su veoma blizu sa dva boda manje.

Hrvatska, koja od 20.45 dočekuje Bugarsku, trenutno je trećeplasirana u grupi sa 14 bodova i imaće veoma težak zadatak da se direktno plasira u Francusku.

Hrvati će morati da pobede Bugare, pa da u poslednjem kolu u utorak savladaju Maltu, a da Norveška izgubi ili odigra nerešeno protiv Italije.

Ekipa selektora Pjer-Matijasa Egmoa nije imala prevelikih problema protiv autsajdera Malte. Potpuno su dominirali, a do vođstva su stigli u 19. minutu posle kornera. Najbolje se u kaznenom prostoru snašao Teti kome je lopta pala na nogu u gužvi i on je nekako uspeo da je ubaci u mrežu.

Nije bilo mnogo prilika, iako su Norvežani šutnuli više od 20 puta, ali su u drugom poluvremenu ipak potvrdili trijumf. Soderlund je iskoristio dobar prodor Henriksena i lošu reakciju golmana, za lagan gol iz peterca u 52. minutu.

U drugom meču grupe Italijani su lagano slavili u Bakuu, iako su se u prvom poluvremenu ispromašivali. Do prednosti su stigli već u 11. minutu preko Edera – napadač je dobio odličnu dubinsku loptu od Veratija i rutinski savladao čuvara mreže domaćih.

El Šaravi, Eder, Kandreva su redom promašivali, da bi na isteku pola sata stigla kazna. Posle ispucane lopte i greške odbrane 'Azura' ona se odbila do Nazarova koji iz prve naleće i sa ivice kaznenog pogađa donji desni ugao. Usledilo je oduševljenje na stadionu, kao i prepoznatljiv ples selektora Roberta Prosinečkog.

Međutim, ekipa Antonija Kontea je u finišu prvog poluvremena ponovo povela i tada prelomila susret. El Šaravi je ćušnuo loptu u mrežu posle nesebičnog dodavanja Kandreve za svoj prvi gol u nacionalnom dresu od 2012. godine.

I u drugom poluvremenu se nastavilo sa šansama Italije – Eder je jednu propustio u 62. minutu, da bi Mateo Darmjan tri minuta kasnije postavio konačnih 3:1. Lopta mu se srećno odbila, a on pogodio sa nekih 18 metara iskoristivši klizanje golmana.