Subota, 31.01.2015.

19:22

Čelsi se odbranio od Sitija – 1:1

Fudbaleri Čelsija i Mančester Sitija odigrali su nerešeno u derbi meču 23. kola Premijer lige – 1:1 (1:1).

Beta/AP Photo/Tim Ireland

Nismo gledali previše kvalitetan fudbal u Londonu, ritam meča je bio ispod očekivanog, a oba gola viđena su u poslednjih pet minuta prvog dela. Najpre je Loik Remi završio sjajnu akciju Branislava Ivanovića i Edena Azara u 41. minutu, ali je David Silva, samo četiri minuta kasnije, skrenuo volej Serhia Kuna Aguera u praznu mrežu, posle kiksa Tiba Kurtoe.

Duel na Stamfrod Bridžu mogao je dodatno da iskristališe situaciju oko šampionske trke, jer su Plavci u sliučaju pobede mogli da steknu osam bodova prednosti, ali su 'Građani' ti koji mogu da budu nezadovoljni.

Ekipa Manuela Pelegrinija je bila bolji rival, konstantno je pretila, ali su domaći uspeli da sačuvaju bod i bolju situaciju po sebe pred ostatak najjače lige sveta.

Branislav Ivanović i Nemanja Matić našli su se u startnoj postavi domaćina i odigrali ceo meč, koji je bio oslabljen neigranjem suspendovanog Dijega Koste i Ceska Fabregasa, dok je Aleksandar Kolarov presedeo susret na klupi 'Građana'.

U prvom meču dana, Njukasl je bio ubedljiv u Halu, dok su u tradicionalnom subotnjem terminu lagane trijumfe upisali i Mančester Junajted, Liverpul i Totenhem.

Kolo se zatvara u nedelju, najpre Arsenal od 14.30 dočekuje Aston Vila, dok dva i po sata kasnije igraju Sautempton i Svonsi.

Osim izostanka Španca rođenog u Brazilu, Portugalac je napravio još jednu promenu u startnoj postavi, jer je mladi Franzuc Kurt Zuma zauzeo mesto Garija Kejhila u poslednjoj liniji. S druge strane, Manuel Pelegrini izveo je na teren očekivan sastav, sa Serhiom Kunom Aguerom u špicu i Davidom Silvom i Hesusom Navasom na krilima.

U uvodnih pola časa meča nismo videli previše fudbala i samih šansi, gosti su bili za nijansu konkretniji, ali Tibo Kurtoa i Džo Hart nisu imali posla. U međuvremenu, poseban doček na svom dojučerašnjem domu imao je Frenk Lampard, živa legenda Čelsija, a navijači 'Plavaca' pozali su šta misli o njegovom prelasku u redove Sitija – pogotovo posle gola kojim je Sitiju doneo remi u prvom delu sezone.

Poslednjih pet minuta prvog poluvremena donelo nam je dva pogotka i dobru uvertiru pred nastavak meča. Najpre je do vođstva stigao Čelsi, kada je Loir Remi krunisao sjajnu akciju u tri poteza. Branislav Ivanović proigrao je Edena Azara na levom krilu, a ovaj poslao savrešnu loptu na peterac – koju Loik Remi lagano šalje u mrežu.

Ipak, da domaći tim ne ode na odmor sa prednošću, kako rezultatskom tako i psihološkom, pobrino se David Silva u poslednjim trenucima regularnog toka. Nesus Navas je u svom stilu probio po desnom boku i zavrnuo je oštro na peterac, Kurtoa je 'zaplivao' u prazno, da bi lopta stigla do Aguera na ivici kaznenog. Argentinac je uhvatio volej, lopta je išla pored gola, ali je Španac odlično sve ispratio i iz klizećeg je skrenuo u gol za izjednačenje.

Ni drugo poluvreme nam nije donelo previše ritma, oba tima se nisu previše zaletala, čekajući šansu iz 'viška' ili brze kontre. Prvi je ponovo zapretio Siti, najpre kada se okluznuo Nemanja Matić, a zatim i posle prodora Džejmsa Milnera, ali je u oba navrata mladi Kurt Zuma stigao da interveniše. Nastavili su 'Građani' sa napadima, a prednjačili su Navas, Silva i Aguero. Upravo posle njihove kombinacije – Kun se spotakao, a Džon Teri stigao da interveniše.

Kako se meč bližio kraju, gosti su samo pojačavali pritisak, a u 77. minutu je ceo stadion ustao – u igru je umesto Fernanda ušao Frenk Lampard. Iako je nekolicina navijača ponela transparente koji ga omalažavaju, dobar deo Stamford Bridža pozdravio ga je aplauzom.

Želeo je Čileanac sva tri boda, njegova ekipa izvela je osam kornera, naspram samo jednog Čelsija, uveo je u igru Edina Džeka i Stevana Jovetića, ali nije bio nagrađen za totalnu ofanzivu. Poslednjih desetak minuta igrale su se 'viktorije' ispred gola Belgijanca, a najbolju priliku za trijum propustio je Milner, pošto je posle kombinacije sa Davidom Silvom šutirao pored stative.